İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na IŞİD tarafından suikast hazırlığı yapıldığı ve saldırganların son anda önlendiği iddiaları gündeme düştü. İBB kaynakları kendilerine bu yönde bilgi verildiğini doğrularken Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada iddiaların doğru olmadığı, gözaltına alınan bir şüpheli bulunmadığı söylendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na IŞİD tarafından suikast düzenleneceğini ve söz konusu eyleme yönelik görevlenndirilen IŞID’lilerin son anda yakalandığını iddiasını gündeme getiren Odatv, Ekrem İmamoğlu’nun koruma polislerine, 23 Kasım’da verilen talimatla “Artık daha dikkatli ve duyarlı olun” denildiğini öne sürdü.
“İmamoğlu’na da bilgi verildi. İçişleri Bakanlığı ve Valilikle koordine olunarak güvenlik çemberi yeniden ele alındı. Tüm güvenlik kurumları uyarıldı. Eski bir İçişleri Bakanı da tüm bu bilgileri bize doğruladı.” denilen haberin devamında “Ve sonuç ne mi oldu: İstanbul Valiliği emriyle Ekrem İmamoğlu’nun koruma sayısı artırıldı. (Tam da burada yazmasak olmaz; aynı Valilik, arkadaşlarımız Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu hakkındaki koruma kararını kaldırdı!) Duyduk ki: İmamoğlu’na suikat girişiminde bulunmak için görevlendirilen IŞİD militanları son anda, evet son anda yakalandı” ifadelerine yer verildi.

HALK TV VE T24, İBB’DEN HABERİ DOĞRULATTIĞINI DUYURDU

Halk TV Haber Koordinatörü Bengü Şap da, canlı yayında İmamoğlu’na suikast alarmı verildiğini ve İmamoğlu’nun koruma çemberinin genişletildiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından olayı doğruladığını söyleyen Şap, korumaların teyakkuzda olduğunu söyledi. Olayı İçişleri Bakanlığı’na henüz doğrulatamadığını da ifade eden Şap, buna karşın İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklarının haberi doğruladığını duyurdu

İSMAİL SAYMAZ’A KONUŞAN YETKİLİ: “DUYUM SÖZ KONUSU”

Sözcü Gazetesi Yazarı İsmail Saymaz’ın İçişleri Bakanlığından yetkiliye dayandığı haberde ise “Elimize bir istihbari bilgi notu ulaştı. Bu bilgi notunda başka isimler de var. Ancak somut ya da güncel bir suikast tehdidi söz konusu değil. Yalnızca bir duyum söz konusu. Bu duruma istinaden biz devlet olarak önlemlerimizi aldık, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da koruma ekibini uyardık. Kimi siyasiler ya da yöneticiler hakkında dönem dönem bu ve benzeri duyumlar ulaşıyor ve gerekli önlemler alınıyor” ifadelerine yer verildi.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

EGM’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bazı basın yayın organlarında yer alan ‘İMAMOĞLU’NA yönelik suikast emri verilen DEAŞ Militanları yakalandı’ haberi ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun bulunmuştur. Dönem dönem kamu görevlilerine, devlet büyüklerine, korumaya tabi şahıslara, görevleri nedeniyle veya kamunun gündeminde olan sansasyon yaratabilecek kişi, kurum ve yerlere yönelik bu tür duyumlar ve ihbarlar gelmektedir. Bu duyumlar veya ihbarlar ilgili kişiler ile paylaşılır ve bunların her biri bilgilendirilir. Bu konuda birimlerimiz tarafından gerekli tedbirler alınır. Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir. PKK/PYD, DEAŞ, FETÖ ve DHKP-C dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine yönelik çalışmalarımız milletimizin huzuru ve ülkemizin güvenliği için kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla devam etmektedir”

İBB SÖZCÜSÜ MURAT ONGUN İDDİALARI DOĞRULADI: “EYLEM TALİMATI VERİLDİĞİ BİLGİSİ TARAFIMIZA ULAŞTIRILDI”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Sözcüsü Murat Ongun Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “23 Kasım 2020 tarihinde resmi makamlarca bir terör örgütüne yönelik istihbari faaliyetlerde, İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik eylem talimatı verildiği bilgisi tarafımıza ulaştırılmıştır. Bilgi dahilinde mevcut önlemler korunmuş ve hassasiyet artırılmıştır. Tarafımızda herhangi bir eylemcinin yakalandığı bilgisi mevcut değildir. Başkanımızın açık kaynaklarda görüleceği üzere rutin programları ihbar tarihinden beri sürmektedir” dedi.