İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP döneminde Başakşehir’de KİPTAŞ’ın alacağı bir arsa için 36 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığını açıkladı. İmamoğlu, yolsuzluğunun belgelerinin ellerinde olduğunu, ancak İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni sosyal konut projesi Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİPTAŞ) Tuzla Meydan Evler’in temel atma töreninde Başakşehir’de KİPTAŞ üzerinden yapılan arsa yolsuzluğunu bir kez daha hatırlattı.

“BENİ ÇOK RAHATSIZ EDEN ŞEYLER VAR”

“Beni çok rahatsız eden şeyler var” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Örnek vermem gerekirse, bugün günlerden Pazartesi. Pazartesi günü KİPTAŞ yönetim kurulu kararı alıyor, diyor ki ‘Ben Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım.’ Bir gün sonra bu arsayı, ne hikmetse, bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Cuma günü de KİPTAŞ bu arsayı bu uyanıktan 47 milyon dolara satın alıyor. 28 milyon dolar arada fark. Kim bu uyanık? Onların da kayıtları var. Kim bu yönetim kurulu? Onların da kayıtları var. Burayı alıyor 47 milyon dolara. Belki ufak tefek rakamsal hatalarım olabilir. Proje yapıyoruz 300-400 konutluk. KİPTAŞ’ın önünde de maketi yapılıyor. Böyle kocaman bir maket. Burayı biz yönetimi aldıktan birkaç ay sonra ‘Yeşil alan yaptık’ diye karar alınıyor. Buna derler ki bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.”

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ‘SEN SORUŞTURAMAZSIN’ DEDİ”

İmamoğlu, “Yapılan her yanlış vatandaşa yapılan yanlıştır. Suç duyurusunda bulunduk ama İçişleri Bakanlığı ‘Sen soruşturamazsın’ dedi ve kendisi aldı dosyayı. Merakla bekliyoruz” diye konuştu.

İmamoğlu anlattığı yolsuzluğu ilk olarak Ocak 2021’de gündeme getirmiş, “27 milyon dolar… AK Parti ile bağı olan o şirketin cebine gidiyor. Soruşturma dosyalarımızdan biri bu. Bu soruşturmayı ben açtım, İçişleri Bakanı da geldi bu dosyalarımıza el koydu” ifadesini kullanmıştı.