9 Temmuz 2020, Perşembe

dokuz8 GÜN ORTASI| 27 Mayıs 2020 – Günün ilk bölümünün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 27 Mayıs saat 15.00’e kadar olan öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga hakkında 2013 yılındaki tweetlerini gerekçe göstererek İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Türk-İş Araştırması’nın 2020 Mayıs ayı sonucu açıklandı. Buna göre, Mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 438 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 942 lira oldu. Bakliyat ürünlerinde, sebze-meyvede ve tuz, reçel ile salça fiyatlarında ise artış yaşandı.

Öte yandan koronavirüs salgınını önlemek için alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş ve altındaki çocuklar bugün, 11.00-15.00 saatlerinde dışarı çıktı.

KORONAVİRÜS ODAKLI HABERLER

0-14 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR BUGÜN DIŞARI ÇIKTI

Koronavirüs salgınını önlemek için alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş ve altındaki çocuklar bugün, 11.00-15.00 saatlerinde dışarı çıktı.

0-14 yaş arasındaki çocukların saat 15’e kadar sürecek sokağa çıkma hakkı başladı

SAMSUN’DA BAYRAMIN SON GÜNÜNDE 9 YENİ VAKA SAPTANDI

Samsun’da koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan Bayramı’nda uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının son gününde, 9 yeni pozitif vaka tespit edildi. Kentte filyasyon taraması çalışmaları başlatıldı.

Samsun’da bayramın son gününde 9 yeni vaka saptandı

MARKET ÇALIŞANI KORONAVİRÜS NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ

Siirt Valiliği’nin 2 gün önce karantina altına alındığını duyurduğu Bahçelievler Mahallesi’nde bir market çalışanı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Market çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetti

TTB’DEN SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

DSÖ’nün hidroksiklorokin ilacının Covid-19 tedavisinde kullanılmasının durdurulması çağrısına dair açıklama yapan TTB, Türkiye’de hidroksiklorokin kullanan binlerce hastaya ilişkin verilerin ne durumda olduğunu sordu.

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na çağrı: Hidroksiklorokin kullanan hastaların verileri paylaşılmalı

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI DEVAM EDECEK Mİ?

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağı sona erdi. Ancak sokağa çıkma yasaklarının devam edip etmeyeceği, belirsizliğini koruyarak kafaları karıştırıyor.

Sokağa çıkma yasakları devam edecek mi?

GÜNDEM

ERDOĞAN’IN AVUKATINDAN CHP GENÇLİK İL SEKRETERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Erdoğan’ın avukatı, 2013 yılındaki tweetleri nedeniyle CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri hakkında Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’ın avukatı CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri hakkında suç duyurusunda bulundu

BELEDİYELERİN YATIRIM ÖDENEKLERİNDE SON KARAR ARTIK ERDOĞAN’IN

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı bütçesine konulan madde ile yatırım için ödenek isteyen belediyeler sıkı şartlara bağlandı. Buna göre son kararı Erdoğan verecek.

Belediyelerin yatırım ödeneklerinde son karar artık Erdoğan’ın

MAYIS AYI AÇLIK SINIRI DA ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE

Mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 438 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 942 lira oldu. Bakliyat ürünlerinde, sebze-meyvede ve tuz, reçel ile salça fiyatlarında artış oldu.

Mayıs ayı açlık sınırı da asgari ücretin üzerinde

İLAHİYATÇI YAZAR DENİZDE ÖLÜ BULUNDU

İlahiyatçı yazar Mürşit Kavurmacı, Bursa Mudanya’daki evinin yakınlarında denizde ölü olarak bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İlahiyatçı yazar Mürşit Kavurmacı denizde ölü bulundu

KADİR ŞEKER’İN TUTUKLULUĞUNA DEVAM KARARI

Konya’da kız arkadaşına sokakta şiddet uygulayan bir erkeği engellemek isterken ölümüne yol açan 20 yaşındaki Kadir Şeker’in dosya üzerinden yapılan incelemesinde, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Kadir Şeker’in tutukluluğuna devam kararı

BARAJA DÜŞEN İŞÇİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Muş’ta çalıştığı Alparslan-2 barajının inşaatında suya düşen işçi Ömer Demir’in cansız bedenine ulaşıldı.

Baraja düşen işçinin cansız bedenine ulaşıldı

DÜNYADAN GELİŞMELER

ABD’DE POLİS ŞİDDETİNE TEPKİLER BÜYÜYOR

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde, polis tarafından Afrika Kökenli bir Amerikalı olan #GeorgeFloyd’un öldürülmesinin ardından kentte protestolar başladı.

