Ensar Vakfı’nın, TÜRKEN Vakfı’na gönderdiğini söylediği bağış listede yok

Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na aktardığı, Ensar Vakfı’nın da ABD’deki TÜRKAN Vakfı’na aktarıldığını söylediği 7 milyon 925 bin dolarlık bağışın, ABD Hazine Bakanlığı’nın yayınladığı bağış listesinde yer almadığı ortaya çıktı.

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan’dan, Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na aktardığı 7 milyon 925 bin dolarlık bağışla ilgili çarpıcı bir açıklama geldi. Özcan, Ensar Vakfı’nın “TÜRKEN’e gönderdik” dediği bağışın ABD Hazine Bakanlığı’nın yayınladığı bağış listesinde yer almadığını söyledi. Bağışçıların kimliğini açıklamadan, yapılan bağış miktarlarını kalem kalem paylaştığını belirten Özcan, listede Ensar Vakfı’nın yer almadığını aktardı.

RAKAMLAR YER ALMIYOR

AKP destekli vakıfların ABD’deki finansmanı ile ilgili araştırmaları paylaşan CHP’li Yurter Özcan, şu bilgileri paylaştı:

“TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın Amerika’da 2014 yılında ortaklaşa kurdukları Türken isimli vakıfa kurulduğundan itibaren yaklaşık 330 milyon TL(54 milyon dolar) para yollandığını ABD Hazine Bakanlığı’ndan aldığımız belgelerle ispat etmiştik. O zamandan bugüne bağışçıların kimler olduğu ile alakalı çalışmalarımız sürmektedir. ABD kanunlarına göre, özel veri ve kişisel hakları korumak adına ABD Hazine Bakanlığı bağışçıların kimliğini açıklamadan, yapılan bağış miktarlarını kalem kalem paylaşmaktadır.

Bu çerçevede, TÜRKEN Vakfı’nın 2015 ve 2018 mali yılı raporlarında yer alan detaylı bağış tarafımıza henüz iletilmemiştir. Ancak TÜRKEN Vakfı’na 2016 ve 2017 yıllarında yapılan her bir bağış miktarını ekteki listede paylaşıyoruz. Bu kalemlere bakıldığında, Ensar Vakfı ABD’nin Kızılay üzerinden aldığını iddia ettiği yaklaşık 8 milyon dolarlık bağış, New York’taki TÜRKEN Vakfı’nın Hazine Bakanlığı’na tebliğ ettiği rakamlar arasında yer almamaktadır.”

“2016’DA 7,2 MİLYON DOLAR, 2017’DE İSE 2,2 MİLYON DOLAR BAĞIŞ”

Özcan, TÜRKEN Vakfı’nın ABD Hazine Bakanlığı’na verdiği mali raporlardaki verileri de paylaştı:

*TÜRKEN’e 2016’da gelen toplam bağış yaklaşık 7,2 milyon dolar; 2017’de ise yaklaşık 2,2 milyon dolardır.

*2017’de gelen en büyük bağış 1,2 milyon dolar; 2016’da ise 4,5 milyon dolardır.

*2015 yılı TÜRKEN Vakfı’nın en çok bağış topladığı senedir. O seneye ait bağışçı listesini temin etmek için ABD Hazine Bakanlığı’nda avukatlarımızın aracılığı ile başlattığımız süreç devam etmektedir. Eğer kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yaptığımız bu girişimler sonuçsuz kalırsa, CHP ABD Temsilciliği olarak ABD’de konuyla alakalı ABD Hazine Bakanlığı ve Vergi Dairesi’ne (IRS) dava açarak, bu bağışların kalemlerini öğreneceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz.”