GÜNDEM

“Elazığ’da çadır kentleri su bastı, odunlar ıslandı, çadırlar kullanılmaz halde”

Elazığ’da 1 hafta önce yaşanan deprem sonrasında çadır kentlere yerleştirilen halkın mağdur olduğu iddia edildi. Buna, çadır kentleri su bastı, ıslanan odunlar nedeniyle ısınmak imkansız hale geldi.

Elazığ’da gerçekleşin depremin üzerinden 1 hafta geçti. Önceki gece başlayan yağmurla birlikte çadır kentleri su bastığı ileri sürüldü. Çadırların kullanılamaz hale geldiği belirtilen Ataşehir Mahallesi’nde odunlar ıslandığı için ısınma problemi de yaşanıyor.

“AİLEMİ BAŞKA BİR YERE GÖTÜRDÜM”

Ataşehir Mahallesi’ndeki çadır kentte ailesiyle birlikte kalan Abdullah Kolkıran, çadırı su bastığı için çocuklarını başka bir yere götürmek zorunda olduğunu anlattı. Akrabalarıyla birlikte çadırda kaldığını anlatan Kolkıran, “Benim 7 yaşında engelli çocuğum var. Bacanağımın hanımı kanser hastası, ne yapacağız? Battaniyeler döşekler hep şu içinde bunlarda nasıl insan kalacak?” dedi. “Resmen belediye sınıfta kaldı. Buraya çadır kuruyorsun ama kurduğun zaman bir alt yapı yap” diyen Kolkıran, ne yapacaklarını ve kime danışacaklarını bilmediklerini belirtti.

“ÇADIR VERİLMEDİĞİ İÇİN KOMŞULARIN ÇADIRINDA KALIYORUZ”

Ataşehir Mahallesi’ndeki çadır kentte kalan bir diğer depremzede Suna Bilekli, kendilerine çadır verilmediğini ve komşularının çadırında kaldıklarını söyledi. “Çadırlarda kimsede kalmadı soba yok, içi soğuk, gelip bakan bile yok o yüzden kullanamıyoruz” diyen Bilekli çadırlarda sobanın da olmadığını imkanı olanların kendilerinin soba aldığını anlattı. Çadırların hiçbirinin kullanılacak durumda olmadığını belirten Bilekli “Her hangi bir bilgilendirme yapılmadı. Sabah fotoğraflar çekildi, kim çekti niye çekti, onu bile bilmiyoruz, taşıyalım diyoruz ama nereye taşıyacağız bilmiyoruz” dedi.

“ODUNLAR ISLANDI, ISINMA PROBLEMİ VAR”

Merkeze bağlı Salıbaba Mahallesi’nde de aynı problem var. Murat Demir ve ailesi geceyi ayakta bekleyerek geçirdiklerini söyledi. Demir, “Çocukların giyecekleri kalmadı. Yetkililerden herhangi bir açıklama yok, yetkiyi muhtara vermişler ama muhtarımız da ayrımcılık yapıyor” diye konuştu. Emine Demir de, “Sobayı ısıtmaya çalışıyoruz. Odunlar hep ıslandı, kömürü kurutmaya çalışıyoruz” dedi.

MALATYA’DA DA KAR YAĞIŞI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Depremden etkilenene Malatya’nın Kale ilçesinde etkili olan kar yağışı, çadırda kalan depremzedeleri olumsuz etkiledi. Kale ilçesinde etkili olan kar yağışı, evlerinin hasar görmesi nedeniyle çadırda yaşayan aileleri olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle çadırların kurulduğu alan beyaza büründü. Depremzedeler, çadırda yaşamının zor olduğunu söyledi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video