“30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil” diyen AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olduğu ortaya çıktı. Aktaş’ın aylık yaklaşık 50 bin lira maaş aldığı tahmin ediliyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu ulaşımın ücretsiz olması teklifine ‘Halkın tamamını ilgilendirmiyor’ diyen AKP’li belediye başkanı, Alinur Aktaş cirit ve ok atılan bir şenlik için ücretsiz otobüs seferi koydu.
Yerel seçimlerde aralarında İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerin de bulunduğu 250’yi aşkın belediyede yönetimi kazanan CHP, bugün Afyonkarahisar’da başlayacak Yerel Yönetimler Çalıştayı ile çalışma yöntemlerini belirleyecek.
TBMM Başkanlığı, CHP Milletvekili Burhanettin Bulut’un, TRT’nin vericilerinin Turkuaz grubu tarafından ücretsiz kullanılmasına yönelik soru önergesinde yer alan “peşkeş çekme” ifadesi nedeniyle CHP’li Bulut’un önergesini işleme koymadı.
Menzil şeyhinin gezdiği Emsey Hastanesi’nin açılışını 2012 yılında Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan’a dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve İBB Başkanı Kadir Topbaş da eşlik etmişti.
Myanmar’da 2 yaşındaki çocuk anaokulunda cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Soruşturmada bir kişi gözaltına alınsa da ardından serbest bırakıldı. Myanmar’da binlerce kişi ‘Victoria için adalet’ diyerek sokaklara çıktı.
Bir zamanlar bozdurulamadığı için elde kalan 200 lira, 10 yılda yüzde 60,5 değer kaybetti ve bozuk paraya döndü.
Şarkıcı Volkan Konak, “Siyasete girmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Siyasete girmeyi düşünmüyorum. Çünkü, Türkiye’de yapılan siyasete saygı duymuyorum. Elbette içinde düzgün insanlarımız var. Mesela Ekrem İmamoğlu. 20 yıllık arkadaşımdır, kıymetlimdir” sözleriyle yanıt verdi.
Adana’da hamile kediyi pitbull cinsi köpeğin ağzına atarak parçalanmasına neden oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 3 çocuk adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen çocuklar basın mensuplarına, “Ben seni vursam bile üzülmem, kediye mi üzüleceğim” dedi.
Fransız mucit Franky Zapata’nın 1500 beygir gücündeki motorlu kaykayı ile Manş Denizi’ni geçme girişimi başarısız oldu. Zapata, yakıt ikmali için bir bota iniş yapmaya çalıştığı sırada denize düştü.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İBB’de kamuoyu baskısı ile şirket yöneticilerinin istifa ettiğini hatırlatarak, “Burada hala istifa etmeyen şirket yöneticileri var. Siz niye gitmiyorsunuz, aç değilsiniz açıkta değilsiniz” dedi.
HDP Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’daki Kent Ormanı’nın durumunu Meclis’e taşıdı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a “Diyarbakır’ın akciğeri Kent Ormanı’nın yapılaşmaya açılması kararındaki kamu yararını açıklar mısınız?” diye sordu.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde yeni doğum yapan anne zebradan sonra yavrusu da eksik beslendiği gerekçesiyle hayatını kaybetti. “İhmal” iddialarının ardından Park ve Bahçeler Daire Başkanı Mahmut İzzet Erol, Yılmaz Büyükerşen tarafından görevinden alındı.
Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin, ’30 Temmuz Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü’ nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada “Dünya genelinde tespit edilen tüm mağdurların yaklaşık dörtte üçünü kadınlar, yüzde 30’nu ise çocuklar oluşturuyor” denildi.
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Mehmet Ali Şahin, YİK üyelerinin tartışma konusu olan maaşlarının ne kadar olduğunu açıkladı. Buna göre, Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek’in görev aldığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin maaşlarının 15 bin 130 lira.
ABD Adalet Bakanlığı, federal hükümetin 2003 yılından bu yana ilk kez idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacağını duyurdu.
CHP Karşıyaka Gençlik Kolları, çocuklara yönelik cinsel istismara tepki göstermek ve farkındalık yaratmak için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Son 10 yılda Türkiye’de çocuğa yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve çocuk işçi sayıları her yıl artarak devam etti ve ediyor” denildi.
İsrail ordusu, Gazze sınırındaki protestoların başlangıcından bir yıl sonra keskin nişancılara, Filistinli göstericilerin “ayak bileklerinden vurulmaları” talimatı verdi. İsrailli bir yetkili kararın, çok sayıda protestocunun hayatını kaybetmesinin ardından alındığını söyledi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile yapılan tüm anlaşmaların askıya alındığını açıkladı.
“30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil” diyen AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olduğu ortaya çıktı. Aktaş’ın aylık yaklaşık 50 bin lira maaş aldığı tahmin ediliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Liseliler çok okuyor çok geziyor” okuma kampanyası kapsamında, kitap okuyan ve yorumlarını video ile sosyal medyada paylaşan öğrencilerden 100’ünün ücretsiz olarak dini eğitimin verileceği gençlik kampına gönderileceği duyuruldu.
Gezi Direnişi sırasında polisin attığı biber gazı kapsülüyle yaralanan ve yüzde 45 engelli olan Gezi Gazileri Dayanışma Platformu üyesi Aydın Aydoğan tutuklandı. Aydoğan, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında AİHM’e yaptığı suç duyurusuna istinaden gittiği adliyede tutuklandı.
Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin bazı hükümlerinin iptalini istediği 5 Olağanüstü Hal kapsamında alınan tedbir ve düzenlemeleri içeren Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili incelemesini tamamladı. Mahkeme, iptal taleplerinden ikisini haklı bulurken, üçüne ise ret kararı verdi.
Afganistan’ın Nangarhar vilayetinde yol kenarına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu 10 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi ise yaralandı. Yaralılar hastanede tedavi altına alınırken, saldırıyı henüz üstlenen olmadı.
Afşin Milli Eğitim Müdürü Mustafa Mahir Turan’ın aldığı disiplin cezasının iptal edilmesini CHP’nin Maraş vekili, Meclis’e taşıdı. Öztunç, Turan’ın birilerini devreye soktuğunu söyledi ve müdürün Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan’ın da ağabeyi olduğunu vurguladı.
Belediye binası önünde halka seslenen İmamoğlu, “Yazıp çizenler oldu. Benim tatile ihtiyacım yok ama çocuklarımın beni görmeye ihtiyacı var. Uzun bir dönem onlardan ayrı kaldım. Bodrum’da kendi yazlığımda onlarla vakit geçirdim. Tatil bitti, çalışmaya devam” dedi.
Özsüt işçileri dün gözaltına alınmalarının ardından bugün eylemlerine devam etti. İşçiler, “Eğer bu şiddet, geri adım atalım veya birliğimiz dağılsın diye yapıldıysa herkes duysun: Omuz omuza durmaktan taviz yok, hak mücadelesi var!” dedi.