28 Eylül 2020, Pazartesi

Günden Kalan | 9 yıl 8 ay hapis cezası alan Kaftancıoğlu: ‘O’ kaybetti ‘Biz’ kazandık!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası aldı. Kararın ardından açıklama yapan Kaftancıoğlu, “Bunlar sanıyorlar ki, baskı yaptıkça; ceza verdikçe korkacağız. Onlar sanıyorlar ki kayyumlarla hakları gasp edilenler korkacak, susacak. Saray vesayeti son bulana kadar korkmayacağız” dedi.

Afganistan’da bulunan NATO Kararlı Destek misyonu 1 ABD askeri ile 1 Romanya askerinin öldüğünü duyurdu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada bugün İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3’üncü kez hâkim karşısına çıkacak.

Topkapı Sarayı, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan 44 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CBK) ile Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlandı.

Şanışer adlı rapçinin birçok müzisyeni bir araya getirip hazırladığı adlı çalışma, YouTube’da en çok izlenen videolardan oldu. Parçada rapçiler doğa, adalet, eğitim, kadına şiddet, hayvan hakları gibi birçok konuda “susmuyor”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun davası öncesinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek “Bu bir intikam davasıdır” dedi.

Yeni Şafak’ın sahibi Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’un İBB’den aldığı 1 Milyar 350 Milyon TL’lik ihaleye ilişkin yazdığı yazı nedeniyle, Yeniçağ yazarı Murat Ağırel hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul Kadıköy’de önündeki araca sinirlenip tekmeleyen minibüs şoförü, toplu ulaşım kullanımından men edildi. O anlar kameralara böyle yansıdı.

şarkısında Deniz Tekin’in kadına yönelik şiddete ve cinayetlere dikkat çektiği ve Emine Bulut’un sesine de yer verilen kısım, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Rapçi Ezhel, “Olay” isimli şarkıyı ve şarkı için hazırlanan video klibi sabaha karşı yayınladı. Kısa sürede çok sayıda dinleyiciye ulaşan şarkı, 10 Ekim Ankara Katliamı, Gezi Direnişi ve 15 Temmuz gibi “olay”ları konu ediyor.

Canan Kaftancıoğlu savunmasına başladı: “Ben Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir.”

Canan Kaftancıoğlu: “Ben gerçekleri söyledim değil 17 yıl, 27 yıl ile yargılansam bile gerçekleri söylemeye devam edeceğim.”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan İSPARK’a ait bazı otoparklarda, mesai saatleri dışında park eden sürücülerden yetkileri olmadığı halde para talep eden ‘değnekçi’lere operasyon düzenledi.

Gece yayınlanmasının hemen ardından YouTube trend listesine ikinci sıradan giren Ezhel’in ‘Olay’ adlı şarkısı, YouTube tarafından trend listesinden kaldırıldı.

Canan Kaftancıoğlu’nun bir önceki duruşmada adliye önünde okuduğu şiir de dava dosyasına eklendi.

Canan Kaftancıoğlu’nun ardından savunma için söz alan avukatı “Müvekkilimizin yargılanmasına ve şüpheli ilan edilmesine sebep veren rapor tamamen hukuka aykırı delillerle hazırlanmıştır” dedi.

Kaftancıoğlu’nun avukatı: “Müvekkilimizin halkı kin ve suça teşvik ettiğine yönelik yeterli kanıt bulunmamaktadır. İddianame hukuken sakattır. Mevcut İddianameyle yargılamanın yapılması hukuka aykırıdır.”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “Kadına şiddete sıfır toleransla yaklaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de kayyum atanacak mı?” sorusuna, “Onu Pazar sabahı açıklayacağım” yanıtını verdi.

Kaftancıoğlu’nun dosyasına giren şiir Nazım’dan:
“Sen bu kavgada
bir nokta bile değil,
bir küçük, eğri virgül,
bir zavallı vesilesin.
Ben, kızabilir miyim sana?
Sen de bilirsin ki, benim âdetim değildir bir posta tatarına,
bir emir kuluna sövmek,
efendisine kızıp uşağını dövmek”

Barış Akademisyeni akademisyen Özlem Şendeniz Anayasa Mahkemesi’nin “ihlal” kararından sonra yapılan ilk duruşmada beraat etti.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Twitter hesabından “Cesaret bulaşıcıdır. Sanatın değiştirici gücüne inanlara selam olsun” diyerek şarkısını paylaştı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen TürkMedya’nın iki gazetesinin sayfaları matbaada yaşanan karışıklık sonrası birbirine girdi. Star Gazetesi’nin içinde Akşam Gazetesi’nin 4 ve 17’nci sayfalarının yer aldığı görüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kayyum açıklamasına “Polemiklerden nemalanmıyorum” yanıtı verdi.

İstanbul’da dün akşam İSPARK’ın otoparklarını mesken tutan “değnekçi”lere yapılan operasyonda 25 kişinin yakalandığı öğrenildi.

