2021 Yılı Yatırım Programı’nda Diyanet İşleri Başkanlığına 54,6 milyon TL’lik yatırım bütçesi ayrıldı.

2021 Yılı Yatırım Programı’nda Diyanet İşleri Başkanlığına verilen 54,6 milyon TL’lik yatırım bütçesi, 119 üniversitenin yatırım bütçesini geride bıraktı.
Yatırım programında 2021 yılı için “Mesleki ve Teknik Eğitim” başlığı altında toplam 51 proje planlandı. Projelerin 36’sı Milli Eğitim Bakanlığına, 5’i ise Diyanet İşleri Başkanlığına ait. Diyanet’e, projelerinde kullanması için 2021 yılı bütçesinden 54,6 milyon TL tahsis edildi.
BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre, programda yükseköğretim alanındaki projeler için ayrılan bütçelerin detaylarına yer verildi. Yükseköğretim alanında toplam 673 proje olduğu belirtilirken projeler için ayrılan kaynağın büyüklüğü 5,7 milyar TL ile ifade edildi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, 1,7 milyar TL aldığı yükseköğretim proje yatırımları ödeneğinden üniversitelerin payına düşen bütçe Diyanet’in mesleki ve teknik eğitim projeleri için ayrılan bütçenin altında kaldı. Diyanet, 54,6 milyon TL’lik mesleki ve teknik eğitim yatırım bütçesi ile 119 üniversitenin yatırım bütçesinden daha fazla para aldı.

SADECE 5 ÜNİVERSİTE DİYANET’İ GEÇTİ

Yatırım planında yalnızca beş üniversite Diyanet’i geçti. Diyanet’ten daha fazla ödenek alan üniversiteler Boğaziçi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Marmara Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi oldu.
Diyanet’in 54,6 milyon liralık ödenekle geçtiği bazı üniversiteler ve ödenekleri şöyle:
*Ankara Üniversitesi: 30,9 milyon TL
*Ege Üniversitesi: 41,2 milyon TL
*İstanbul Teknik Üniversitesi: 45,9 milyon TL
*Yıldız Teknik Üniversitesi: 35,8 milyon TL