Gözaltındaki iki hakim ve bir savcı serbest bırakıldı

Ankara’da gözaltına alınan 2 hakim ile Kırıkkale’de gözaltına alınan 1 savcı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hakim ve Savcılar Kurulu’nca (HSK) FETÖ/PDY ile ilişkisi oldukları gerekçesiyle meslekten men edilen 11 hakim ve savcıdan, Ankara’da gözaltına alınan 2 hakim ile Kırıkkale’de gözaltına alınan 1 savcı, adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

HSK Genel Kurul’u, çözümlenen ByLock içerikleri, savcılık soruşturmalarında elde edilen sonuçlar, örgütün mahrem imamlarına ait operasyonel hatlarla iletişim, ankesörlü örgütsel ardışık arama, HSK müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlananların anlatımları dikkate alarak, 11 hakim ve savcıyı geçen pazartesi günü meslekten ihraç etti. İhraç kararının ardından Ankara’da gözaltına alınan eski hakimler Ş.Ş., G.T.K. ile Kırıkkale’de gözaltına alınan eski savcı G.D., emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi’ne getirildi. 3 şüpheli savcılık sorgularının ardından sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Hâkimler ve Savcılar Genel Kurulu, FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle 11 hâkim ve savcıyı dün meslekten ihraç etmişti. Bugün de ihraç edilen 11 hakim ve savcının listesi Resmi Gazete’de isimleri açıklanmıştı.