Güney Afrika’da binlerce kadın, ülke tarihinde şimdiye kadar görülmemiş bir seviyeye çıkan kadına yönelik şiddet olayları için “Vücudum senin suç mahallin değildir” sloganları atarak parlamentoya yürüdü, olağanüstü hâl ilan edilmesi çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’un 6-7 Eylül’e dair açıklamasında “Vahşetin faili bir avuç ‘özel harpçi’den ibaret değildir; aynı zamanda içimizdeki ırkçılıktır” denildi.

İzmir Barosu da Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) olağanüstü genel kurula çağırdı. Yapılan açıklamada Barolarımız, hukuku teferruat olarak görmeyen, avukatların haklarından ve Baroların bağımsızlığından ödün vermeyen Birlik Başkanları çıkarmaya her zaman muktedirdir” denildi.

Canan Kaftancıoğlu mahkemede tekrar söz aldı: “Karar ne olursa olsun düşüncelerimden ve söylediklerimden vazgeçmeyeceğim çünkü ‘O’ kaybetti ‘Biz’ kazandık.”

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Oluç, “Perinçek-Erdoğan-Bahçeli üçlüsünün desteklediği bazı kuruluşlar provokasyon hazırlıkları içindeler. İktidara sesleniyoruz bu provokasyon hazırlıklarına yol vermeyin” dedi.

Müzisyen Sıla’nın İzmir Arena’da sahnede rakı içmesi, iktidara yakın haber kaynakları tarafından “skandal” olarak paylaşıldı.

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Ağustos 2019 dönemi Açlık ve Yoksulluk Sınırı verilerini açıkladı. Ağustos’ta dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 17 lira olurken, yoksulluk sınırı ise 6 bin 976 lira olarak belirlendi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Canan Kaftancıoğlu: Geçen duruşmada okuduğum şiir cezayı arttırıcı unsur olarak kabul edildi. Şiirler güzeldir, insanı özgürleştirir.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Kaftancıoğlu, Türkiye’nin kurucu partisinin ve en büyük kentinin il başkanıdır. Bu hukuksuzluğun üst mahkemelerde giderileceğine inanıyorum.

9 yıl 8 ay hapis cezası alan CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu konuştu: “Bunlar sanıyorlar ki, baskı yaptıkça; ceza verdikçe korkacağız. Onlar sanıyorlar ki kayyumlarla hakları gasp edilenler korkacak, susacak. Saray vesayeti son bulana kadar korkmayacağız.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sgo Spor Kulübü’nün, “kadına şiddete hayır” sloganıyla başlattığı proje çerçevesinde kadınlara “self defans” (öz savunma) eğitimi verilmeye başlandı.

Antalya’da, kız arkadaşı Nailia Nutfullina’yı döverek öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Altay Aksoy’a verilen ömür boyu hapis cezası, ‘iyi hal’ indirimiyle 25 yıla indirildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası kararı veren 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek’in daha önce ceza verdiği diğer isimler:

  • Selçuk Kozağaçlı: 11 yıl 3 ay
  • Selahattin Demirtaş: 4 yıl 8 ay
  • Sırrı Süreyya Önder: 3 yıl 6 ay

Kırşehir’in CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AKP’li belediye döneminde yıllık 14 milyon TL’ye kiralanan temizlik araçlarını satın almak için peşin 4 milyon lira istediğini belirtti ve “Böylelikle yıllık 8 milyon karımız oluyor” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Onu Pazar günü açıklayacağım” diyerek cevapladığı kayyum sorusu hakkında Avrupa Parlementosu Türkiye raportorü Kati Piri, “Eğer İmamoğlu’nu görevden alırlarsa bunun AB-Türkiye ilişkileri için çok ciddi sonuçları olur” yorumunu yaptı.

Aksaray’da eşi Kezban Ç.’yi öldürmeye giderken annesinin ihbarıyla yakalanan ve ardından serbest bırakılan Koray Ç., savcılığın itirazı üzerine gözaltına alındıktan sonra tekrar serbest bırakıldı. Kezban Ç. tıpkı gibi haykırdı:
”Ölmek istemiyorum. Çok korkuyorum!”

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, israf sergisi hakkında konuştu: “Biz israfı topluma anlatmak istiyoruz, israfın boyutunu hissettirmek istiyoruz. Bu siyasi bir mesele değil. Pazar günü herkesi Yenikapı için bilgilendireceğiz.”

Ümraniye’deki Fıkıh-Der’e ait ruhsatsız yatılı Kuran Kursu’nda, çocuklara yapılan cinsel istismar Sosyal Haklar Derneği’nin çağrısı ile İstanbul’da bulunan Kadıköy Süreyya Operası önünde protesto edildi: “Artık yeter, çocuklardan elinizi çekin!”

Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu’ndan, Canan Kaftancıoğlu’nun aldığı cezada Nazım Hikmet şiirinin ceza artırıcı delil olarak gösterilmesine tepki: “Nazım Hikmet şiiri okumak ceza ile değil özgürlük ile eşdeğer. Kaftancıoğlu gönüllerimizde çoktan beraat etmiştir.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabı üzerinden Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaya, Fransız yazar ve filozof Voltaire’nin sözünü paylaşarak tepki gösterdi: “Düşüncelerine katılmıyorum ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar savunurum.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, israf sergisi hakkında açıklama yaptı: “İBB, bağlı kuruluşla ve iştirakleri tarafından kiralanmış araçlardan iade edilecek olanlarla ilgili açıklama 8 Eylül Pazar günü saat 12:00’de, Yenikapı park alanında yapılacaktır.”

Akademi Temsilcileri Göç Buluşması’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da yaşayan Suriyeliler hakkında “Sadece kayıtlı oldukları değil, biz istediği ile gitme esnekliği sağladık- gitti. Şu anda 16 bin aile gitmek için hazır” diye konuştu.

‘Kamufle’ olarak bilinen rap sanatçısı Basri Fırat Bayraktar, isimli politik rap şarkısının nasıl ortaya çıktığını anlattı: “Şanışer aradı. 20 tane toplumsal konuyu 20 farklı MC(şarkıcı) yapsa nasıl olur dedi, valla süper olur dedim. Voltran oluşturduk.”

HDP’den CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezasına tepki: “Selçuk Kozağaçlı’ya, Sırrı Süreyya Önder’e ve önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’a da hukuku çiğneyerek ceza yağdıran, talimatla çalışan heyettir.”

Diyarbakır Valiliği, 13 ilçe belediyesine kayyum atanacağına dair iddiaları reddetti: “Valiliğimiz ve İçişleri Bakanlığımız arasındaki gizli yazışmaya ilişkin belgeler spekülasyona yol açacak şekilde yayınlanmıştır. İddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Son Haberler

RTÜK’ten Esra Erol için isimsiz açıklama

RTÜK, Esra Erol’un kamuoyunda tepkiye neden olan programı için “Gerekli inceleme de Başkanlığımızın talimatıyla uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır" açıklaması yaptı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),...

Valilik konutunun yüzme havuzuna katlanır cam sistemi

Gaziantep’te valilik konutu için son iki yılda harcanan para 7 milyon 300 bin TL’yi buldu. Son harcama yüzme havuzuna katlanır cam sistemi kurulması için...

75 TL’lik ceza için 853 TL’lik icra takibi

İstanbul'u Yalova ve Bursa üzerinden İzmir'e bağlayan Osmangazi Köprüsü ve İzmir otobanını işleten Otoyol A.Ş. ile binlerce sürücü icralık oldu. Gişelerden geçtikten sonra nakit ödeme...

45 yıllık fabrikaya ‘yeni’ diye açılış yapıldı

Gaziantep’te açılışı yapılan 300 fabrika içinde kendi 45 yıllık fabrikasının adını gören İYİ Partili Can Tuğsuz “Yeni açılması söz konusu değil. Düğmeye basıp aç-kapa...

Çok Okunanlar

TTB’de seçim sona erdi: Etkin Demokratik TTB Grubu kazandı

TTB Merkez Konseyi seçimlerinde, Etkin Demokratik TTB Grubu’nun başkan adayı Şebnem Korur Fincancı ile Bağımsız Hekimler Birliği’nin başkan adayı...

Hande Erçel’in ‘Bazlama surat’ davasında ret kararı

Sosyal medyada fotoğrafının paylaşıp 'Bazlama surat' diye yorum yapan Lütfü Alp Kılınç'a 15 bin TL'lik manevi tazminat davası açan...

Erdoğan’ın açılışını yaptığı fabrikanın sahibi: 45 yıldır faaliyetteyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni’ diye açılışını yaptığı fabrikaların büyük bölümünün daha önceden açıldığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan,...

Kalaycı: 15 Temmuz başarılı olsaydı, ülkenin başına getirilecek isim belliydi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Kalaycı, "FETÖ'nün siyasi ayağına girilmedi. FETÖ ile...

Prof. Hasan Onat koronavirüsten hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Öğretim Üyesi Hasan Onat koronavirüs (Covid-19) tedavisi gördüğü hastanede kalp krizi nedeniyle yaşamını...

Mansur Yavaş: “Bana iftira atan Kesgin’in bilgisayarında çocuk pornosu bulundu”

31 Mart yerel seçim öncesi sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamaları ile hakkında açılan davadan beraat eden...

İzmir’de İhtiyacı olan öğrencilere 2 bin tablet dağıtılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ihtiyacı olan öğrencilere 2 bin tablet, 20 bin internet paketi ve 130 TL...

Sağlık Bakanlığı evde karantina süresini güncelledi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tespit edilen kişilerin evde izolasyon sürelerine ilişkin güncelleme yaptı. Buna göre, pozitif vakalarda PCR alındığı günden...

Ankara BB’den, ihtiyacı olan ailelere dizüstü bilgisayar çağrısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs ile başlayan uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere sosyal medya üzerinden laptop (dizüstü...

Gözden Kaçmasın