dokuz8HABER olarak günün öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Türkiye’nin 15 kentinde uygulanan dört günlük sokağa çıkma yasağının son gününde de öne çıkan başlıklar tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altında tutmaya devam eden koronavirüs (Covid-19) salgını odaklı gelişmeler oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Son verilere göre, hayatını kaybedenlerin sayısı 4199’a, vaka sayısı ise 151 bin 615’e yükseldi.
Öte yandan 4 günlük sokağa çıkma yasağı sona ererken, Ramazan Bayramı’nda uygulanacak 4 günlük sokak kısıtlaması için de genelge yayınlandı.
dokuz8HABER 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla birçok şehirden, ilçeden ve mahalleden gelen videolarla 19 Mayıs’ın nabzını tuttu.
İşte günün öne çıkan diğer gelişmeleri…

KORONAVİRÜS COVID-19 SALGINI ODAKLI GELİŞMELER

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Verilere göre son 24 saatte Türkiye’de 25 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, vaka sayısı 1022 oldu.

Vaka sayısındaki düşüş devam ediyor


4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, yasağın ilk günü olan 23 Mayıs’ta market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 10.00-17.00 arasında açık olacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan 4 günlük sokağa çıkma yasağına ilişkin genelge


15 İLDEKİ SOKAK KISITLAMASI SONA ERDİ
16, 17, 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Yasağı ihlal eden 28 bin 256 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı.

15 ilde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi


TÜRKİYE’DE İLK KORONAVİRÜS ÇALIŞMASI
Bilim Kurulu Prof. Dr. Tevfik Özlü, hastaların yüzde 70’inin kentsel çevrelerde yaşadığı ve Türkiye’de koronavirüsten ölüm oranınını yüzde 3,8 olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye ilişkin koronavirüs araştırması: Kentsel çevreler etkili oldu


 
DSÖ’YE ULUSLARARASI SORUŞTURMA
Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) koronavirüs salgınındaki tutumuna dair uluslararası bağımsız bir soruşturma yapılması kararı verildi.

DSÖ’ye uluslararası soruşturma başlatılacak


İŞKUR’DA TÜM ÇALIŞANLAR KARANTİNAYA ALINDI
İŞKUR Bursa İnegöl Hizmet Merkezinde koronavirüs testi pozitif çıkan görevli sayısı 9’a yükseldi. Tüm çalışanlar karantinaya alındı.

İŞKUR İnegöl şubesinde görevli tüm çalışanlar karantinaya alındı


 
BERBERLERİ DENETLEYEN GÖREVLİDE COVID-19 ÇIKTI
Kütahya’da berber ve kuaförleri denetleyen Sağlık Bakanlığı personelinde Covid-19 çıktı. 50 berber ve kuaför 14 günlük karantinaya alındı.

Berberleri denetleyen bakanlık görevlisinde koronavirüs çıktı


 
HALKA KAYNAK İÇİN İHALELERE ERTELEME
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, salgında halka kaynak yaratmak için neredeyse 2 milyarlık ihaleleri erteledi.

Salgında halka kaynak yaratmak için ihaleleri erteledi


 
“EL KONULAN BAĞIŞLAR İADE EDİLMELİ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın belediyenin bağış hesaplarına bloke koymasının ardından, bağışta bulunanların paralarının iade edilmediğini açıkladı.

İmamoğlu: El konulan bağışlar sahiplerine iade edilmedi


 

GÜNDEM

TÜRKİYE 19 MAYIS’I BALKONLARDA KUTLADI
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm Türkiye’de saat 19.19’da dijital ortamda ve evlerden coşkuyla kutlandı.

Türkiye bugün 19.19’da balkonlarda 19 Mayıs’ı kutladı


TRTHABER 19 MAYIS’I CUMHURİYET BAYRAMI OLARAK YAZDI
TRT 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın adını Cumhuriyet Bayramı olarak yazan çalışan hakkında soruşturma başlatırken, konu sosyal medyada gündem oldu.

TRT’den 19 Mayıs grafiğine soruşturma


MÜFTÜLÜK GÖREVLİSİNDEN 19 MAYIS’I KUTLAYANLARA HAKARET
Gaziantep’te din görevlisi olan Sıtkı Dağ isimli şahıs, sosyal medya hesabından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayanlara “Deyyuslar” diyerek hakaret etti.

Müftülük görevlisinden 19 Mayıs’ı kutlayanlara hakaret


 
KULAÇOĞLU VE GÜLSEVEN SERBEST BIRAKILDI
İktidara yakın trollerin hedef göstermesiyle gözaltına alınan ‘İsimsizler Hareketi’ ilk çağrıcısı Taylan Kulaçoğlu ve Gazeteci Hakan Gülseven kamuoyundan gelen tepkiler üzerine serbest bırakıldı.

Kulaçoğlu ve Gülseven serbest bırakıldı


 
DİYANET 7 BAKANLIKTAN FAZLA HARCADI
Bütçeden en büyük paylardan birini alan Diyanet İşleri Başkanlığı, 4 ayda yaptığı 3,8 milyar liralık harcama ile 7 bakanlığı geride bıraktı.

Diyanet 7 bakanlıktan fazla para harcadı


 
SAĞLIKTA ŞİDDET SALGINDA DA SÜRÜYOR
İzmir Tabip Odası, kentte bir hastanede bir hekimin, hemşirenin ve kayıt görevlisinin hasta yakını tarafından ölüm ile tehdit edildiğini açıkladı.

İzmir’de bir hekim ölüm ile tehdit edildi

HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER

HDP’Lİ BAŞKANLARA EV HAPSİ
Yerlerine kayyum atanan ve gözaltına alınan Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz, Özden Gülmez ve Baran Akgül ev hapsi ile serbest bırakıldı.

Yerlerine kayyum atanan belediye başkanları ev hapsi ile serbest


BAROLAR BİRLİĞİ VE 80 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA
Avukatlık Kanunu’na yapılması planlanan müdahaleler ile ilgili TBB ve 80 barodan ortak açıklama: “Baroların seçim sistemlerine yönelik girişimleri durdurun.”

“Baroların seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini durdurun”


GENÇLER SOSYAL MEDYADA ÖZGÜR HİSSETMİYOR
SODEV’in gençlik araştırmasına göre HDP’li gençlerin yüzde 54,5’i, CHP’li gençlerde yüzde 12,8’i sosyal medyada fikirlerinin kısıtlandığını düşünüyor.

Gençlik Araştırması: AKP’li gençlerin yarısı yurtdışında yaşamak istiyor


 

EKOLOJİ

HASANKEYF’İ SULARA GÖMEN BARAJ AÇILDI
12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf’i su altında bırakan Ilısu Barajı’nın açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Erdoğan, Hasankeyfi’i sular altına bırakan barajın açılışını yaptı