31 Mayıs 2020, Pazar

Erdoğan: Adaletin olmadığı yer oksijensiz dünya gibidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Siyaset Akademisi’nin açılışında konuştu. Erdoğan, “Siyasetteki makamlar sonsuza kadar orada kalmak için değil, en doğru ve hayırlı hizmeti vermek içindir. Siyaset yapılırken elde edilen makamların milletin emaneti olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Siyaset Akademide Başlar’ programında konuştu. Erdoğan, İdlib ve Libya konusu başta olmak üzere birçok konuya dair açıklamalarda bulundu.

“Siyasetteki makamlar sonsuza kadar orada kalmak için değil, en doğru ve hayırlı hizmeti vermek içindir” diyen Erdoğan, önceki gün vefat eden Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek için, “Soyadı Mübarek ama ne oldu öldü” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

AK Parti’nin üye sayısının on buçuk milyona yakın olması gurur kaynağımızdır. Ocak ayında AK Parti’ye 45 bin yeni üye kaydoldu. Teşkilatlarımızı zenginleştirmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönem siyaset akademileriyle daha çok üye kazanacağız.

Ülkemizde bir süredir bilinçli şekilde siyasetin ve siyasetçinin itibarını düşürmeye yönelik kampanya yürütülüyor.

​Değerli arkadaşlarım, insan fani bir varlık olduğuna göre siyaset de gelip geçici bir uğraştır. Siyasetteki makamlar sonsuza kadar orada kalmak için değil, en doğru ve hayırlı hizmeti vermek içindir.Siyaset yapılırken elde edilen makamların milletin emaneti olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Dava adamı vasıflarına sahip bir siyasetçi günü kurtarmanın değil geleceğe eser bırakmanın şuuru ile çalışır.

Kibir, tepeden bakma, insanları küçümseme ve kendini üstün görme en tehlikeli bataklıktır. Buraya saplandığınızda artık iflah olmanız mümkün değildir.

‘Ben siyasetçiyim, ben cumhurbaşkanıyım, bakanım, şu koltuğa oturdum, bir daha buradan kalkmayacağım’, yok böyle bir şey. Her an sen de diğerleri gibi gelip geçicisin.
Siyasetçi günü kurtarmanın değil geleceğe eser bırakmanın şuuru ile çalışır, bizler bu anlayışla çalışıyoruz, Türkiye’nin 81 ilini eserlerimizle donattık. Sadece makam, para veya nefsini tatmin için siyaset yapanlar, gün geldiğinde unutulmaya mahkumdur.

Adaleti gözetirseniz siyaseten küçülmez tam aksine büyürsünüz. Adaletin olmadığı yer oksijensiz dünya gibidir. Orada yaşanmaz.

Bu aralar Bay Kemal’in ağzından bazı şeyler çıkıyor. Geliyorlarmış. Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Siz zaten ta tek partili dönemden bu yana hep aynı şeyi söylediniz. Geldik geliyoruz… Hâlâ geleceksiniz. Bu millet size buraları teslim etmez. Siz bu millete çok çektirdiniz.

Tarih boyunca nice büyüklü-küçüklü iktidarlar gelip geçmiştir. İşte dün soyadı Mübarek ama ne oldu, öldü. Mısır’ın bir zamanlar nesiydi bak ne oldu? Kimse kalıcı değil. İster mütevazi köyünde olsun, ister dünya çapında olsun bu kişilerden yalnızca yaptığı hizmetler kalmıştır. İnsanlardan sadece geriye yaptıkları kalır.

Biz 18 senedir çalışıyoruz. Türkiye’nin 81 vilayetini eserlerle donattık. Elhamdülilah eserimizin olmadığı il yok. Şu anda üniversitenin olmadığı il yok. Hakkarili bir öğrenci üniversiteye gidiyor. Bizim öğrencilik yıllarımızda on öğrenciden bir tanesi üniversiteye giriyordu, şimdi onda on.

Bugün rahmetli Erbakan hocamızın 9. ölüm yıldönümü. İlk gençlik yıllarından itibaren yanında bulunduğum Erbakan Hocamızdan çok şey öğrendiğimi belirtmek isterim. Erbakan bir büyük siyaset adamıydı, inandıkları uğrunda mücadele ederdi. Tüm ümmet için hayatını adamıştı. Bu ülkenin kendi uçağını yapabileceğine, kendi sanayisini kurabileceğine yürekten inanırdı. Kurduğumuz siyasi anlayışta Merhum Hocamızın yolumuzu açtı.

Libya’da daha önce Hafter lehine olan yapıyı tersine döndürdük. İdlib’de de gelişmeler şu anda lehe döndü.

İdlib’de 3 askerin hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, “Mekanları cennet olsun. Fakat onun yanında rejim güçlerinin kaybı çok büyük.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hindistan şu anda katliamların cirit attığı bir hale ülke geldi. Müslüman katliamı yapıyor Hindular. Bunlar nasıl olacak da dünya barışına imkan verecek, destek verecek? Mümkün değil.” dedi.

Son Haberler

Diyarbakır Emniyetinde ‘işkence’ fotoğrafları

Diyarbakır'da polis memuru Atakan Arslan'ı öldürdüğü iddia edilen bir kişi gözaltına alındıktan sonra 'işkence' edildiğine dair fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğrafları paylaşan kişi ise MHP Mersin Milletvekili...

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Ramazan Bayramı'nı geride bıraktığımız şu günlerde herkesin aklında Kurban Bayramı'nın hangi güne denk geldiği sorusu dolaşıyor. Peki Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili...

Floyd için gösteriler Avrupa kentlerinde sürüyor

ABD'de polis tarafından katledilen George Floyd için ABD'nin yanısıra Avrupa'nın birçok kentinde de gösteriler devam ediyor. ABD'nin Minneapolis kentinde polis tarafından katledilen siyahi George Floyd...

Gezi Parkı kapatıldı

Gezi Direnişi'nin 7. yıl dönümü sokağa çıkma yasaklarına denk gelmesine rağmen polis tarafından kapatıldı. İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Gezi Parkı'na giriş ve çıkışlar polis bariyerleri ile...

Çok Okunanlar

Youtuber çift evlat edindikleri 4 yaşındaki otizmli çocuğu terk etti

Amerikalı youtuber çift Myka ve James Stauffer, 3 yıl önce Çin'den evlatlık edindikleri 4 yaşındaki otizmli Huxley'yi başka bir...

ABD’de göstericiler Ohio Eyalet Binası’na girdi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde protestocular Ohio Eyalet Binası'na girdi. George Floyd'un ırkçı bir polis...

Öldürülen kaymakamın abisinden büyük iddia

Mardin'in Derik ilçesine kayyum olarak atandıktan sonra 10 Kasım 2016'da makamında bombalı saldırı ile hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk'ün...

500 TL’ye intihardan vazgeçti 3150 TL ceza yedi

Bursa'da bir kişi, yoksulluk nedeniyle hayatını sonlandırmak isterken kendisine verilen 500 TL nedeniyle intihardan vazgeçti. Fakat sokağa çıkma yasağını...

Dilek hemşire koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

İstanbul'da salgına yakalanan ve bebeği sezaryenle alınan Dilek Akçabelen isimli hemşire hayatını kaybetti. Yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev...

Gözden Kaçmasın