İstanbul Büyükçekmece’deki “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hatıra Ormanı”nın açılışına Pervin Buldan, Dilek İmamoğlu ve eşi Ekrem İmamoğlu katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Dilek İmamoğlu ve eşi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun daveti üzerine İstanbul Büyükçekmece’deki “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hatıra Ormanı”nın açılış törenine katıldı.
Törende Dilek İmamoğlu ve Ekrem İmamoğlu kısa konuşmalar yaptı.
MA’nın aktardığı habere göre, Ekrem İmamoğlu, “İBB olarak bu değerli adımları attığımız, bu bilinci yükselttiğimiz, kadınların yaşam kalitesini yükselttiğimiz takdirde ben eminim ki gerisini kadınlar yerine getirir. Sivil toplum kuruluşları, kadına dair kurum ve kuruluşlar gereğini yapar diye düşünüyorum. Yolun başındayız, şunu da söyleyeyim iyi ilerliyoruz, İBB olarak çok güçlü adımlar atıyoruz. Bunun içinde çok güzel duygular var. Öncelikle kurumda çalışan 15 bin kadının adına fidan dikimi var. Ama onun ötesinde Türkiye’de kadın yönetici olarak kim varsa, herkesin adına bir fidan dikiyoruz. Bu orman ‘Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ sözünün karşılık bulduğu bir zemin oluştursun istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”

Dilek İmamoğlu da “Bütün insanların kayıtsız şartsız eşit kabul edildiği bir hayatı yeryüzünde kurmayı başaramadık henüz. Bu yolda çok önemli adımlar atıldı elbette. 8 Mart işte bu çabalara duyduğumuz saygının, eşitlik idealine bağlılığımızın ifadesidir. Özgür, adil, barışçıl bir dünya ancak eşitlik temeli üzerine kurulabilir” diye konuştu.
İstanbul Sözleşmesi’nin önemine de vurgu yapan Dilek İmamoğlu, “Sözleşmenin çizdiği çerçevenin kağıt üzerinde kalmaması, hayata geçirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.