2 Temmuz 2020, Perşembe

dokuz8 GÜN SONU| 16 Mart 2020’nin öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak günün öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Türkiye’nin 15 kentinde uygulanan dört günlük sokağa çıkma yasağının ilk gününde de öne çıkan başlıklar tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altında tutmaya devam eden koronavirüs (Covid-19) salgını odaklı gelişmeler oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünkü verilere ilişkin açıklamasında salgın nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısının gün bazlı olarak azaldığını öne çıkarsa da, Türkiye, bir ara 1100’lere kadar düşen vaka sayısının yeniden 1600’ların üzerine çıktığına tanıklık ediyor. İktidar bu tabloya rağmen kontrollü normalleşme adımlarını hızlandırıyor ancak öte yandan salgının tüm hızıyla devam ettiğine ve edebileceğine ilişkin başka veriler, haberler de gündemden düşmüyor.

Günün öne çıkan diğer gelişmeleri ‘haklar ve özgürlükler’ alanında yaşanan ihlaller ve hem kadınları, hem de çocukları hedefleyen saldırılar ve saldırılarla bağlantılı gelişmeler.

KORONAVİRÜS COVID-19 SALGINI ODAKLI GELİŞMELER

GÜNLÜK BAZI ÖLÜM SAYISI AZALIYOR ANCAK VAKA SAYISINDA YENİDEN BELİRGİN ARTIŞ VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Verilere göre son 24 saatte Türkiye’de 41 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

“Vefat edenlerin oranı azalıyor”

YEMEK DAVETİ VERDİ, VAKA SAYISI FIRLADI

Koronavirüsü yendiği için yemekli davet veren kişi, yaşadığı kentte vaka sayısının 6 kat artmasına neden oldu

Salgından kurtulduğu için etkinlik yaptı virüsü yaydı

“VAKA ÇIKARSA, ONLARI AYIRIP YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

TFF Başkanı Nihat Özdemir: “Takımlar hazırlanırken sık sık test yapılacak. Bunların içinde vaka çıkabilir. Onları ayırıp yolumuza devam edeceğiz.”

TFF Başkanı: Vaka olursa onları ayırıp yolumuza devam edeceğiz

UEFA BAŞKANI’DAN AVRUPA KUPALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

UEFA Başkanı Alexander Ceferin, Avrupa kupalarını şimdilik iptal etme gibi bir düşüncelerinin olmadığını açıkladı ve “Avrupa kupalarını iptal etme gibi bir düşüncemiz şimdilik yok” dedi.

UEFA Başkanı: Avrupa kupalarını şimdilik iptal etmeyi düşünmüyoruz

MİNİBÜS, OTOBÜS VE TAKSİ KURALLARI DEĞİŞTİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında minibüslerde, dolmuşlarda, otobüslerde ve taksilerde uygulanacak yeni kuralların en önemlisi hijyen ve sosyal mesafe olacak.

Minibüs, otobüs ve taksi kurallarında değişiklik yapıldı

“230 ÇOCUK HAYATINI KAYBETMİŞ OLABİLİR”

Koronavirüs salgınıyla birlikte birçok ülkede görülen “bilinmeyen hastalık” nedeniyle, Avrupa’da muhtemelen 230 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

“230 çocuk hayatını kaybetmiş olabilir”

KOCAELİ’DE BERBER VE KUAFÖRLERE TEST

Kocaeli’de berber, kuaför ve güzellik salonu çalışanlarına koronavirüs testi yapılacak. Uşak’ta da Covid-19 testi yaptıran 421 berber ve kuaförden 26’sının testi pozitif çıkmıştı.

Kocaeli’de berber ve kuaför çalışanlarına koronavirüs testi

23 İLDE SOKAĞA MASKESİZ ÇIKMAK YASAKLANDI

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında Türkiye’deki 23 ilde maske kullanımı, sokağa çıkıldığında zorunlu hale getirildi.

Türkiye’de 23 ilde sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı

“BİLİM KURULU’NA MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SENDİKALAR ALINMALI”

TTB’den (@ttborgtr) pandemi döneminde yaşanan sorunlara ve çözümlerine yönelik 8 maddelik bildiri: “Ek ödemeden ASM çalışanları da faydalanmalı” “Covid-19 meslek hastalığı sayılmalı”

“Bilim Kurulu’na meslek örgütleri ve sendikalar alınmalı”

YURTİÇİ SEYAHAT İÇİN 28 MAYIS TARİHİ VERİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Bir terslik olmazsa iç turizm 28 Mayıs gibi başlar. Verilere göre yurtiçi uçuşlar ise Mayıs sonunda başlayabilir.”

Yurtiçi seyahat için 28 Mayıs tarihi verildi

UŞAK’TA 26 BERBERİN COVİD-19 TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Uşak’ta 26 berberin Covid-19 testi pozitif çıktı

HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER

AÇLIK GREVİNDEKİ AVUKATLAR İÇİN İMZA KAMPANYASI: “HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”

Açlık grevindeki avukatlar için imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyası için hazırlanan metinde, “Pandemi süreci bir kez daha açıklıkla gösterdi ki onlar sadece para ve iktidar için yaşıyor; zulüm, ölüm, çile, faşizm doğuruyorlar” ifadelerine yer verildi.

