SANKO Üniversitesi Hastanesi Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan yangında 9 hasta yaşamını yitirdi.

Gaziantep’te SANKO Üniversitesi Hastanesi’nin koronavirüs (Covid-19) yoğun bakım ünitesinde sabah saatlerinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan ve oksijen sisteminin etkilenmesi sonucu yangın çıktı.
Hastane personelinin ilk müdahalesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinin çalışması sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alınırken, yoğun bakım ünitesinde 7, başka bir hastaneye nakil sırasında 1 olmak üzere toplam 8 hasta hayatını kaybetti.
Daha sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı ve yaşamını yitirenlerin sayısı 9’a yükselmiş oldu.
AA’nın aktardığı habere göre, yangından etkilenme sonucu Mehmet Reşit Saydanoğlu (75), Fethiye Kırca (78), Naciye Ulukütük (56), Abdi Hamzaoğlu (68), Elif Akgül (85), Ökkaş Akbulut (69), Kahraman Taş (71) ve Ali Saffet Kanpolat (64) hayatlarını kaybetti. Ali Saffet Kanpolat’ın AKP Nizip Belediye Meclis Üyesi olduğu öğrenildi. Kanpolat, daha önce ilçeye bağlı Sekili beldesinde belediye başkanlığı da yapmıştı.
Hastaneden yapılan açıklamada, “Yoğun bakımda tedavisi süren diğer 14 hasta, uygun yoğun bakımı olan hastanelere sevk edildi. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı” ifadelerine yer verildi.

GAZİANTEP VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valiliği tarafından patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Özel Sani Konukoğlu Hastanesi yoğun bakım servisinde saat 04.45’te oksijen verilen solunum cihazının patlaması sonucu yangın meydana gelmiştir. Olayın ardından 20 kişilik yoğun bakım servisinde yatan toplam 19 hastadan 8’i hayatını kaybetmiş, 11 hasta çevredeki diğer hastanelere nakledilmiştir. Olayda yangın kaynaklı yaralı bulunmamaktadır. Olay yerinde ilgili ekiplerimiz gerekli önlemleri almış olup, incelemeler devam etmektedir. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

SAVCILIK: “BİLİRKİŞİ HEYETİ İNCELEME YAPIYOR”

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “İki cumhuriyet savcısı adli soruşturmayı yürütmekle görevlendirilmiş olup, olayın çıkış nedeni ve sorumluların tespitine yönelik olarak bilirkişi heyetiyle birlikte olay mahallinde gerekli incelemeler yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

BAKAN KOCA GAZİANTEP’E GİDİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, patlamanın yaşandığı hastanede incelemelerde bulunmak için Gaziantep’e gittiği aktarıldı.