İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifası Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından reddedildi. Peki sokağa çıkma yasağından bugüne kadar neler yaşandı? Sizler için derledik.

Cuma günü 21:47’de ansızın ilan edilen sokağa çıkma yasağı toplumda büyük bir infiale neden oldu ve Türkiye’nin koronavirüs’e karşı bir ayı aşkın bir süredir verdiği büyük mücadelenin kazanımların bir anda berhava edecek görüntüler ortaya çıktı. Ekmek, su, ilaç gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarından tedirgin olan yurttaşlar, İçişleri Bakanlığı’nın bu yöndeki kaygıları giderecek bir açıklamayı henüz yapmamış olmasından da kaynaklı olarak marketlere, fırınlara, nöbetçi ezcanelere, bakkallara yığıldı. Yüz binlerce kişi sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak dükkanların önlerine yığıldı. Çıkan tartışmalar yer yer kavgalara dönüştü. Yine trafik neredeyse tüm kentlerde bir anda kilitlendi. Bu tablo sokağa çıkma yasağının bir tedbirden çok sorun kaynağı haline geldiği yönündeki eleştirilere neden oldu ve tartışmalar ertesi gün ve bugün de devam etti.
Süleyman Soylu’nun istifa tweetiyle sonuçlanan süreçte son 24 saatte neler oldu?

SÜLEYMAN SOYLU’DAN ERDOĞAN VURGUSU

Aynı anda NTV’ye bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Soydu ‘Süreci başından beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte yürütüyoruz, bir sorun yok’ dedi.
Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun yaşananlardan çok rahatsız olduğu yönündeki haberler medyaya düştü. Hatta Bilim Kurulu’nun istifa etme eğiliminde olduğu ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ikna edildiği yönüNde iddialar gündeme geldi.
İşte Süleyman Soylu’nun istifasıyla sonuçlanan Sokağa Çıkma Yasağı kararı sonrası yaşananların kronolojisi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 günlük sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından yaklaşık 48 saat sonra istifa ettiğini açıkladı. İstifasını kendi Twitter hesabından duyurdu. İşte siyasetin gündemine bomba gibi düşen istifayla ilgili son 48 saatte yaşananlar:
10 Nisan
Saat 16:00 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplantısı başladı. Toplantıda salgın süreci ve tedbirlerle ilgili veriler masaya yatırıldığı ve yeni öneriler ele alındı.
Saat 19.30
Bilim Kurulu’nun toplantısı sona erdikten sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basının karşısına çıktı ve güncel verileri paylaştıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, basın toplantısında kısa süre sonra ilan edilecek olan sokağa çıkma yasağından ima yoluyla bile söz etmedi.
10 Nisan
Saat 21.47
Türkiye’nin 30 Büyükşehiri ve Zonguldak’ı kapsayan iki günlük sokağa çıkma yasağı duyuruldu. Haber ilk olarak AA tarafından servis edildi ancak yasağın gece yarısı yürürlüğe gireceği dışında yaşamsal önem taşıyan diğer ayrıntılara ilişkin her hangi bir bilgi yer almadı.
Saat 22.00
Yasak kararının duyurulmasıyla birlikte yurttaşlar fırınlara, marketlere, nöbetçi eczanelere, bakkallara, benzinliklere ve tekel bayilerine adeta hücum etti. Yüz binlerce yurttaşın işyerleri kapısında yığılma anlarına ilişkin görüntüler tüm Türkiye ve dünyaya yayıldı.


10 Nisan Cumartesi
Saat 23.05
Sokağa çıkma yasağının ayrıntıları ve temel gıda tedarik zincirinin unsurlarının sokağa çıkma yasağında da çalışacağına ilişkin bilgi ilk olarak İçişleri Bakanlığı’nın twitter hesabında paylaşıldı, ancak yurttaşlar bunu ancak kuyruklarda izdiham halinde beklerken telefonlarından okuyabildi. İş işten geçmişti.
10 Nisan
Saat 23:00
NTV’nin canlı yayına bağlanan Süleyman Soylu sürecin “Başından beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla yürütüldüğünü” vurguladı ve yasak kararını savundu.


10 Nisan
22.00-23.57
İzdiham görüntüleri başta doktorlar, sağlıkçılar, bilim insanları, siyasiler, gazeteciler olmak üzere geniş kesimlerin büyük tepkisini çekti ve sokağa çıkma yasağının ilan ediliş biçiminin koronavirüs salgınına karşı mücadele son bir ayda kat edilen mesafeyi boşa çıkardığı, salgının başından itibaren en büyük bulaşmanın bu gece yaşandığı tüm eleştirilerin ortak noktasıydı.
Aynı süreçte Süleyman Soylu’nun AKP içindeki en büyük rakibi olan Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığıyla bilinen isimler Soylu’yu eleştiren paylaşımlar yapmaya başladı.
12 Nisan Pazar
Süleyman Soylu geri adım atmaya başladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorumluluğuna ilişkin vurgular yapmamaya başladı. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan köşesine yansıyan iddiaya göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim” dedi.
12 Nisan Pazar
Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yasak genelgesinden gece haberi olduğunu iddia etti.
12 Nisan Pazar
Saat 10.00
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNNTürk’teki canlı yayında “Yasağın duyurulmasının ardından istenmeyen kargaşa görüntüleri oluştuğunu dile getirdi.
12 Nisan
Milliyet Gazetesi’nde sokağa çıkma yasağı sürecinin yürütülüş biçiminin Saray ve Sağlık Bakanlığı çevrlerinde rahatsızlık yarattığına ilişkin bir haber servis edildi.
Saat 21.24
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla görevi bıraktığını duyurdu ve Cumhurbaşkanına sadakat vurgusu yaptı.


Saat 23.50
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından reddedildiğini duyurdu.


13 Nisan
Saat 00.17
MHP Gennel Başkanı Devlet Bahçeli, “Böylesi kırılgan bir dönemde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun istifa niyeti sürdürülen mücadele ruhunu sekteye uğratma riski taşımaktadır” açıklamasını yaptı.


Saat 00.30
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımızın istifası kabul etmemiştir, kendisi görevine devam edecektir. Birlik ve beraberliğimize kimse balta vuramayacaktır” açıklamasını yaptı.