CHP’li belediyelerden havai fişek kararı: Bakırköy, Edirne ve İzmir’de kullanımını yasakladı

Bakırköy Belediyesi ilçe genelinde havai fişek kullanımını yasakladığını açıkladı. Bu kararın ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, etkinliklerde havai fişek kullanılmayacağını duyurdu.

İstanbul Bakırköy Belediyesi, Sakarya’da havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrası yeni bir karar aldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, kişisel Twitter hesabında ilçe genelinde havai fişek kullanımının yasaklandığını duyurdu.

“KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI”

Kararın belediye meclisinde oy birliğiyle alındığını ifade eden Kerimoğlu, “Her canlının yaşam hakkına saygılı olmayı ilke edindiğimiz Bakırköyümüzde, çevreye ve insana da zararı ortada olan havai fişeklerin kullanımını yasaklayan teklifi Bakırköy Belediye Meclisimizde oy birliği ile kabul eden tüm siyasi parti meclis üyelerine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI: “ARTIK HAVAİ FİŞEK KULLANMAYACAĞIZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, aldıkları karar çerçevesinde artık hiçbir etkinlikte havai fişek kullanılmayacağını açıkladı.

Kararı sosyal medya hesabından duyuran Gürkan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a da çağrı yaptı.

Kararı CHP Parti Meclisi Üyesi ve 25 ve 26. dönem İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in çağrı yaptığı paylaşımı alıntılayarak duyuran Gürkan, şu ifadeleri kullandı:

“Edirne Belediyesi olarak hep doğaya saygılı ve korumacı olduk. Bu günden sonra artık hiç bir etkinliğimizde havai fişek kullanmayacağız. Tüm belediyelerimize çağrı yapıyorum; hiç bir etkinlikte havai fişek kullanmayalım.”

SOYER: “ETKİNLİKLERİMİZDE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİNE YER VERMEYECEĞİZ”

Hava fişek kullanımını yasaklayan CHP’li belediyeler arasına İzmir Büyükşehir Belediyesi de katıldı. Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra etkinliklerimizde havai fişek gösterisine yer vermeyeceğiz. Özel gün kutlamalarını tüm görkemiyle sürdüreceğiz. Ancak beş dakikalık gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, doğanın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz.”

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE HAVAİ FİŞEK KULLANMAYACAK

İstanbul Gönüllüleri, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla bundan sonra İBB etkinliklerinde de havai fişek kullanılmayacağını duyurdu. Yapılan paylaşımda, “Güzel bir haber verelim: İstanbul Büyükşehir Belediyesi artık etkinliklerinde havai fişek kullanmayacak” denildi.