Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan dolayısıyla yayınladığı mesajda “Türk milletinin bağımsızlığını ve milli iradenin hakimiyetini dünyaya ilan ederek açılan TBMM, bağımsızlığımızın öncüsü olmuştur” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 101’inci yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik etti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal’in dünya çocuklarına armağan ettiği bu müstesna günün ülke, millet ve çocuklar için hayırlara vesile olmasını diledi” ifadelerine yer verilen açıklama, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’23 Nisan’ı bu yıl da küresel koronavirüs salgını nedeniyle dünya çocuklarıyla bir araya gelemeden kutlasak da bu anlamlı günün heyecanını ve coşkusunu tüm çocuklarımız ve milletimizle hep birlikte yaşıyoruz. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ düsturuyla Türk milletinin bağımsızlığını ve milli iradenin hakimiyetini dünyaya ilan ederek açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, istikbal mücadelemizin ve bağımsızlığımızın öncüsü olmuştur’ ifadelerini kullandı.”

“TBMM İLELEBET VARLIĞINI SÜRDÜRECEK”

15 Temmuz darbe girişiminde darbeciler tarafından bombalanan TBMM’nin “gazi” ünvanı aldığını belirten Erdoğan, “Darbe, cunta, vesayet girişimleri ve terör saldırılarına maruz kalan, son olarak da 15 Temmuz 2016’da hain FETÖ’cüler tarafından bombalanan yüce Meclisimiz, milli iradenin tecelligahı olarak ilelebet varlığını sürdürmeye devam edecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında büyük ve güçlü Türkiye idealiyle kenetlenen aziz milletimiz için daha büyük, daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye’yi inşa etmek, gelecek nesillere gurur duyacakları bir ülke bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

“2023 VE GELECEK HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olmasının Türkiye’nin çocuklara verdiğini önemin göstergesi olduğunu söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla çocuklarımızın ve gençlerimizin ülkemizin en kıymetli hazineleri olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Şanlı tarihimizden aldığımız gücü ve evlatlarımızın enerjisini bugünün dinamizmiyle birleştirerek 2023 ve gelecek hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bu vesileyle, kuruluşundan bu yana, Türkiye Büyük Milleti Meclisi çatısı altında ülkemize hizmet etmiş olan tüm milletvekillerimize, milletimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum.”