GÜNDEM

‘Fransız Devrimi’ndeki barikatlar ne ise Kürdistan’daki hendekler de odur’

HENDEK-CİZRE-

Şair Ahmet Telli, yazar Temel Demirer ve tiyatro oyuncusu Haldun Açıksözlü, güneydoğuda yaşananlara tepki gösterdi

Türkiye’nin güneydoğusunda yürütülen savaşı sert sözlerle eleştiren aydın ve sanatçılar, Kürtlerin insanlık adına bir “haysiyet” mücadelesi yürüttüğüne işaret ederek, herkesi de bu mücadeleyi sahiplenmeye çağırdı. Tiyatro oyuncusu Haldun Açıksözlü, “Fransız Devrimi’nde emek sınıfının Paris’in ortasına kurduğu barikatlar oradaki yurttaşlar için neyi ifade ettiyse, bugün Kürt halkının kendini korumak için açtığı hendekler de aynı anlamı ifade ediyor. Kürt halkının talepleri yerindedir ve meşrudur” dedi.

Diha’ya konuşan şair Ahmet Telli, yazar Temel Demirer ve tiyatro oyuncusu Haldun Açıksözlü, Kürt halkına uygulananların bir barbarlık dönemi politikası olduğuna dikkat çekti.

TELLİ: KÜRT HALKININ MÜCADELESİ GELECEĞİMİZİ KURTARACAK

Şair Ahmet Telli, Kürt illerindeki devlet vahşetinin zamanın çağdaş bir uygulaması değil barbarlık zamanından kalan uygulamalar olduğunu söyledi. İnsan haysiyetinin barbarlık karşısında kazanacağını belirten Telli, “İnsan haysiyetinin bu barbarlık karşısındaki direnişi, devlet Kürdistan’ı kanla sulasa da mutlaka bu onur mücadelesi insanlığın geleceğini aydınlatacaktır” diye konuştu.

Ayrıca katliamların düşün dünyası üzerinde yarattığı travmaya da dikkat çeken Telli şöyle konuştu: “Devletin oradaki cinnetini gördükçe eli kalem tutanın kalemi kırılıyor. Kadim topraklar da bu vahşet yaşanırken, şiir yazamıyorum, türkü dinleyemiyorum, gerçekten canımız yanıyor bu vahşet karşısında.”

Telli, Kürt halkının talebini anlamak için insan haysiyetine sahip olmanın yeterli olduğuna işaret ederek, bu duyarlılığa sahip olan herkesin tarihi mücadelenin yanında olmak için daha somut adımlar atması gerektiğini ifade etti. Telli, “Toplum olarak basın açıklamaları, oturma eylemleri dışında somut olarak bu insanlık yürüyüşüne sahip çıkmamız gerekiyor, çünkü Kürt halkının mücadelesi hepimizin geleceğini kurtarabilir” dedi.

DEMİRER: KIYIM HAREKETI BAŞLATILDI

Yazar Temel Demirer, devletin güneydoğuda “kıyım harekatı” başlattığına dikkat çekerek, “Bu harekat tüm halkların kardeşliğine, eşitliğine karşı başlatılmış bir harekâttır. Çok açık söyleyebilirim ki Kürdistan’ın hangi ilinde olursa olsun mücadele eden Kürt halkı, tüm Türkiye’nin özgürlüğünü savunuyor. Eğer devletin başlattığı bu saldırılar durdurulamazsa hepimizi, Hakkâri’den İzmir’e bir katliam bekliyor” uyarısında bulundu.

Kazılan hendeklerin bir sebep değil, yıllardır yaşatılanların bir sonucu olduğuna ifade eden Demirer, hendeklere ilişkin şunları söyledi: “Kazılan hendekler bir sebep değil, sonuçtur. Hendekler niye üç ay önce kazılmadı da bugün kazılıyor? Bunu herkes bir düşünsün! Bu mücadele bir halkın kendi özgürlüğü ile beraber tüm insanlığın özgürlüğünü savunduğu bir döneme işaret ediyor. Çözüm belli. Ankara rejimi imha ve inkâr politikasından vazgeçerek, halkların meşru taleplerini kabul edecek.”

AÇIKSÖZLÜ: FRANSA’DAKİ BARİKATLAR NEYSE HENDEKLER DE ODUR

Tiyatro oyuncusu Haldun Açıksözlü ise, 1915 yılında Ermeni halkına yapılan soykırımla, bugün Kürtlere yapılan katliam arasında hiçbir fark olmadığını hatırlatarak, medyanın olumsuz rolüne de, “Hiçbir dönem toplum medya tarafından bu kadar uyutulmamıştı. Tüm medyada ciddi bir manipülasyon var, gerçeklerin üstünü örten basın, tüm unsurlarıyla şu an çalışıyor. Durum bu olunca tabi insanlar tepki göstermez hiçbir katliama” dedi.

Kürtlerin kurduğu hendekleri dünya insanlığına aşama kat ettirmiş olan Fransız mücadelesindeki hendek ve barikatlara benzeten Açıksözlü, “Fransız Devrimi’nde emek sınıfının Paris’in ortasına kurduğu barikatlar, oradaki yurttaşlar için neyi ifade ettiyse, bugün Kürt halkının kendini korumak için açtığı hendekler aynı anlamı ifade ediyor. Kürt halkının talepleri yerindedir ve meşrudur” şeklinde konuştu.

Açıksözlü, Ortadoğu politikası iflas eden AKP’nin Kürtler üzerinden güç gösterisinde bulunduğunu ve rüştünü ispatlamaya çalıştığını ifade ederek, “Şöyle düşünen Enver Paşa Sarıkamış’ta büyük bir yenilgiyle Ankara’ya döndüğünde suçu Ermenilere atmıştı onlar yüzünden yenildiğini söylüyordu. Kendini Ortadoğu’da kanıtlayamamış, güç unsuru olamamış AKP’de, bu gün aynı politika ile suçu Kütlere atıyor, çünkü Kürtler onun Suriye’deki planlarını bozdu. Şimdi Kürdistan’da başlattığı savaşla kendini tüm dünyaya kanıtlamaya çalışacaktır” şeklinde konuştu.

dokuz8HABER’i takip edin

Video