Diyarbakır’da DTK soruşturması kapsamında aralarında ÖHD Eş Genel Başkanı Avukat Bünyamin Şeker’in de bulunduğu çok sayıda avukat, sabah saatlerinde yapılan ev baskınları ile gözaltına alındı. Duruma birçok kurum ve sendika tepki gösterdi.

Diyarbakır’da DTK soruşturması kapsamında aralarında ÖHD Eş Genel Başkanı Avukat Bünyamin Şeker’in de bulunduğu çok sayıda avukat, sabah saatlerinde yapılan ev baskınları ile gözaltına alındı. Duruma birçok kurum ve sendika aşağıdaki şekilde tepki gösterdi:

“DİYARBAKIR BAROSU BOYUN EĞMEDİ VE EĞMEYECEK”

Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada, “Bilinmelidir ki; gözaltı ve tutuklama tehditleri ile Diyarbakır Barosu hiçbir zaman boyun eğmedi ve eğmeyecektir!” denildi.

“GÖZALTILAR DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR”

KESK tarafından yapılan açıklamada, “Bu sabah Diyarbakır’da aralarında SES üyemiz Ümit Çetiner ve TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp’in de olduğu muhalif kesimlere yönelik gözaltılar derhal serbest bırakılmalıdır. Emek, demokrasi, hak ve özgürlükler ile barış mücadelemiz gözaltı ve baskılarla engellenemez” ifadelerine yer verildi.

“MÜCADELEMİZ GÖZALTI VE BASKILARLA ENGELLENEMEZ”

SES Genel Merkezi gözaltılara ilişkin, “Bu sabah Diyarbakır’da gözaltına alınan üyelerimiz Dr. Şeyhmus Gökalp ve Ümit Çetiner derhal serbest bırakılsın. Emek, demokrasi ve barış mücadelemiz gözaltı ve baskılarla engellenemez” paylaşımını yaptı.

“BU HUKUKSUZLUĞA TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI ARTIK”

SES Diyarbakır Şubesi’nin konuyla ilgili paylaşımı şu şekilde: “Bu sabah yine gözaltı operasyonlarıyla güne başladık. Üyelerimiz Ümit Çetiner, Şehmus Gökalp’le beraber onlarca avukat, sendikacı ve STK temsilcisi gözaltına alındı. Bu hukuksuzluğa tahammülümüz kalmadı artık. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın.”

“HUKUK VE İNSAN HAKLARIYLA TAMAMEN ÇELİŞEN BİR DURUM”

TTB Merkez Konseyi gözaltılara ilişkin açıklamasında, “TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, bugün (20 Kasım 2020) saat 05.30’da evinde gözaltına alınmış ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştür. Dr. Şeyhmus Gökalp ve çok sayıda kişinin açılan bir soruşturma nedeniyle gözaltına alındığı bilgisi edinilmiştir. Evi, adresi ve işyeri belli olan, hekimlik değerlerinin savunucusu meslektaşımızın ifadeye çağrılmak yerine evi basılarak gözaltına alınması hukuk ve insan haklarıyla tamamen çelişmektedir.  TTB Merkez Konseyi olarak, hukuksuzluğa son verilmesini ve Dr. Şeyhmus Gökalp’ın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“AVUKATLIK PRATİĞİMİZ, MESLEĞİMİZ YARGILANAMAZ”

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi ise açıklamasında, “Diyarbakır’da bu sabah aralarında derneğimiz Eş Genel Başkanı Av.Bünyamin Şeker’in derneğimiz yöneticisi ve üyelerinin de bulunduğu 15’ten fazla meslektaşımız gözaltına alınmıştır. Savunmaya yönelik saldırılara karşı dimdik duracak özgürlükçü savunmanlıktan asla vazgeçmeyeceğiz. Derneğimiz eş başkanı, üyelerimiz ve meslektaşlarımızın sabaha karşı yapılan baskınlar ile gözaltına alınması savunmaya yönelik baskıların artarak devam ettiğinin yeni bir örneği! Avukatlık pratiğimiz, mesleğimiz yargılanamaz!” denildi.
21 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Diyarbakır Barosu üyesi avukat Mehmet Emin Aktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ve 21 arkadaşımız serbest..” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında avukatların evlerine baskın yapıldı. Aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker’in de bulunduğu 20 avukatın gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınan avukatların Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldüğü belirtildi.