Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin politik gündem, seçmen eğilimleri, tutumları ve davranışları üzerinde yaptığı araştırma yayımlandı. Araştırmaya göre Doğu ve Güneydoğu’da ‘ekonomi ve işsizlik’ en önemli sorun olarak belirlendi ve ‘Kürt Sorunu’nun önüne geçti.

 
Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) Doğu ve Güneydoğu’da yaptığı araştırmada “Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusuna, yüzde 46,3’lük kesim ‘ekonomi ve işsizlik’ diye yanıt verdi. ‘Kürt sorunu’ diyenler yüzde 16,4’te kaldı. Böylece ‘ekonomi ve işsizlik’ yanıtı, ‘Kürt Sorunu’ yanıtını üçe katladı ve ilk defa ‘en büyük sorun’ oldu.
HDP’NİN OYLARINDA ARTIŞ
Araştırmada “Bugün bir belediye başkanlığı seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna, araştırma grubunun yüzde 45,7’si HDP, yüzde 28,3’ü AKP, yüzde 8’i oy kullanmayacağım, yüzde 2,9’u CHP, yüzde 2’si MHP, yüzde 1,1’i İYİ Parti, yüzde 1’i HÜDA-PAR, yüzde 0,3’ü Saadet Partisi yanıtını verdi. Bu sonuçlara göre BDP’nin yerine seçime girecek HDP’nin oylarını yüzde 6, AKP’nin ise 0,8 oranında artırdığı görülüyor.
KAYYUM SEÇMENİN TERCİHİNİ DEĞİŞTİRMEDİ
“Kayyum atanması siyasal tercihimi etkilemedi” diyenlerin oranı yüzde ise 58.1 olarak belirlendi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yeniden kayyum atayabileceklerine‘ dair açıklamasının da seçmen eğilimini etkilemediği tespit edildi.