Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında bakanlarla görüntülü görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, bu anları sosyal medya hesabında paylaştı.

Erdoğan sırasıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü.
Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile yaptığı görüşmede şunları söyledi:
“Ürünleri çok değişik kanallarla yurt dışına kaçıranlara, ülkemiz içinde bu ürünleri fahiş fiyatlarla satanlara bu işin hesabını sorarız. Ve bunun da bizim yasalarımızda yeri yok. Turizmde 14 günde geri ödeme konusu bunların zaten şuanda Hazine Maliye Bakanlığımız da Turizm Kültür Bakanımız da görüşme halinde. Enerjide ise günlük ödemelerin ertelenmesi hususunda yani bu konuyu masaya yatırmanızda fayda olur. Bunlar düşünülebilir, erteleme konumuz olabilir ama doğal gaz ve elektriğin kapanması gibi bir şeyin içerisinde, takdir edersiniz ki biz çok daha zor günler yaşadık, böyle bir şeye girmedik. Çünkü bu devlet sosyal bir devlettir, sosyal devlette de böyle bir adım atılamaz. Bu konuda kararlı olacağız işi götüreceğiz.”

BAKAN SELÇUK, ERDOĞAN’DAN TATİLİ BİR HAFTA UZATMASINI İSTEDİ

Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’la yaptığı görüşmede uzaktan eğitim ile ilgili “İnşallah bu çalışma yöntemiyle geleceğe yönelik çok çok farklı bir sistemi de oluşturmuş oluyoruz, oturtmuş oluyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Selçuk’un “Bir de ben sizin bir talimatınızı almak isterim. Bu hafta Bilim Kurulu’yla görüşüp bu tatili uzatmak isteriz” şeklindeki ifadesi üzerine de “Yani doğrusu Bilim Kurulu’yla görüşün. Ben tavsiyesini çok önemsiyorum. Yani uzatılabilir de uzatılmayabilir de. Ama Bilim Kurulu uzatalım diyorsa ona uyalım. 1 hafta yeter diyorlarsa ona uyalım. İşin ehli onlar. Dolayısıyla onların tavsiyeleri istikametinde gitmekte fayda var” diye konuştu.

BAKAN KOCA: 50 BİN HIZLI PSR KİTİ GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin’de sadece bu 60 dakikalık süreyi kullanan hazırlık sürecini devre dışı bırakan bir kit bulduk. Bununla ilgili de yarın sabah 50 bin hızlı PSR kiti geliyor, bağlantı yaptık, parasını ödedik” ifadelerini kullandı.

SOYLU: 15 BÜYÜKŞEHİRDE TOPLU TAŞIMA ORANINDA YÜZDE 80 DÜŞÜŞ VAR

Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmede ise Soylu, Koornavirüs’e yönelik alınan tedbirlere dair değerlendirme yaptı. Alınan tedbirlerin sokağa yansımasını incelediklerini ifade eden Soylu, 15 büyükşehirde toplu taşıma oranında yüzde 80 oranında bir düşüş olduğu bilgisini paylaştı. Soylu görüşmede,”Yani özellikle daha önce yüzde 40’lar yüzde 30’lar civarında bir düşüş söz konusu değildi. Yani bunu hangi tarihle karşılaştırıyoruz. 1 Mart-23 Mart tarihleri arası. 1 Mart’ı bir tarafa 23 Mart’ı bir tarafa koyarsak toplam toplu taşımada yüzde 80’lik bir düşüş söz konusu. Bunun dışında turizm ile turist tur otobüsleri yüzde 80 civarında düşmüş gözüküyor” dedi.