ABD’de de polis şiddeti: Siyahi bir kişiyi boğarak öldürdü

40 MİLYON SAĞLIK UZMANINDAN G20 LİDERLERİNE: “İNSANI MERKEZE KOYUN”

Covid-19 ekonomik toparlanma paketlerinin merkezine halk sağlığının koyulması için çağrıda bulunan sağlıkçılar, hükümetlerden halk sağlığı, temiz hava, temiz su ve istikrarlı iklim koşullarına yapılacak yatırımları önceliklendirmelerini talep ediyor.

40 milyon sağlık uzmanından G20 liderlerine: “İnsanı merkeze koyun!”

KORONAVİRÜS 7 METREKARELİK ALANDA HERKESE BULAŞIYOR

Simülasyonda metroda seyahat eden bir koronavirüs hastasının en ufak bir öksürük veya hapşırmayla çevresindeki 7 metrelik alanda herkese virüs bulaştırdığı görüldü.

Koronavirüs 7 metrelik alanda herkese bulaşıyor

DSÖ KORONAVİRÜSÜN YENİ MERKEZ ÜSSÜNÜ AÇIKLADI

Dünya Sağlık Örgütü, salgının yeni merkez üssünün Amerika kıtası olduğunu duyurdu. DSÖ, “Bölgedeki ülkelerde yasakları ya da kısıtlamaları gevşetmenin zamanı değil” açıklamasında bulundu.

DSÖ koronavirüsün yeni merkez üssünü açıkladı

500 MİLYON FACEBOOK HESABININ BİLGİLERİ ELE GEÇİRİLDİ

Sağı işaret etmekTürkiye dahil 82 ülkeden, 500 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin çalındığı ve bir hacker forumunda satıldığı iddia ediliyor. Bilgiler forumda 30.000 dolara satılıyor.

500 milyon Facebook hesabının bilgileri ele geçirildi

KÜLTÜR VE SANAT ALANINDAKİ GELİŞMELER

TİYATRO EMEKÇİLERİNDEN DAYANIŞMA KAMPANYASI

Koronavirüs salgını nedeniyle mesleklerini yapamayan ve işsiz kalan tiyatro emekçileri dayanışma amacıyla ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ platformunu kurdu.

Tiyatro emekçilerinden dayanışma kampanyası: “Dayanışmanın 100’ü Şiir”

SPOR

SEYİRCİSİZ MAÇLAR İÇİN SAHAYA TARAFTAR SESİ

Japonya’da koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle seyircisiz oynanacak futbol maçları için Yamaha, taraftarların sesini statlardaki hoparlörler aracılığıyla sahaya yansıtacak.

Seyircisiz maçlar için sahaya taraftar sesi

Son Haberler

Kılıçdaroğlu’ndan çoklu baro çıkışı: AYM’ye gideceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çoklu baro sisteminin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiği gün Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açacaklarını açıkladı. Çoklu baro sistemini eleştiren CHP...

Küçükçekmece Belediyesi’nden kedi katliamı

İstanbul Küçükçekmece'de iddiaya göre, belediye görevlileri tarafından çöp konteynerlerine onlarca kedinin cansız bedeni atıldı. Küçükçekmece'de belediye görevlilerinin çöp konteynerlerine poşetlerin içinde kedi attığı iddia edildi. KONTEYNERE...

BDDK’dan yedi bankaya para cezası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, müşteri şikayetlerini dikkate alarak 7 bankaya 204 milyon 651 bin TL idari para cezası verdi. BDDK, müşterilerden gelen şikayetleri dikkate...

Feyzioğlu: Bizim yöntemimiz her zaman Cumhurbaşkanlığı ile diyalog içinde olmaktır

TBMM Genel Kurulu'nda baroların bölünmesi ve yapılarının değişmesini ön gören yasa tasarısının görüşülmesini izlemek için Meclis'e giden Feyzioğlu bir kez daha protesto gösterisi yapan...

Çok Okunanlar

“Cinsel saldırı olayını kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar”

SOL Parti üyesi avukat İlayda Kocabaş, partide yetkili bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. Sol Parti yönetimi...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Survivor’da elenen yarışmacı için Acun Ilıcalı’ya tepki

Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu TV8'de yayımlanan Survivor isimli programda yaşanan eleme nedeniyle sosyal medyada tepki oluştu. Bu sene oldukça uzun...

Fahrettin Koca: Vakalar düğün, nişan, cenaze töreni gibi etkinliklerle artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemde artan vakaların kaynağının düğün, nişan ve cenaze gibi etkinlikler olduğunu açıkladı. Bilim Kurulu...

Eşi ve çocuğu yanındayken susturuculu silahla vurulan kişi öldü

İngiltere'den Türkiye'ye memlekete tatile gelen aileye piknik dönüşü susturucu takılmış silah veya silahlarla saldırı düzenlendi. 24 yaşındaki Hüseyin Eren,...

Gözden Kaçmasın