İngiltere’de koronavirüsün (Covid-19) yeni bir türünün tespit edildiğine ilişkin haberler üzerine bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü, yeni varyantın mevcutlarından farklı davranmadığını bildirdi

İngiltere’nin bazı bölgelerinde koronavirüsün (Covid-19) yeni bir türünün (varyant) tespit edilmesiyle ilgili bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüsün mevcut türlerinden farklı davrandığına dair henüz bir kanıt olmadığını duyurdu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN KORONAVİRÜSÜN YENİ TÜRÜNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

AA’da yer alan habere göre, İngiltere’nin güneydoğusunda “Covid-19’un daha hızlı yayılan yeni bir türünün” bulunduğu haberlerine ilişkin DSÖ’den açıklama geldi.
DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında kaygı uyandıran bu gelişmeye ilişkin soruları cevaplayan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, “İngiltere’de 1000 kişide bildirilen bu genetik varyantın farkındayız” dedi.

‘ZAMANLA GELİŞİYOR VE DEĞİŞİYOR’

İngiltere’de uzmanların yeni türü incelediğini dile getiren Ryan, “(Covid19’un) Pek çok varyantını gördük. Bu virüs, zamanla gelişiyor ve değişiyor” dedi.
Ryan, pozitif çıkan numunelerdeki sekans analizlerinin açıklanması için İngiltere’ye çağrıda bulunarak, bunun Covid-19’un daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağına işaret etti.

‘DEĞERLENDİRMELERİMİZ DEVAM EDECEK’

Aynı soruya ilişkin İngiltere’deki yetkililerden aldığı son dakika bilgisini paylaşan DSÖ’nün Covid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise “Şimdiye kadar bu varyantın farklı davrandığına dair bir kanıt yok ama elbette, bunu doğru bir şekilde değerlendirmek için temkinli davranıyoruz.” dedi.
Kerkhove, uzmanların, Covid-19’un tüm türlerinde olduğu gibi, yeni tespit edilen türde de nötralize edici antikorların gelişiminde herhangi bir değişiklik olup olmadığına baktığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, parlamentoda yaptığı açıklamada, ülkenin güneydoğusunda bazı bölgelerde Covid-19’un hızla yayılan yeni bir türünün bulunduğunu gündeme getirmişti.
Hancock, bu yeni türle beraber vaka sayısının hızla arttığını ve Dünya Sağlık Örgütünü bilgilendirdiklerini kaydetmiş ancak bu türün diğer türlerden daha ciddi hastalığa yol açma ihtimalinin düşük olduğunu da belirtmişti.