İletişim Başkanı Fahrettin Altun, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davaya dair açıklama yaptı. Altun, “HDP’nin PKK ile bağı, tartışılmaz bir gerçek” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

“PKK’NIN SİYASİ KANADI”

Açıklamasını İngilizce yapan Altun, “Bir savcı, bugün erken saatlerde Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı ve Halkların Demokratik Partisi’nin kapatılmasını talep etti. HDP’nin, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’nin terör örgütü olarak gördüğü PKK ile organik bağlarının olduğu tartışılmaz bir gerçektir. HDP’nin üst düzey liderleri ve sözcüleri, söz ve eylemleriyle defalarca ve tutarlı bir şekilde PKK’nın siyasi kanadı olduklarını kanıtladılar” ifadelerini kullandı.

“HUKUK SİSTEMİMİZE GÜVENMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Tarafları, bağımsız yargı sistemine saygı göstermeye davet eden Altun, “Bu ilişkinin HDP’nin kapatılmasını mı yoksa başka bir cezalandırıcı tedbire mi tabi tutulmasını gerektirdiği, Anayasa Mahkemesi’nin tek başına cevaplayabileceği bir sorudur. Tüm tarafları Türkiye’nin bağımsız yargı sistemine saygı göstermeye ve adaleti sağlamak için hukuk sistemimize güvenmeye çağırıyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açtı. “HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Yüksek Mahkeme’ye gönderildi.