21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlaması çocuklarda Covid-19 vaka sayısını artırdı. Resmi verilere göre 14-20 Eylül haftasında, 5-14 yaş grubunda hasta sayısı 100 binde 2.9 iken, 19-25 Ekim haftasında aynı yaş grubunda 100 binde 4.3’e yükseldi.

Tırmanışa geçen yeni tip koronavirüs vakalarından çocuklar da etkiledi. Çocukların koronavirüsten etkilenmeyeceği gibi görüş toplumda yaygın olsa da uzmanlar, çocukların enfekte olabileceğini ve virüsü yetişkinlere bulaştırabileceğini söylüyor.

ÇOCUKLARDA VAKA SAYISINDA BELİRGİN ARTIŞ

BirGün’den Dilara Şimşek’in haberine göre ‘Okullar virüs açısından güvenli mi’ tartışmaları sürerken, Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Elif Dağlı, Eylül ayından beri belirgin artış olduğunun altını çizdi.
Prof. Dr. Dağlı, çocuk hekimlerinin son birkaç haftadır daha sık, ailelerden çocuklarının testinin pozitif bulunduğunu bildiren telefonlar aldıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı Covid-19 Haftalık durum raporları incelendiğinde 20 Eylül’den sonra her hafta yukarıya doğru bir trend görülmekte. 14-20 Eylül haftasında, 5-14 yaş grubunda hasta sayısı 100 binde 2.9 iken, 19-25 Ekim haftasında aynı yaş grubunda 100 binde 4.3’e yükseldi. Son gündelik raporun bulunduğu 29 Ekim’de ise bu oran 100 binde 6.7 olarak gösterilmiştir. 5-14 yaş grubu okul çağı çocuklardır. Çoğu okul 21 Eylül’de açılmıştır.”

GÜNDE 84 ÇOCUĞA TEŞHİS

Resmi verilere göre 29 Ekim’de 5-14 yaş arası 84 çocuğa Covid-19 teşhisinin konulmasını değerlendiren Prof. Dr. Dağlı, bu rakamın oldukça yüksek olduğunu dile getirdi: “Daha önceki aylara göre Eylül ayından beri belirgin artış izlemekteyiz. Vakaların artmasının sebebi kısmi olarak okul açılması olabilir. Ama asıl sorun toplumda vakaların çok artması ve çocukların bundan nasibini alması.

“ÇOCUKLAR DA YETİŞKİNLER GİBİ KORUNMALI”

“Çocuklar nasıl olsa hastalığı hafif geçiriyorlar diye düşünmeden onlar da yetişkinler gibi korunmalı” diyen Prof. Dr. Dağlı, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “100 binde kaç vaka var, PCR pozitiflik oranı ne bunlar göz önüne alındıktan sonra güvenli eğitim olabilir. Çocuklar ciddiye alınmıyor. Bulaşmıyor diye düşünülüyor ama bulaşıyor ve yayılım devam ediyor. Koronavirüs testi pozitif çıkan çocuk aynı evinde içinde yaşadıkları yetişkinlere de bulaştırabilirler.”