Bu yıl 27’ncisi gerçekleşen İstanbul Onur Yürüyüşü’ne yine polis saldırdı. Polisin saldırısına rağmen iki defa okunan basın açıklamasında “Halkın huzurunu tehdit eden yıllarca barış içinde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşleri değil, 5 yıldır Onur Yürüyüşleri’nde halka saldıran kolluk kuvvetleridir. Ne dayanışmamızdan, ne örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Buradayız, alışın, gitmiyoruz!” denildi

ODTÜ’de bugün gerçekleşecek mezuniyet töreni öncesi sabahın erken saatlerinde 4 öğrenci evlere baskın yapılarak gözaltına alındı. Bir öğrencinin de evinin kapısı kırılarak arama yapıldı.
ODTÜ’de mezuniyet töreni öncesi gözaltına alınan öğrencilerin isimlerinin Meziyet Yıldız, Emrecan Konyalı, Melike Balkan, Fırat Çağlar Karabulut olduğu öğrenildi. ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi’nin eski başkanı Özgür Gür’ün de evinin kapısı polislerce kırılarak arama yapıldı.
Filistin resmi haber ajansı WAFA, İsrail polisinin Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi’yi evini basarak gözaltına aldığını duyurdu. Habere göre, gözaltı bu sabah gerçekleşti.
ABD Başkanı Donald Trump ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un Güney Kore-KDHC sınırında yer alan “silahsızlandırılmış bölgede” görüştü. Böylece Trump, KDHC tarafına geçen ilk ABD başkanı oldu.
Elazığ Gönül Dostları Buluşması’nda konuşan Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “İstanbul seçimlerinde 800 bin oyla tekrar kaybetmişse, bunun sorumlusu eylemde söylemde ahlakta siyasi ayakta ciddi savrulmalara sebep olanlardır” dedi.
İstanbul Valiliği gürültü kirliliğinin önlenmesi için tekne, yüzer tesis ve ticari yatların denetleneceği bildirdi. Sınır değerini aşanlara, 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacağı duyuruldu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu da dahil herhangi bir sigortalılık statüsüne alınmayan 11 milyon 8 bin ev kadının emekli olabilmesi için Meclis’e yasa teklifi sundu.
Elazığ Gönül Dostları Buluşması’nda konuşan Eski Başbakan Davutoğlu: “Zaman içinde verdiği tüm vaatleri yerine getiren bir hükümetleri vardı, şimdi o kitlelerin hüzne gark olması, İstanbul seçimleriyle birlikte ümitsizliğe sürüklenmesinin hesabını birileri vermek zorundadır.”
Fransa’nın başkenti Paris’te Sarı Yelekliler eylemlerine 33’üncü haftasında da devam ediyor. Sosyal medyada yer alan görüntülerde Lille şehrindeki protestolarda, polisin engelli bir eylemciye karşı şiddet uyguladığı görüldü.
Çorum’da 25 yaşındaki Selim Ş., ayrı yaşadığı 20 yaşındaki eşini tabancayla vurarak öldürdü.
AKP’li Ahmet Eşref Fakıbaba’nın başkanlığı döneminde Urfa Belediyesi’ne ait milyonluk arsayı 20 yıllığına 50 bin TL’ye kiralayan Urfa Spor Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’nın, aynı arsayı bir akaryakıt şirketine 1 milyon 600 bin TL’ye kiraya verdiği ortaya çıktı.
İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi serbest bırakıldı.
27’nci İstanbul Onur Yürüyüşü’nde okunan basın açıklamasında “Halkın huzurunu tehdit eden yıllarca barış içinde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşleri değil, 5 yıldır Onur Yürüyüşleri’nde halka saldıran kolluk kuvvetleridir” denildi.
27’nci İstanbul Onur Yürüyüşü’ne polis, Mis Sokak’ta katılımcıların dağılmasına rağmen gaz bombası ve plastik mermilerle saldırıyor.
DSP’nin İBB adayı Muammer Aydın’ın istifasının ardından DSP’de iki isim daha istifa kararı aldı. DSP Parti Meclisi Üyesi Erdinç Özdil ve Hasan Uğurtürk istifa ettiklerini açıkladı.
93’üncü Gazi Koşusu’nu Ahmet Çelik’in jokeyliğini yaptığı The Last Romance kazandı. Jokey Ahmet Çelik böylelikle, Gazi Koşusu’nu üst üste 5’inci kez kazanarak tarihe geçti. Gazi Koşusu’nun ödülünü ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu verecek.
Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla alabildiği; Melih Gökçek’in istifa etmesine rağmen alıkoyduğu üç cipten ikisi, Ankara’da maddi durumu yetersiz yurttaşların düğün aracı olarak hizmete tahsis edilecek.
30 HAZİRAN 2019 – Curated tweets by dokuz8haber