12 Temmuz 2020, Pazar

GÜN ORTASI| 3 Haziran 2020 – Günün ilk bölümünün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 3 Haziran saat 15.00’e kadar olan öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik.

Türkiye’de ilk kez “kriz belediyeciliği” uygulamasını başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 mücadelesi nedeniyle yaptıklarını bir rapor ve eylem planı halinde yayınlayan da ilk ve tek yerel yönetim oldu. Küresel salgınla mücadele kapsamında kriz belediyeciliği uygulamasını başlatan ve bu kapsamda tüm çalışmalarını kriz belediyeciliği yönergesi doğrultusunda yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in talimatıyla “Covid-19 Dirençlilik Eylem Planı” hazırladı. Covid-19 Dirençlilik Eylem Planı raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında kısa ve uzun vadeli tüm faaliyetleri yer alıyor.

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesine ilişkin protestolar devam ediyor. Trump’ın kentlere gönderdiği ulusal muhafızlar birçok kentte protestocuların talebi üzerine diz çöktü.

Fransa’da ise 2016 yılında polis aracında ölen siyahi Adama Traore için Paris Adliye binasında görülen dava sırasında gösteri düzenlendi. Yüzlerce kişi, polis şiddetine tepki gösterirken, polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

KORONAVİRÜS ODAKLI GELİŞMELER

EV ZİYARETİNE GİTTİ, GÖRÜŞTÜĞÜ 11 KİŞİDE VE KENDİSİNDE KORONAVİRÜS ÇIKTI

Konya’dan Seydişehir ilçesine ziyarete giden bir kişi ve görüştüğü 11 kişide koronavirüs çıktı. Mahalle karantinaya alındı.

Ev ziyaretine gitti, görüştüğü 11 kişide ve kendisinde koronavirüs çıktı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN BİR İLK: “COVİD-19 DİRENÇLİLİK EYLEM PLANI”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 mücadelesi nedeniyle yaptıklarını bir rapor ve eylem planı halinde yayınlayan ilk ve tek yerel yönetim oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bir ilk: “Kovid-19 Dirençlilik Eylem Planı”

OTOBÜS ŞOFÖRÜ 12 KİŞİYE KORONAVİRÜS BULAŞTIRDI

Van’da koronavirüs testi pozitif çıktığı için karantinaya alınan ancak izolasyon kurallarına uymayan otobüs şoförü, virüsün 12 kişiye daha bulaşmasına neden oldu.

İzolasyon kurallarına uymayan otobüs şoförü 12 kişiye koronavirüs bulaştırdı

KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKAN KİŞİ DOĞUM GÜNÜ PARTİSİNDE YAKALANDI

Hakkari’de, koronavirüs testi pozitif çıkan ve izolasyon kurallarına uymayan kişi, bir iş yerinde arkadaşlarıyla düzenlediği doğum günü partisinde yakalandı.

Koronavirüs testi pozitif çıkan kişi doğum günü partisinde yakalandı

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ UYARDI

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, özellikle büyük şehirlerde milyonlarca yurttaşın kullandığı toplu taşımanın virüs bulaşma riskini artırdığını aktardı.

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Toplu taşıma virüs bulaşması için uygun bir alan

“VAKA SAYISININ TEMMUZ’DA 100’ÜN ALTINA DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, vaka sayısının Haziran sonu 500, Temmuz ortasında ise 100’ün altına inmesini beklediklerini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi: Vaka sayısının Temmuz’da 100’ün altına düşmesini bekliyoruz

BİLİM KURULU ÜYESİ 15 HAZİRAN’I İŞARET ETTİ

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “15 Haziran’da çok ciddi rahatlama bekliyorum” açıklamasında bulundu. Prof. Kara, tedbirlere uyulması halinde 1 Ağustos’ta salgının bitebileceğini de söyledi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara: 15 Haziran’da ciddi rahatlama bekliyorum

SEYAHAT YASAĞININ KALKMASIYLA 2 MİLYON KİŞİ ŞEHİR DEĞİŞTİRDİ

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen seyahat yasağının hafta başında kalkmasıyla birlikte 2 milyon kişinin şehir değiştirdiği aktarıldı.

Seyahat yasağının kalkmasıyla 2 milyon kişi şehir değiştirdi

GÜNDEM

SALGINI ÖNCEDEN BİLEN ASTROLOG: DÜNYADA SOSYALİZME GEÇİŞ BAŞLAYACAK

Dinçer Güner, kova çağının başlamasıyla sene sonunda ve önümüzdeki sene, dünyada sosyalizme geçiş olabileceğini belirtti.