Açlık grevindeki avukatlar için imza kampanyası: “Durdurabiliriz”

CUMARTESİ ANNELERİ, HASAN OCAK İÇİN ADALET TALEBİNDE BULUNDU

Cumartesi Anneleri (@CmrtesiAnneleri) eylemlerinin 790’ıncı haftasında 1995’te gözaltında kaybedilip, cenazesine kimsesizler mezarlığında ulaşılan Hasan Ocak için adalet talebinde bulundu.

Cumartesi Anneleri, Hasan Ocak için adalet talebinde bulundu

RTÜK HABER SUNUCULARININ YORUM YAPMASINI YASAKLAYABİLİR

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haber sunucularının yorum yapmasının normalde yasak olduğunu istedikleri zaman yorum yapmadan sadece haber sunma kararı alabileceklerini açıkladı.

RTÜK Başkanı: Haber spikerleri yorum yapamaz

FATİH PORTAKAL: “EVİMİN ÜZERİNDE DRONE UÇURUP MÜLKÜMÜ DİKİZLİYORLAR

Gazeteci Fatih Portakal, Yeni Asır gazetesinin kendisini imar kaçakçılığı ile suçlayan haberiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Fatih Portakal: “Evimin üzerinde drone uçurup mülkümü dikizliyorlar

HAYVANSEVERE SALDIRI: “MAHALLEDE KEDİ VE KÖPEK İSTEMİYORUZ”

Rize’de hayvansever bir kadın, mahallede hayvan beslemesinden rahatsız olanlar tarafından saldırıya uğradı.

Hayvansevere saldırı: “Mahallede kedi ve köpek istemiyoruz”

TOPLUMSAL CİNSİYET ODAKLI GELİŞMELER

İSTANBUL’DA BİR KADIN ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİ: FAİL YARDIMI ENGELLEDİ

İstanbul Avcılar’da bir erkek, sokak ortasında evli olduğu kadını bıçakladı. Ağır yaralanan kadına yardım etmek isteyenleri ise bıçak ile korkutarak engelledi.

İstanbul’da bir kadın öldürülmek istendi: Yardımı engelledi

9 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNU DÖVEREK KATLEDEN MÜSLÜM ASLAN CEZA EVİNDE İNTİHAR ETTİ

Dokuz yaşındaki çocuğunu döverek katleden Müslüm Aslan, cezaevinde intihar etti. Aslan daha önce de eşine şiddet uygulamıştı.

Çocuğunu döverek katleden Müslüm Aslan, cezaevinde intihar etti

KIZINI CİNSEL İSTİSMARA MARUZ BIRAKAN ERKEK TUTUKLANDI

Sinop’ta 13 yaşındaki kızını yıllarca tecavüze maruz bırakan ve iki kez hamile kalmasına neden olan baba Ömer T. tutuklandı.

Kızına tecavüz eden baba tutuklandı

Son Haberler

GÜN ORTASI | 2 Temmuz 2020 – Günün ilk bölümünün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 2 Temmuz saat 15.00’e kadar olan öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. 33 aydın ve sanatçının Sivas’taki Madımak Otel’de yakılarak öldürülmesinin üzerinden tam...

Turan: Derdimiz baroları daha özgürlükçü hale getirmek

Baroların yapısını değiştirmeyi öngören çoklu baro sistemini getirmeyi amaçlayan yasa tasarısına ilişkin barolar, insan hakları savunucuları ve muhalefetin tepkisi sürerken AKP'nin ise tasarıya karşı...

Gökkuşağı renkleri Formula 1 güvenlik aracında

Motorsporları dünyasının bir numarası Formula 1, ayrımcılıkla mücadelede önemli bir adım attı. Güvenlik aracının üreticisi Daimler-Benz ortaklığı ile yönetim, bu yıl güvenlik aracında yaptığı...

Ebru Timtik 41 kiloya, Aytaç Ünsal 60 kiloya düştü: “Kaybedecek zamanımız yok”

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal için Çağlayan Adliyesi'nde gerçekleştirilen adalet nöbetine destek veren avukatlar, "Halkın avukatlarını özgür bırakın" çağrısında bulundu....

Çok Okunanlar

Sayısal Loto çekilişinde 3.5 trilyonda 1 mümkün olan ihtimal gerçekleşti

Milli Piyango çekilişleri tarihinde olmaz denilen oldu ve 20 gün arayla gerçekleşktirilen iki çekilişte 6 numaranın 5'i aynı çıktı....

İstanbul için 7,3 büyüklüğünde deprem ve tsunami uyarısı

Birçok depremi önceden tahmin etmesi ile bilinen jeoloji profesörü Naci Görür'e göre büyük bir deprem ve tsunami tehlikesi var....

Albayrak paylaşımlarında gözaltı sayısı 11 oldu

Esra Albayrak ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni doğan çocukları hakkında hakaret içerikli sosyal medya paylaşımı yapanlara...

Fen Bilgisi öğretmeni uyuşturucu satarken yakalandı

Marmaris'te, Breaking Bad dizisini akıllara getiren bir olay yaşandı. Fen Bilgisi öğretmeni S.Z.B uyuşturucu ticareti yaparken polis ekiplerince suçüstü...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Gözden Kaçmasın