CHP’li Sümer’den Bakan Selçuk’a: “Öğretmen maaşını bırak, yandaş mütehhitlere ödenen paralara bak”

Öğretmenlerin aldığı maaşı yük olarak gören Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Öğretmenin maaşıyla uğraşmayı bırakın yandaş müteahhitlere sadece bu yıl içinde kaç para ödendiğine bakın” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Eğitimde asıl yük öğretmen maaşlarıyla ilgilidir” diye konuşan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırım yapamamasının nedenini öğretmen maaşlarına bağlayan Selçuk’a tepki gösterdi.

“BAKAN İŞVEREN TAVRI GÖSTERİYOR”

Selçuk’un özel okul sahibi olduğunu anımsatan Sümer, “Sayın Bakan öğretmeni, çocuklarımızın ve geleceğimizin mimarı olarak değil, herhangi bir iş alanında çalışan bir işçi gibi görmektedir. Bir işveren tavrı göstermektedir. Eğitim böylesi bir piyasacı mantığa teslim edilemez” ifadelerini kullandı.

Sümer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırım yapamamasının asıl nedeninin öğretmen maaşları olmadığını belirterek Bakan Selçuk’a, “Sayın Bakan bütçede hangi kalemlere ne kadar ödeme yapıldığını araştırabilirsiniz. Öğretmenin maaşıyla uğraşmayı bırakın yandaş müteahhitlere sadece bu yıl içinde kaç para ödendiğine bakın” diye seslendi.

“ÖĞRETMENLERE 3600 EK GÖSTERGE HAKKI TANINMALI”

Maaşların yıllar içinde eridiğini kaydeden Sümer, öğretmenlerin ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için şu önerilerde bulundu:

*Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmalı ve öğretmen yetiştirme, ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme, mali ve sosyal haklar gibi tüm konular bu kanun kapsamında çözüme kavuşturulmalı.

*Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilerek, tüm öğretmenler kadrolu olmalıdır.

*Öğretmen açığını kapatmak için her yıl 180 bin öğretmene kadro verilmeli.

*24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir.

*Öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkı tanınmalı ve ek ders ücretleri artırılmalıdır.