Salgını önceden bilen astrolog: Dünyada sosyalizme geçiş başlayacak

EKOLOJİ ODAKLI HABERLER

12 MİLYON HEKTAR ORMANLIK ALAN YOK OLDU

Dünya genelinde geçen yıl neredeyse 12 milyon hektar ormanlık alan yok oldu. Araştırmaya göre, Bolivya’da tahribat artarken, Endonezya’da yüzde oranında azalma yaşandı.

Dünyada 2019’da yaklaşık 12 milyon hektar ormanlık alan yok oldu

EKONOMİ ODAKLI GELİŞMELER

ENFLASYON MAYIS AYINDA BEKLENTİLERİ AŞTI

Enflasyon Mayıs ayında yüzde 1,36 artarken, yıllık bazda yüzde 11,39 oldu. Piyasalarda enflasyonun yüzde 0,92 civarında artması bekleniyordu.

Enflasyon Mayıs ayında beklentileri aştı

DÜNYA ODAKLI GELİŞMELER

IRKÇILIK KARŞITI GÖSTERİLER FRANSA’YA SIÇRADI

Fransa’da 2016 yılında polis aracında ölen siyahi Adama Traore için Paris Adliye binasında görülen dava sırasında gösteri düzenlendi.

Irkçılık karşıtı gösteriler Fransa’ya sıçradı

TRUMP’IN PLANI İŞE YARAMADI: ULUSAL MUHAFIZLAR DA GEORGE FLOYD İÇİN DİZ ÇÖKTÜ

ABD’de Trump’ın ırkçılık karşıtı protestoculara karşı birçok kente konuşlandırdığı Ulusal Muhafız birliklerinin birçoğu, eylemcilerle birlikte George Floyd için diz çöktü.

Ulusal Muhafızlar da George Floyd için diz çöktü

KENYA’DA GÜVENLİK GÜÇLERİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMAYAN 15 SİVİLİ ÖLDÜRDÜ

Kenya Bağımsız Polislik Gözetim Kurumu Başkanı Anne Makori, koronavirüs nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağına uymayan 15 kişinin polis tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Kenya’da güvenlik güçleri sokağa çıkma yasağına uymayan 15 sivili öldürdü

MACARİSTAN’DA GEORGE FLOYD’U ANAN FUTBOLCUYA KINAMA CEZASI VERİLDİ

Macaristan’da ABD’de polis tarafından öldürülen George Floyd için tişört giyen futbolcu Tokmac Nguen’e kınama cezası verildi.

Macaristan’da George Floyd’u anan futbolcuya kınama cezası verildi

Son Haberler

Ebu Hanzala: Devlet Suruç, Ankara ve Diyarbakır patlamalarını üzerimize yıktı

IŞİD'in Türkiye temsilcisi olarak bilinen ama bunu her fırsatta reddeden Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, "Devlet, Diyarbakır, Ankara ve Suruç patlamalarını üzerimize yıktı" dedi. Ebu...

İBB’nin yurtdışından aldığı krediye el koyuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önceki dönem borçları nedeniyle bankadaki 565 milyon TL'ye haciz koyuldu. Bu para, yarım kalan metro projelerini tamalamak için yurtdışından kredi olarak...

Emekli ikramiyelerinin yatacağı tarih belli oldu

Kurban Bayramı yaklaşırken, emekli ikramiyelerinin ne zaman yatacağı merak konusu oldu. Peki, emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? Bu yılki Kurban Bayramı'nda emekli ikramiyelerinin yatacağı tarih...

Şanlıurfa AKP Gençlik Kolları Başkanı jakuzide fakirleri aşağıladı

AKP Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç, jakuzideyken çektiği bir videoda, "Lan fakirler beni rahatsız etmeyin" ifadelerini kullandı. AKP Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet...

Çok Okunanlar

Erdoğan’ın 2019’da “Ayasofya’yı cami yapın” talebine yanıtı: “Ben bu oyuna gelmem”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 tarihinde katıldığı bir yayında Ayasofya'nın açılmasına yönelik taleplere, "Onun bizim için faturası çok daha ağırdır. Ben...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Ebu Hanzala: Devlet Suruç, Ankara ve Diyarbakır patlamalarını üzerimize yıktı

IŞİD'in Türkiye temsilcisi olarak bilinen ama bunu her fırsatta reddeden Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, "Devlet, Diyarbakır, Ankara ve...

Araştırma: Covid-19 ilişkili DNA’nın Neandertallerden geldiği ortaya çıktı

Bilim insanları yeni bir araştırmada, koronavirüsün neden olduğu hastalıkla bağlantılı genlerin 60 bin yıl önce yaşayan Neandertallerden modern insanlara...

ORC Araştırma’nın seçim anketi: Bu pazar seçim olsa 4 parti de seçim barajını aşıyor

ORC Araştırma'nın "Türkiye'de bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" anketine göre AKP, CHP, MHP ve HDP yüzde...

Gözden Kaçmasın