Diyarbakır Newroz Tertip Komitesi, bu yıl ki büyük Newroz buluşması öncesinde ilk Newroz ateşini yakarak kentteki kutlamaların startını verdi.

Newroz Kutlamaları aralarında HDP Milletvekilleri Dersim Dağ ve Remziye Tosun’ın da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
Partinin bahçesine “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim”, “Kadınlar isyanlarıyla Newroz ateşini harlayacak”, “Newroz halklar için mücadele, Kürtlerin birliği için sözdür” ve “Newroz ateşini harlandırın, tecridi kırın” yazılı pankartlar asıldı.
Açıklamayı Tertip Komitesi Başkanı olan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan Vekili İrfan Söner ile Komite üyesi Zelal Bilgin birlikte yaptı.
Ülke içinde ve dışında baskı, gözaltı, tutuklama ve savaş politikalarıyla bu yıl Newroz’u karşıladıklarını dile getirerek sözlerine başlayan Bilgin, Türkiye halklarının Newroz’unu kutladı. Newroz’un bir barış çağrısı olduğunu söyleyen Bilgin, “Bütün halkımızı Newroz hazırlıkları yaparak direnişe çağırıyoruz” dedi.

NEWROZ KUTLAMASI İÇİN VALİLİĞE BAŞVURU YAPILDI

Tertip Komitesi Başkanı İrfan Söner ise, geçen yıl pandemi nedeniyle kutlayamadıkları Newroz için Diyarbakır Valiliği’ne başvuru yaptıklarını paylaştı. Söner, “Demirci Kawa’nın yaktığı ateş bugün de sürüyor. Biz Newroz’un barış, adalet ve demokrasi olduğunu biliyoruz. Bütün herkes Newroz’unu kutlamalı. Melayê Cizîrî,, Ahmedê Xanî ve Seydaye Cegerxwîn’un yolunda Newroz’umuzu kutlayalım” diye konuştu.

YAKILAN ATEŞİN ETRAFINDA HALAY ÇEKİLDİ

Yapılan açıklamanın ardından Newroz ateşi tutuşturulup, etrafında halaya duruldu. O anlarda sık sık  “Newroz’un kutlu olsun Başkan Apo”, “Newroz piroz be” ve “Bijî berxedana zindana” sloganları attı.  Kutlama yakılan ateşin üzerinden atlanmasıyla son buldu.