dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )
HDP Diyarbakır İl Örgütü, yaptığı açıklama ile geçtiğimiz günlerde tutuklu HDP Milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevi başlatan kadınlara yönelik gözaltılara tepki göstererek 50 kişinin daha açlık grevine başladığını duyurdu.

 
[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]iyarbakır’da, açlık grevine giren HDP milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için açlık grevi eylemi düzenleyen TJA’lı kadınlara operasyon yapılmış ve 25 kadın gözaltına alınmıştı. Diyarbakır’ın ardından Batman ve Van’da da aynı amaçla HDP il binalarına operasyonların yapılması ve pek çok kişinin gözaltına alınmasının ardından, Diyarbakır İl Örgütü, bugün 50 kişinin daha Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevine başladığını duyurdu.
“BİNALARIMIZ TAHRİP EDİLDİ”
Açlık grevine girenler adına açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, “Bildiğiniz gibi Diyarbakır E Tipi cezaevinde tutuklu bulunan Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven 35 gün önce Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecriti protesto etmek için açlık grevine başlamıştır” dedi. Leyla Güven’in tecrite, baskılara ve soykırımcı politikalara karşı açlık grevi başlattığını söyleyen Tosun, “Önce Mersin ve Urfa HDP İl Binalarımız, daha sonra ise Amed, Batman ve Van İl Binalarımız yüzlerce polis tarafından basıldı, açlık grevine giren annelerimiz yerlerde sürüklendi, onlarca arkadaşımız darp edilerek gözaltına alındı. İl binalarımız arama adı altında talan edildi, pankartlarımız zorla duvarlardan söküldü” dedi.
“İL BİNAMIZ GÜNLERDİR ABLUKA ALTINDA”
Partisinin Diyarbakır il binasının son bir aydır polis ablukasında olduğunu kaydeden Tosun, “Bu hukuksuzluk tüm ülkenin gözü önünde açık bir biçimde yaşanmaktadır. Yerel seçim startı verdiğimiz günden itibaren il ve ilçe yöneticilerimiz, parti üyelerimiz, kadın ve gençlik çalışanlarımız üzerindeki baskı ve tutuklamalar en üst düzeye çıkmış durumdadır. Demokratik ve adil bir yerel seçim olması durumunda gasp ettiği belediyeleri kaybedeceğini anlayan AKP hükümeti il binasına giriş çıkışları kontrol altına alarak ve polis baskınları yaparak hem halkı hem de üyelerimizi sindirmeye çalışmaktadır” dedi.
“BU MÜCADELENİN KAZANANI BİZ OLACAĞIZ”
Leyla Güven’in tecriti protesto etmek için başlattığı açlık grevi eylemine destek amacıyla 50 kişinin 3 günlük açlık grevine başladığını söyleyen Tosun, “İktidarın zor ve inkar politikalarına karşı cevabımız bu olacaktır. Her geçen gün daha da artacağız. Onlar baskı uyguladıkça biz daha da güçleneceğiz. Onlar baskı uyguladıkça biz daha da çoğalacağız. Leyla Güven’in birkaç gün önce söylediği gibi, bu mücadelenin kazananları bizler olacağız” dedi.