Habertürk yazarı Fatih Altaylı, koronavirüs aşısının “el altından” pek çok kişiye yapıldığını iddia etti.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, koronavirüs aşısının “el altından” pek çok kişiye yapıldığı iddiasında bulundu. Fatih Altaylı yazısında, “Bakan’ın 11’inde gelecek dediği aşılar muhtemelen geldi ama bizim aldığımız aşının 3. Faz çalışmaları henüz açıklanmadığı için aşı ‘resmen’ kimseye yapılmıyor. Fakat pek çok kişiye ‘el altından’ aşı yapıldığını biliyor, duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
Altaylı’nın yazısındaki konuya ilişkin bölümü şu şekildeyedi:
“Dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı ülkelerinde COVID-19’a karşı aşılanmalar başladı. Avrupa’da ilk başlayan İngiltere oldu. Diğerleri onu takip ediyor. ABD’de ilk aşılar yapıldı bile. Tabii öncelik, önceden belirlenen risk gruplarında. Türkiye’de ise durum belirsizliğini koruyor. Bakan’ın 11’inde gelecek dediği aşılar muhtemelen geldi ama bizim aldığımız aşının 3. Faz çalışmaları henüz açıklanmadığı için aşı “resmen” kimseye yapılmıyor. Fakat pek çok kişiye “el altından” aşı yapıldığını biliyor, duyuyoruz. Sinovac’ın Coronavac’ına ne zaman onay çıkacak, “torpilsizler” ne zaman aşılanmaya başlanacak bilmiyorum. Zaten Türk halkı genel olarak bir şey bilmemek üzere programlandı. “Büyüklerimiz” ne kadar söylerse o kadarını bileceğiz. Fazlasını bilmeye kalkışır ya da araştırırsak troll ordusu tarafından hain ilan edilmek an meselesi. Kimler risk grubunda, sağlık çalışanlarının ardından öncelik kimde, hangi hastalıklara sahip olanlar risk grubu önceliği alacak bunların hiçbiri net değil. Hatta aşı bedava mı yoksa paralı mı olacak o bile belli değil. Eczanelerde satılacak diyen de, bedava olacak diyen de aynı kişi olunca kafalar karışık.”

“ÖLÜM SAYILARI DOĞRU DEĞİL”

Altaylı, köşe yazısında bir doktorun kendisine gönderdiği ölüm raporunu paylaşmış; Altaylı, “Turkuaz listede “ağır hasta” diye gördükleriniz eğer hayatlarını kaybederse, uzun süren bir tedavi sürecinden ötürü testleri negatife döneceği için “doğal yoldan” ölmüş olacaklar. Bunu gizleyerek kim ne kazanıyor, kim tatmin oluyor çok merak ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

“ARAŞTIRMACI GAZETECİ BELGESİNİ KENDİ TEMİN EDER”

Altaylı’nın iddialarına yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle araştırmacı bir gazeteciye yakışan kendi belgesini kendisi temin ederek arkasında durmasıdır. Vatandaştan mektup geldi, ben söylemiyorum bir arkadaşım söyledi ama kim olduğunu söyleyemem yaklaşımı gazetecilik değildir. İddia sahibi iddiasını kanıta dayalı ortaya koymalı ve arkasında da durmalıdır.
Bahse konu vatandaşımız, kronik iskemik kalp hastalığı, diyabet, hipotiroidi, benign prostat hiperplazisi tanıları almış 72 yaşında olan bir erkek hastaydı.
– 08.11.2020 tarihinde özel bir tıp merkezinde PCR testi yaptırıyor.
– 09.11.2020 tarihinde test sonucu pozitif çıkıyor.
– 10.11.2020 tarihinden itibaren evde tedavisi başlanıyor.
– 2 günde bir aile hekimi tarafından aranıyor. Eşi ile görüşülüp durumu hakkında bilgi isteniyor. Ayın 10’u ve 12’sinde öksürük belirtisinin olduğu, ateş ve nefes darlığı bulunmadığı belirleniyor. 14’ünde iki defa görüşülüyor ve önerilerde bulunuluyor. 16’sında ise öksürük ve nefes darlığı şikayeti olduğu belirtiliyor.
– Nefes darlığı şikayeti başlayınca 17.11.2020 tarihinde özel bir hastaneye yatışı yapılıyor.
– 01.12.2020 tarihinde yoğun bakıma alınıyor.
– 02.12.2020 tarihinde entübe ediliyor.
– 1 Aralık ve 13 Aralık tarihlerinde 2 defa PCR testi yapılıyor ve sonuçları negatif geliyor.
– 16.12.2020 saat 09.15’te hasta vefat ediyor.
– Ölüm formu 16.12.2020 tarihinde saat 10.30’da düzenleniyor.
– Ölüm formu 18.12.2020 saat 13.51’de hekim tarafından onaylanmış ve nüfustan tescil edilmiş.
Ölüm nedeni: Şok ve COVID. (a) R57.9 Şok Tanımlanmamış -1 Gün, b) U07.3 COVID-19 -30 Gün, c).. )
17.11.2020 tarihinde hastaneye yatan vatandaşımızı 16.12.2020 tarihinde yani 1 ay sonra kaybediyoruz. Bu hastamızın Ölüm Belgesi’nin “Ölüm Şekli” hanesinde “Bulaşıcı Olmayan Hastalık” (doğal ölüm) yazmaktadır. Bu ifade kişinin Covid-19 ölüsü olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu ifade hastanın defin işlemleri açısından bir bulaşıcı hastalık taşımadığını (hastanın PCR testleri negatif) ve adli bir olayda ölmediğini göstermektedir.
Bu hasta Covid-19 ölüsü müdür?
Hastanın ölüm nedenleri hanesinde iki tanı yer almış. Bunlar Şok ve Covid-19 olarak belirtilmiştir. Yani hastamızı Covid-19’dan kaybetmişiz. Bu hastamız tüm istatistiklerimizde Covid-19’dan vefat etmiş olarak yer almaktadır. Hastanın ölüm belgesinden hareketle ithamda bulunmak haksızlıktır. Bu milletin zihnini bulandırmaya, mücadeleyi sekteye uğratmaya kimsenin hakkı yoktur.”