dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )
Diyarbakır Cezaevi’nde 57 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven ve diğer tutuklulara ilişkin Diyarbakır Barosu tarafından açıklama yapıldı. Diyarbakır Barosu hizmet binasında Baro Başkanı Cihan Aydın tarafından yapılan açıklamada, açlık grevlerine ilişkin kaygılar dile getirildi.

 
[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]iyarbakır Barosu, açlık grevinin 57’inci gününe giren DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven ve açlık grevindeki diğer tutuklular için Baro Hizmet Binası’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Baro Başkanı Cihan Aydın, Leyla Güven’in sağlık durumunun kötüye gittiğini belirtti.
 
‘GÜVEN KRİTİK EŞİKTE’
Diyarbakır Barosu olarak 3 defa Güven’i ziyaret ettiklerini belirten Aydın,”Son olarak 30 Aralık tarihinde yapılan bu ziyarete, Leyla Güven, sağlık durumunun ağırlaşması nedeni ile katılamamış, bunun üzerine aynı odada kalan mahpuslar ile görüşülmüştür. Bu mahpuslar tarafından bizlere iletilen bilgilere göre Güven’in; kilo kaybı, ses ve ışığa hassasiyet, baş ağrıları ve baş dönmesi, yürümekte ve konuşmakta zorluk, halsizlik, tansiyon ve mide krampları yaşadığı belirtilmiştir. Belirtiler de göstermektedir ki bugün itibariyle açlık grevinin 57. gününe giren Güven için kritik eşiğe gelinmiştir” dedi.
GÜVEN’DEN MEKTUP
Toplantıda Güven’in avukatlar aracılığıyla açlık grevi hakkında yatığı bildirim de okundu. Buna göre Güven, açlık grevini “Bu kararı kendim hür iradem ile aldım. Türkiye’de tüm tutuklu ve hükümlülerin tabi olduğu bir dizi yasalar bulunmaktadır. Bu yasalar çerçevesinde tutuklu ve hükümlülerin hak ve yükümlülükleri de yasa ile belirlenmiştir. İmralı Cezaevinde tutulan Abdullah Öcalan, uzun süreden bu yana tecrit altında tutulmaktadır. Geçmiş dönemlerde de görüldüğü üzere, Öcalan’ın Kürt Halkı ve örgüt üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kendisi ile görüşmenin, Kürt Meselesinin demokratik yöntemlerle çözümü konusunda önemli bir katkı sunacağını düşünüyorum. Son olarak çocuklarımıza ve tüm topluma daha iyi bir gelecek sağlanması için bu eyleme başladım. Avukatları, kendisi ile görüşüp bu konuda kamuoyuna bilgi verene kadar bu eyleme devam edeceğim” cümleleri ile açıkladı.
ADALET BAKANLIĞINA ÇAĞRI
Ulusal mevzuat ve Uluslararası sözleşmelerce de güvence altına alınan avukat-müvekkil görüşme hakkının, Öcalan da dahil olmak üzere; her zaman ve her koşulda eşit ve ayrımsız bir şekilde her mahpusa tanınması gerektiğini söyleyen Aydın, “Bu kapsamda süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunan başta Sayın Güven olmak üzere diğer tüm mahpusların yaşamlarının daha fazla tehlikeye girmemesi için bu ayrımcı uygulamadan vazgeçilmesini, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere ilgili diğer kurumları ulusal ve uluslararası mevzuatın gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.