AKP milletvekillerinin hazırladığı ve TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen 95 maddelik Torba Kanun Teklifi ile ile derneklere, üyeleri ile üyeliği sona erenlerin kişisel bilgilerinin mülki idare amirlerine bildirilmesi zorunluluğu getiriliyor.

#MelihGökçekinMalVarlığı incelenecek. 54. Hükümet’in Devlet Bakanı Gürcan Dağdaş, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kendisi hakkında açtığı hakaret davasının ilk duruşmasında, mahkemenin Gökçek’in mal varlığının incelenmesi kararı aldığını duyurdu.
Poligondaki intiharda Çiftlik Bank iddiası. İstanbul Başakşehir’de dün gittiği bir poligonda hayatına son veren Recep Ataş’ın Çiftlik Bank’a para kaptırdığı için bunalımda olduğu ve bu nedenle intihar ettiği iddia edildi.
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, termik santrallere filtresiz çalışarak havayı kirletme imkânı sağlayan kanunun, AKP oyları ile kabul edildiğini belirtip, “Arabanda sigara içersen ceza yersin, ama termik santralle zehir saçmakta özgürsün” dedi.
İçişleri Bakanı Soylu’nun, Emniyet’teki Menzil kadrolaşmasını inkar etmesi ve “Bir tane gösterin bakanlığı bırakacağım” sözleri sonrasında bir örnek daha ortaya çıktı.

  • Bir polis FETÖ’den açığa alındı,
  • Menzilci olduğunu söyledi,
  • Soruşturma kapatıldı,
  • Terfi aldı.

Pakistan Sanat Kurulu’nun feminizmle ilgili panele hiç kadın konuşmacı çağırmaması ülke genelinde tepki çekti. Kurul, geri adım atıp programa iki kadın katılımcı ekledi. ‘Feminizm: Başka bir perspektif’ paneli alay konusu olunca adı da ‘Feminizmi Anlamak’ olarak değiştirildi.
Tez danışmanı öğretim üyelerine ‘öğrenci sınırlaması’ getirildi. Öğretim üyesi başına düşen tez danışmanlığı en fazla 14, tezsiz yüksek lisans programları için ise en fazla 16 öğrenci olacak.
Siyanürle toplu ölümler üzerine #dokuz‘den @kurubas_fatma Psikiyatrist Dr. @Cemal_Dindar ve Sosyolog Doç. Dr. @BarisERDOGAN ile görüştü: “Politik ortamda sabah akşam öfke zerk edilen toplum ya başkasına ya kendine yıkıcılığı yönlendirir.”
CHP ‘termik santraller’ düzenlemesini AYM’ye taşıyacak. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: “AKP, bu şirketlere süresi içinde mevzuata uyum sağlamadıkları için cezalar vermek yerine onları çevreyi kirlettikleri için ödüllendirmeyi tercih ediyor.”
Bomba için gübreyi alırken takip edildiği belgelendi. 10 Ekim Ankara Katliamıyla ilgili, dosyası ayrılan sanıkların yargılandığı dava dosyasına, Yakub Şahin’in saldırıdan önce, 2 ton gübre almaya çalıştığı anlara ait görüntüler girdi.
Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTI Komisyonu (@tgskadin), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü adına “ #25KasımaGiderken eril söylemi yıkmak, eşitsizliğe, ayrımcılığa, nefret söylemine dur demek için #GazetecilerVar” dedi ve mesajlarını paylaştı.
Eğitim Sen, “Haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı” sloganıyla 23 Kasım Cumartesi günü(yarın) Ankara’da miting düzenleyecek. Tandoğan Meydanı’nda düzenlenecek olan mitingde, eğitimde yaşanan aksaklıklar ve eğitim emekçilerinin talepleri dile getirilecek.
CHP Milletvekili Ali Öztunç, TBMM’de Afşin Elbistan Termik Santrali’ne dair yaptığı konuşmada, “Derebeyi gibiler, herkese meydan okuyorlar. Beni, AKP Milletvekillerini, Ahmet Özdemir’i tehdit ediyorlar. İşçilere telefon numaralarımızı veriyorlar” demişti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dipsiz Göl’ün eski haline getirilmesi için 4 maddelik bir eylem planı hazırladıklarını duyurdu ve “Doğal güzellik olarak hepimizin bildiği Dipsiz Gölü’müzle alakalı istemediğimiz bir süreç yaşandı” açıklamasını yaptı.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İzmir’de partisinin il başkanlığındaki törende konuştu. Ayrıca, törene İbrahim Tatlıses de katıldı. Tatlıses, burada yaptığı konuşmada Erdoğan için “Ölümüne yanındayız” dedi.
Berna Gözbaşı, Süper Lig’in ilk kadın başkanı oldu. Berna Gözbaşı, Süper Lig ekiplerinden İstikbal Mobilya Kayserispor’a oybirliği ile başkan seçildi. Gözbaşı böylelikle, Süper Lig’in ilk kadın başkanı oldu.
Rabia Naz’ın ölümünü araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nda dinlenen ve baba Şaban Vatan’ın trafik kazası iddiasında sorumlu tuttuğu eski Eynesil Belediye Başkanı Cafer Somuncuoğlu, Rabia Naz’ın ‘Mavi Balina’ oyununu oynayarak intihar etmiş olabileceğini öne sürdü.
Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ, bugün yayınlanan Ankara Gar Katliamı haberinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gazetecileri bilgilendirdiği WhatsApp grubundan çıkartıldı.
Batman Belediyesi’nin kadınlara yönelik erkek şiddetine karşı farkındalık yaratmak amacıyla, “Şiddete karşı yaşamı savunuyoruz” ve “Kadına yönelik şiddete hayır” yazılamalarının yer aldığı toplu taşıma araçları, polislerce “siyasi propaganda yapıldığı” gerekçesiyle engellendi.
Oxford Sözlüğü (Oxford Dictionaries), ‘iklim acil durumu’ anlamına gelen ‘climate emergency’ ifadesini 2019’un sözcüğü olarak belirledi. Komite, ‘iklim acil durumu’ anlamına gelen ‘climate emergency’nin, durumun ‘aciliyeti ve kaçınılmazlığını’ yansıttığını ifade etti.