page_cnne-diktator-yargida-sorusturmasi_343801470
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında söylediği ‘diktatör bozuntusu’ sözlerinin, Erdoğan tarafından yargıya taşınmasını ‘Diktatör Yargıda’ başlığıyla duyuran CNN Türk hakkında da soruşturma başlatıldı.
Başsavcı vekili İdris Kurt’un Kılıçdaroğlu hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla başlattığı soruşturma kapsamına CNN Türk de dahil edildi. CNN Türk’ün soruşturmaya dahil edilmesine ‘Güne Merhaba’ programında kullanılan alt yazı neden oldu. CNN Türk’ün sorumlu müdürü hakkında re’sen başlatılan soruşturma kapsamında haber müdürü ve yayın sorumlusunun ilerleyen günlerde ifadeye çağrılabiliceği belirtildi.
Ne olmuştu?
Kılıçdaroğlu CHP Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, akademisyenlerin gözaltına alınmasıyla ilgili, “Bir diktatör bozuntusunun talimatıyla bu ülkenin akademisyenleri gözaltına alınıyor” demiş ve CHP liderinin sözleri üzerine AKP’liler kurultay salonunu terk etmişti. Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etmişti:
“Senin için şeref ve namus ne anlama geliyor? Ya adam gibi tarafsızlığını korur saygı görürsün ya da tarafsızlığını korumazsan sana her gün namus ve şerefi hatırlatırım. Soruyorum sen namus ve şereften ne anlıyorsun? “