GÜNDEM

Gün Sonu | Kılıçdaroğlu’ndan KHK çağrısı: Kazanan adayların mazbataları verilsin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında, “Bir konuya değinmesem demokrasiye haksızlık yapmış olurum. KHK’lı seçilmişlere yapılan haksızlık kabul edilemez. YSK’ya sesleniyorum. Seçime girmesine izin verdiğiniz kişilerin mazbatalarını verin. YSK KHK’lı seçilmişlere mazbatayı vermezse demokrasi büyük bir yara alır. Biz sadece kendimizi düşünemeyiz. Demokrasiyi savunuyorsak herkese savunacağız. Kazanan adayların mazbataları verilsin” dedi.

YSK, HDP tarafından KHK’lı oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmeyen belediye başkanlarına dair başvuruları reddetti.

Yüksek Seçim Kurulu, HDP’nin Bitlis’in Tatvan ilçesindeki seçimlerin iptali ve yenilenmesi talebiyle yaptığı olağanüstü itirazı reddetti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Hukuki hakkımızı kullanacağız fakat YSK ne derse bizim için o bağlayıcıdır. Seçim döneminde yaşanan tartışmalar artık geride kalmıştır. Kızgın demiri soğutma, kucaklaşma ve birlik sürecine girmeliyiz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Seçim sonuçlarıyla ilgili devam eden İstanbul başta olmak üzere hukuki süreç var. Nihai karar YSK’nındır. YSK’nın vereceği karar da bizim kabulümüz olacaktır” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin hafriyat gelirlerinin Osmanlıspor’a aktarılmasını sonlandırdı. Alınan bu karar aynı zamanda Yavaş’ın seçim vaatleri arasında yer alıyordu.

Rudaw’a konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili, “Demirtaş’ın benim hakkımda pozitif şeyler söylemesi beni mutlu etti” dedi.

A Haber’de canlı yayına bağlanan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, “CHP’nin asıl hedefi İstanbul’u yönetmek değil, tek adam rejimini devirip demokrasi getirmek. Bu da olur mu olur. Buna müsaade etmemek gerekir” ifadelerini kullandı.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tamamlanan seçim sürecinin ardından yayınladığı mesajda tüm belediye başkanlarına başarılar diledi ve reform gündemine dönme çağrısı yaptı.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik:

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video