Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Japonya Osaka’da 28-29 Haziran’da düzenlenen G-20 Zirvesi kapsamında Mukogawa Kadın Üniversitesi’ni de gezdi. Erdoğan’ın beğenisi, Türkiye’de Kadın Üniversiteleri’nin açılması konusu gündeme getirdi. Dokuz8Haber olarak Tokyo Yabancı Diller Üniversitesi’nde Misafir Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Özbek’e Japonya tarihinde kadının eğitimi, toplumdaki yeri ve kadın üniversiteleri konularında sorularımızı yönelttik.

 
Özbek, ‘’Japonya’da ‘Kadın Üniversiteleri’ kendini dış dünyaya kapatan bir nevi derebeylik yönetimi olan 265 yıllık Edo döneminin sonlanıp Batı’ya kapıları açan Meiji yönetimi ve yenilenme ile gündeme gelmiştir. Meiji döneminin ilk yıllarında kurulan Tokyo Üniversitesi gibi imparatorluk üniversiteleri yalnızca erkek öğrencileri kabul ettiği için yüksek eğitim almak isteyen kadın öğrencilerin eğitim alabileceği yerler yoktu’’ diye belirtti. Ardından Özbek, Hristiyan misyonerlik kurumları Tokyo başta olmak üzere Japonya genelinde Kadın Üniversitelerini kurması ile kadınların öğrenim hayatının bir nevi iyi eş, zeki anne olmaktan öteye gidemediğini anlattı.
Kurulan bu üniversitelerde verilen eğitimin güzel ahlak, ekonomi (çoğunlukla ev ekonomisi) gibi derslerle, modern eğitimden uzaklaştığını da dile getirdi.

Özbek konuşmasında, Japon tarihinde kadının eğitim alması önemli bir yerdeyken, bu üniversitelerin mezunlarına yüksek mevkiler verilmediği için bu kurumlarda okumanın gereği kalmadığını düşünen kadınlar tarafından günümüzde kadın üniversitelerinin rağbet görmediğini, Türkiye’deki olgunlaşma enstitülerine benzer bir yapı ve amaçla yola çıkan bu üniversitelerin 21’inci yüzyılda anlamını yitirdiğini açıkça belirtti.

“KADINLARA DA SORMAK GEREK!”

Konuyla ilgili Cumhuriyet Kadınları Derneği görüşlerini açıkladı. Cumhuriyet Kadınları Derneği, kadınların özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak karma bir eğitim hakları olduğunu ve cinsiyete dayalı üniversite eğitiminin ülkemizin ihtiyaçları ile örtüşmediğini açıkça dile getirdi.
Doç. Dr. Aydın Özbek’in ardından Kadın Hakları Savunucusu Avukat Fatma Gül Evren’in konu hakkında düşüncelerini aldık. Evren, ”Japonya’da bir örneğini gördüğümüz bu Kadın Üniversiteleri günümüzde birçok alanda mücadele ettiğimiz toplumsal cinsiyet eşitsizliğini daha da derinleştiren, kadını eve hapseden bir kurumdur. Kadın; sadece doğursun, ev işi yapsın ve itaat etsin diyen erk egemen sistemin kadının özgürleşmesine bir başka şekilde müdahalesidir. Zaten kadınların elindeki tüm olanaklar daraltılmışken ve fırsat eşitsizliği içinde mücadele ederken bir de böyle bir kurumun övgüyle karşılanması kabul edilemez bir haldir’’ cümleleri ile kadınların toplumdaki yerinin kadın üniversiteleri ile daha da zedeleneceğini Dokuz8haber’e anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya’da etkilendiği Kadın Üniversiteleri’nin ülkemizde olup olmayacağı konusu, kadınlar ve akademisyenler tarafından çağ dışı ve cinsiyetçi bir eğitim sistemi olarak görüldü.