Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, bugüne kadar salgın nedeniyle başvuran bin 601 hastanın taburcu edildiğini, 16 kişinin öldüğünü açıkladı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, koronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle bugüne kadar EÜ Hastanesi’ne başvuru yapan hasta ve tanı sayıları, yatak sayıları ile tedavi gören hasta sayılarına ilişkin açıklama yaptı.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ilk koronavirüs tanısının 18 Mart tarihinde konulduğunu belirten Budak, bugüne kadar tanı veya ön tanısı ile toplam 4 bin 865 poliklinik başvurduğunu belirtti. Bunlardan 240 tanesinin yoğun bakım olmak üzere toplam bin 796 olgu hastaneye yatırıldığını vurgulayan Budak, “Kovid-19 ön tanısıyla hastaneye yatırılan hastalardan 461’inin (yüzde 28) testi pozitif çıkarak kesin kovid-19 tanısı aldı. Hastaneye yatan bu hastaların bin 601’i taburcu oldu. Şimdiye kadar koronavirüs tanısıyla maalesef 16 hastamızı kaybettik” diye belirtti.

ÜNİVERSİTEDE TOPLAM 12 BİN TEST YAPILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs testi için yetkilendirildiklerini hatırlatan Budak, bu süreçte hastanede, diğer bölge hastanelerinden gelen numuneler ile birlikte toplam 12 bin PCR testinin yapıldığını vurguladı. Bunlardan bin 65’inin test sonucunun pozitif olduğunu kaydeden Budak, “Test yapılanlardan 5 bin 864’ü Ege Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören hastalarımızdı. Bu hastaların ise 583’ü pozitif çıktı. Toplam 43 sağlık çalışanımız bu süre içinde Kovid-19 virüsü ile enfekte oldu. Enfekte olan çalışanlarımızın 14’ü hekim, 11’i hemşire, 8’i hastabakıcı, 4’ü tekniker. Çok şükür hiçbir çalışanımızda hayati tehlike bulunmuyor” diye belirtti.

“PANDEMİ İLANINDAN ÖNCE KORONAVİRÜS ODALARI OLUŞTURULDU”

Koronavirüs’ün henüz Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan etmeden Göğüs ve Enfeksiyon Ana Bilim Dallarında koronavirüs odaları oluşturduklarını belirten Budak, şunları söyledi: “Enfeksiyon Hastalıkları Servisini, Göğüs Hastalıkları Servisini ve 16 yataklı üçüncü basamak yoğun bakımı, Kovid-19 alanları kapsamına aldık. Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakımı, tümüyle negatif basınçlı sistem haline getirildi. Göğüs-Enfeksiyon binasına giriş çıkışlar sadece sağlık personeline izin verilecek şekilde sınırlandırıldı. Göğüs ve Enfeksiyon Hastalıkları Servislerinde yatan Kovid-19 enfeksiyonu dışındaki hastalar, İç Hastalıkları servisimize nakledildi. 18 yataklı üçüncü basamak yoğun bakım yatağına sahip Yanık Servisimiz, Kovid-19 hastalarına tahsis edildi. Acil Serviste Kovid-19 şüpheli olgulara yönelik ikinci bir giriş yapılarak, özel düzenleme yapıldı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Binası da boşaltılıp Kovid-19 hastanesi haline getirildi ve tüm odalarına merkezi oksijen sistemi döşendi. Gastroenteroloji Binasında yer alan 12 yataklı birinci basamak yoğun bakım, kuru hava ve vakum sistemi yenilenip, üçüncü basamak yoğun bakım standartlarına getirildi.”