Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere, Hollanda, Danimarka ve G. Afrika’dan ülkemize giriş yapan 335 yolcu, testleri negatif çıksa bile izolasyona alınmıştır” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  koronavirüsün mutasyon geçirmesi nedeniyle İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye giriş yapan 335 yolcunun, testleri negatif çıksa bile izolasyona alındığını kaydetti.

“HAVA DA OLAN YOLCULAR İÇİN DE TEDBRLERİMİZİ DUYURMUŞTUK”

Koca’nın konuya ilişkin paylaşımları şu şekilde:
“İngiltere’de tespit edilen Koronavirüs mutasyonu üzerine 20 Aralık gecesi İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize uçuşların askıya alındığını ve o an itibariyle havada olan yolcular için de tedbirlerimizi duyurmuştuk. Önceki gece bu ülkelerden ülkemize giriş yapan 335 yolcu sağlık kontrolünden geçirilmiş ve PCR testi yapılmıştır. Yolculara 1. ve 7. Günü PCR örnekleri alınmaktadır. Testleri negatif çıksa bile tüm yolcular izolasyona alınmıştır.”

“14 ARALIK’TAN İTİBAREN İNGİLTERE’DEN GELEN TÜM YOLCULARIN TESPİTİ YAPILDI”

“14 Aralık’tan itibaren İngiltere’den gelen tüm yolcuların tespiti yapılmıştır. 4.603 yolcunun bilgileri siteme aktarılarak ikametleri ve kaldığı otellerinde izolasyona alınmışlardır. Bu yolcularımızın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda PCR testleri yapılmaktadır.”