Abdullah Öcalan’ın 23 Haziran’daki İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinde HDP’ye “tarafsızlık çağrısı” yaptığı mektubu tartışma yarattı. MHP Antalya eski İl Başkanı Nizamettin Sağır, “Öcalan’ın mektubu ittifakın bozulması için yeterlidir” dedi.

İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, dün yaptığı basın açıklamasıyla Öcalan’ın HDP’ye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için tarafsızlık çağrısı yaptığını söyledi. Özcan’ın Öcalan’ın el yazısıyla yazdığı bir sayfalık metni kamuoyu ile paylaşması gündeme bomba gibi düştü. Anadolu Ajansı, PKK Lideri Öcalan’ın mesajını abonelerine, “Öcalan’dan HDP’ye 23 Haziran’da Tarafsız Kalın Çağrısı” başlığı ile servis etti.

ÖCALAN’IN MEKTUBU MHP’YE İTTİFAKI BOZDURUR

MHP Antalya eski İl Başkanı Avukat Nizamettin Sağır, konuyla ilgili sert açıklamalarda bulundu.
Söz konusu mektubun Türk Milliyetçileri nezdinde karşılığı olmadığını ifade eden Sağır, “Türk Milliyetçileri bu mektuba tavrını koyarak 23 Haziran’da gereğini yapacaktır ve Millet İtifakı adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verecektir. Öcalan’ın mektubu MHP’nin ittifakı bozması için yeterlidir.” dedi. Devletin ajansının teröristbaşı Öcalan’ın mektubunu yayınlayarak suç işlediğine de dikkat çeken Sağır, “Devletin resmi ajansı bu haber ile terörün teşviki, savunulması, terörist organizasyonların ve örgüt mensuplarının övülmesi suçunun işliyor. Kabul edilemez” dedi.