Eskişehir Valiliği, Mayıs ayında Hacı Süleyman Çakır Huzurevi’nde, 9 yaşlı yurttaş ve idari personel Sadık Kaya’nın koronavirüsten ölümüyle ilgili soruşturma izni verdi.

Eskişehir Valiliği, Mayıs ayında Hacı Süleyman Çakır Huzurevi’nde, 9 yaşlı yurttaş ve idari personel Sadık Kaya’nın koronavirüsten ölümüyle ilgili olarak ihmal iddiaları hakkında soruşturma izni verdi.

PERSONELDE VİRÜS TESPİT EDİLİNCE HEREKE TEST YAPILDI

Eskişehir Hacı Süleyman Çakır Huzurevi’nde idari personel olarak çalışan 2 çocuk babası Sadık Kaya’nın, Nisan ayında bir personelde koronavirüs tespit edilmesi üzerine tüm görevli ve yaşlılara yapılan testler sırasında koronavirüse yakalandığı belirlendi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin pandemi servisinde tedavi gören Kaya, 5 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Aynı süreçte huzurevinde kalan 9 yaşlı da koronavirüs nedeniyle öldü.

BAKANLIK GÖREVDEN ALDI

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Alper S., müdür yardımcısı Hatice M. ve Huzurevi Müdürü Meryem T.’yi görevden aldı.

İZİN VE EMEKLİLİK TALEBİ KABUL EDİLMEDİ

Sadık Kaya’nın kızı Merve Erdoğan, babasının şeker, tansiyon ve obezite gibi kronik hastalıklarının bulunmasına rağmen izin ile emeklilik gibi taleplerinin kabul edilmeyerek çalıştırılmaya devam ettiğini öne sürerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

SORUŞTURMA TALEBİYLE VALİLİĞE BAŞVURULDU

Soruşturma kapsamında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, şikayet edilenler hakkında soruşturma izni talebiyle Eskişehir Valiliği’ne başvurdu. Valilik, dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Alper S. ve Huzurevi müdürü Meryem T. hakkında görevlerini ihmal ettiklerine ilişkin herhangi bir somut bilgi ve belge bulunmadığı gerekçesiyle “soruşturma izni verilmemesine” karar verdi. Huzurevinde bulunan “bazı yaşlıların veya görevli personelin ateşlenmesi kırgınlık, halsizlik ve grip belirtilerine dayanan rahatsızlıkları idarecilere haber vermediği” gerekçesiyle hemşire Nezife E. ve sağlık memuru Alper Mehmet C. hakkında soruşturma izni verdi.

EK TAHKİKAT TALEBİ

Merve Erdoğan, idari soruşturmanın eksik inceleme ve hatalı sonuçlandığı belirterek bu kez de ek tahkikat talebinde bulundu. Eskişehir Valiliği bu başvuru üzerine 12 Ekim tarihinde dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Alper S. ve Huzurevi Müdürü Meryem T. hakkında soruşturma izni verilmesine karar verdi.

“KARARNAME İHLAL EDİLDİ”

Kararda, Alper S. hakkındaki değerlendirmede pandemi nedeniyle, 13 Mart tarihli Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Genelgesinde kronik rahatsızlıkları bulunan memurların idari izinli sayılmasına karar verildiği, ayrıca raporları bulunan vatandaşların, yeni raporlar almak için sağlık kuruluşlarına başvurulmaması ve mevcut raporların geçerli olduğu yönünde genelge de yayınlandığı hatırlatılarak, “Kronik rahatsızlıkları bulunan personelin üç hekim raporu alabilmesi için hastanelere yönlendirildiği 14 Mart ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Genelgesinde aykırı olarak üçlü hekim raporu isteyerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 10. maddesi ‘amir mahiyetindeki memurlara kanunlara ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine aykırı, emir veremez’ hükmü ihlal edildiği gerekçesiyle dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Alper S. hakkında soruşturma izin verilmesine karar verildi” denildi.

İL MÜDÜR YARDIMCISINA SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ

Alınan soruşturma izni kararı Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Öte yandan kararda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler eski İl Müdür yardımcısı Hatice M. hakkında ise personelin idari izin, disiplin ve buna benzer konularda yetki ve sorumluluğu olmadığı gerekçesiyle soruşturma izni verilmediği belirtildi.