Dışişleri Bakanlığı ABD’de yaşanan olayların ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı ABD’de yaşanan olayların ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.”

ŞENTOP’TAN SÜKUNET ÇAĞRISI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’de Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve dün Kongre binasına göstericilerin girmesine kadar varan gelişmeler konusunda değerlendirmede bulundu. Şentop, “ABD’deki olayları endişe ile izliyor, tarafları öncelikle sükunete davet ediyoruz. Daima hukuk ve demokrasi içinde sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Türkiye olarak her zaman hukuktan ve demokrasiden yana olduk. Herkese de bunu tavsiye ederiz” ifadelerini kullandı.

“ENDİŞE İLE TAKİP EDİYORUZ”

İbrahim Kalın, ABD’nin başkenti Washington’da Başkan Donald Trump’a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocunun polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesine ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. “Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz” ifadesine yer veren Kalın, aynı mesajın İngilizcesini de paylaştı.

NBC: “BİR DİKTATÖR TARAFINDAN YÖNETİLEN TÜRKİYE”

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama Amerikan NBC kanalı tarafından tepki gördü. Türk Dışişleri Bakanlığı’nın “ABD’deki olayları endişeyle takip ediyoruz” açıklamasını NBC kanalı sunucusu “Burada bir ironi var. Bir diktatör tarafından yönetilen ve gazetecilerin hapse atıldığı Türkiye, olayları endişeyle izliyormuş” yorumunda bulundu. Sosyal medyada NBC kanalı sunucusunun yorumu yoğun ilgi görüyor.