İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgınının İstanbul’daki seyrine ilişkin yaptığı açıklamada, “Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul’daki vefat sayısı, 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı?” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da dün “bulaşıcı hastalık” kaynaklı ölümlerle ilgili bilgiler paylaştı. İmamoğlu, “Bu konuda benim dilimin kemiği yok. Mecburum konuşmaya. Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul’daki vefat sayısı, 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece” diye konuştu. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı Koronavirüs Tablosu’nda ise koronavirüs vefat sayısı 139’du.

“DEFİN SAYIMIZ 450’LERE DOĞRU YÜRÜYOR”

İmamoğlu, “Defin sayışımız, 450’lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz. Normal Kasım ayında bizim definimiz İstanbul’da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450’ye doğru gidiyor. Bu kadar zor durumdayız. Bunu bilin” diye konuştu.

“PANDEMİYLE İLGİLİ ALINAN HER TEDBİRE SAYGI DUYUYORUM”

Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde balıkçı esnafıyla bir araya gelen İmamoğlu bir esnafın, “Bazı belediyeler, aynı gün iki yerde pazarı olan esnafa, birini açtırıyor, birini açtırmıyor” ifadesine “Eğer pandemiyle ilgili bir daraltma yapıyorlarsa, ben, pandemiyle ilgili alınan her tedbire saygı duyuyorum” ifadesi ile yanıt verdi.

“ORTAK AKILLA, ORTAK KARAR ALMA BİÇİMİ”

İmamoğlu burada yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:
“Mülk sahibi, sizsiniz. Mülk sahibi, bütün İstanbullu. Bizim anlayışımızda, hükmetmek yok; ‘Şöyle yapacaksınız, böyle yapacaksınız’ yok. Bizim anlayışımızda, en doğruyu beraber bulmak var. Bu, burası için değil, İstanbul’un her konusu için. Başka türlüsü zaten doğru da değil. Oy verirken, kime verdiğinizin önemi yok. Mülk sahibi mi seçiyorsunuz? Hayır. Sizi iyi temsil etsin diye, belediye başkanı seçiyorsunuz. Beylikdüzü Belediye Başkanı’mız da burada, biz de buradayız; seçildik. Bana göre, dünyanın en kutsal makamında oturuyorum. Çok kutsal, çok değerli. Bizim hizmet anlayışımız ya da işlerinizi yaparken size ulaştıracağımız bir takım kararlar, sizin de hissedildiğiniz, sıkıntılarınızın, düşüncelerinizin dinlendiği ve ortak akılla, ortak karar alma biçimi. Bizim çalışma metodumuz, sistemimiz bu.”