CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kırıkkale cezaevinde bir mahkûmun cezaevinde görevli gardiyanlarca darp edilerek kolunun kırılmasını, yazılı bir önerge ile Adalet Bakanı Gül’ün yanıtlaması için TBMM Başkanlığına sundu.
Hakverdi, “Cezaevlerinde hak ihlalleri, kötü muamele ve işkence iddiaları her geçen gün artıyor. İşkence ve kötü muamele bir insanlık suçudur. Ne yazık ki mevcut sistem sorumluları koruduğu gibi, kötü muamele ve işkenceye uğramış mahkumlara ise idari cezalar vererek sindirme yoluna gidiyor. Kırıkkale Cezaevi’nde bir mahkumun darp edilerek kolunun kırılması olayı ve konu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar da bu durumu gözler önüne seriyor ” diyen Hakverdi, son dönemde çıplak aramalarla gündeme gelen cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin ve kötü muamelenin sona ermesi için, sorumlular hakkında ivedi bir şekilde soruşturma açılarak, gerekli cezaların verilmesi gerektiğini söyledi.
Hakverdi’nin Meclis Başkanlığı’na Sunduğu Yazılı Soru Önergesi ;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’ NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 11.01.2021
Ali Haydar HAKVERDİ
Ankara Milletvekili
Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yatmakta olan mahkûm Gökhan Gündüz,27 Mayıs 2017 tarihindecezaevindeki hak ihlallerini protesto etmek için kantin önünde oturma eylemi yapmak istemiş; ancak nöbetçi müdürün de arasında bulunduğu 5 infaz koruma memurumahkûma müdahale etmiştir.İddiaya göre Gündüz’ün kafası betona vurulduktan sonra kolu bükülerek kırılmıştır. Gündüz, işkence ve kötü muamele gördüğü iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuş; ancak kamera görüntülerini dahi incelenmeden gardiyanların “kasten kolunun üzerine gelecek şekilde kendisini sertçe yere attı” beyanını esas alan savcılık takipsizlik kararı vermiştir. Yine infaz koruma memurları hakkında açılan idari soruşturmadan da bir ceza çıkmamıştır. Kötü muamelenin sorumlusu gardiyanlara herhangi bir ceza verilmediği gibi mahkûm Gökhan GÜNDÜZ’e bir ay iletişim araçlarından yoksun bırakma cezası verilmiştir. GÜNDÜZ’ün gardiyanlarca darp edilerek kolunun kırılmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi kötü muameleye, 70 bin TL tazminata ve sorumlular hakkında yeniden etkin soruşturma açılmasına hükmetmiştir. Olaya ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri de ortaya çıkmıştır.
Bu çerçevede;
Bakanlığınızca sorumlu müdür ve ceza infaz koruma memurları hakkında yeniden kapsamlı bir soruşturma açılmış mıdır? Eğer açılmamışsa açmayı düşünüyor musunuz?
Mahkum Gündüz’ün işkence ve kötü muamele gördüğü iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmasının ardından, takipsizlik kararı veren savcılığın kamera görüntülerini dahi incelenmeden sadece gardiyanların “kasten kolunun üzerine gelecek şekilde kendisini sertçe yere attı” beyanını esas alarak karar verdiği doğru mudur?
Takipsizlik kararı veren Cumhuriyet Savcısı hakkında yasal işlem yapmayı düşünüyor musunuz?
Sorumlulara herhangi bir hukuki ya da idari ceza verilmezken mağdur mahkûm Gökhan Gündüz’e bir ay iletişim araçlarından yoksun bırakma cezası verildiği doğru mudur?
Anayasa Mahkemesi’nin hükmettiği 70 bin TL’lik tazminatı sorumlu personelden tazmin etmeyi düşünüyor musunuz?