İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray, 12 kişinin yaşamını yitirdiği Gaziantep’teki hastanede meydana gelen patlamayla ilgili Sağlık Bakanı’nı istifaya çağırdı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 12 kişinin yaşamını yitirdiği Gaziantep’te SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde meydana gelen patlamayla ilgili “Türkiye’de insan hayatı bu kadar ucuz mudur? Sayın Bakan istifa için daha ne bekliyor?” dedi.

“ÖZEL FABRİKALARA EL KOYMAYA DAVET EDİYORUM”

Yaşananların ilk olmadığını ve ihmal olduğunu söyleyen Çıray, “Şu anda hastanelerde oksijen tüpü yetersizliği vardır. Oksijen tüpü karaborsadır. Sağlık Bakanlığı’nı gerekirse bazı özel tedarik sağlayan fabrikalara el koymaya davet ediyorum” diyerek Bakanlığa çağrı yaptı.

“SON DÖNEMDE SIK SIK PATLAMA MEYDANA GELİYOR”

ANKA’da yer alan Çıray’ın açıklaması şöyle: “Hastalarımıza yoğun bakımlarda yer bulunmamasının yanında, salgın kontrolünde yaşanan sıkıntılara yeni skandallar eklemeye başladılar. Bunun son örneği Gaziantep’te hastanede yaşanan patlamayla 12 vatandaşımızın hayatını kaybetmesidir. Bu ilk değildir, son dönemde hastanelerde oksijen tüpü nedeniyle sık sık patlamalar meydana gelmektedir.”

“HASTANELERDE OKSİJEN TÜPÜ YETERSİZLİĞİ VAR”

“Örneğin; Ordu’nun Ünye ilçesindeki devlet hastanesinde oksijen tüpünün patlaması sonucu 1 sağlık personeli yaralanmıştı. Kolunda ve yüzünde yanıklar oluşan sağlık çalışanı tedaviye alındı. Şu anda hastanelerde oksijen tüpü yetersizliği vardır. Oksijen tüpü karaborsadır. Sağlık Bakanlığı’nı gerekirse bazı özel tedarik sağlayan fabrikalara el koymaya davet ediyorum.”

“SAYIN BAKAN İSTİFA İÇİN DAHA NE BEKLİYOR?”

“Bu ihmal 12 cana mal olan bir skandaldır. Üniversite hastaneleri ve özel hastaneler bu konuda neden uyarılmamıştır? Bu skandalın hesabının verilmesi gerekir. Türkiye’de insan hayatı bu kadar ucuz mudur? Sayın Bakan istifa için daha ne bekliyor?”

NE OLMUŞTU?

Gaziantep’te, 19 Aralık Cumartesi günü SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan yangın çıkmıştı.
Yangın nedeniyle 7 kişi olay yerinde, 1 kişi ise farklı bir hastaneye sevk edildiği sırada yaşamını yitirmişti. Çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan 9 hastadan 3’ü de yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.