11 Ağustos 2020, Salı

Günden Kalan | AKP’li belediyeden büyük vurgun

AKP’li Ceylanpınar Belediyesi’nin 31 Mart Yerel Seçimleri’ne kadar olan 5 yıllık dönemini inceleyen 2019 tarihli İçişleri Bakanlığı raporuna ulaşıldı. Belediye olmayan malzemeye, alınmayan benzine milyonlar ödemiş, sahte imzalarla fatura düzenlemiş.

Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı yüzde 34.7 artırıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, sigaradan alınan maktu vergi tutarı 0.2895 liradan, 0.3899 liraya çıktı.

Haziran ayı itibarıyla son 1 yılda toplam batık bireysel kredi borcu oranı yüzde 18.6 arttı. Bu artış konutta yüzde 49.1, taşıtta yüzde 14.4 oldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle tüm yetkileri eline alan Erdoğan, uzay ajansından müftülüklere, kuvvet komutanlıklarından müfettiş yardımcılıklarına kadar birbirinden farklı kurumlara 13 ayda 2 bin 241 atama kararına imza attı.

Ankara’da Yeni Mahalle Belediyesi bünyesindeki Ragıp Tüzün Anaokulu’nda bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı iddia edildi. Ailenin suç duyurusuna savcılık takipsizlik verilirken, 183 Hattı’na yapılan başvuruya ise “Okul MEB’e bağlı değil” yanıtı verildi.

Merkezi yönetim bütçesinde, temmuz ayında 9.9 milyar lira fazla, ocak-temmuz döneminde ise 68,7 milyar lira açık kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 10- 14 Ağustos’taki 5 günlük Kurban Bayramı tatilinde, 33 ilde 45 ölümlü trafik kazası meydana gelirken, bu kazalarda 50 kişi hayatını kaybetti.

Denizlispor Başkanı Ali Çetin ve ailesi, Fethiye’de bir restoranda çıkan tartışma sonrası polisler tarafından darp edildi. Yaşananları başkanın oğlu Av. Evrim Çetin anlattı: “Polisler Cumhurbaşkanı’na kadar herkese hakaret etti.

‘Hashtag’ işaretini 900 yıl önce Bizanslılar kullanmış. Yalova’nın Çobankale ilçesinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkan ilk seramik parçalarında sosyal ağlarda kullanılan ‘hashtag’ işaretinin olması dikkat çekti.

Dünya Şampiyonu, Avrupa ikincisi milli halterci Muammer Şahin, eşi ve çocuğunun bakımını karşılayacak parayı kazanmak için gündüzleri otomobil yıkamacısında, geceleri de kafeteryada çalışıyor. Milli takım kampından ayrılan Şahin, günde 5 saat uykuyla yaşam mücadelesi veriyor.

17 Ağustos 1999 Depreminin 20’nci yılına girilirken, Kocaeli’de ağır hasarlı binalar korku yaratıyor. İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Kahraman Bulut, “Depremde hasar alan 30 binada insanlar yaşıyor. Yapı stokumuzun yaklaşık yüzde 50’si hala depreme dayanıksız” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Zekeriya Turanbayburt, Marmara Depremi’nin 20. yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye’de mevcut binaların yüzde 67`si ruhsatsız, yüzde 60’ı 20 yaşından büyük”dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili @CandanYceer artan orman yangınlarına karşı alınan önlemleri Meclis gündemine taşıdı:

  • 2019’da kaç hektar orman alanı yandı?
  • Türk Hava Kurumu’nun yangınlarda görevlendirilmemesinin gerekçesi nedir?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOKİ’nin Atatürk Orman Çiftiliği arazisinin satışa çıkarıldığını duyurdu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “İhalenin iptalini yargıya taşıyacağız ve ilgiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, Cem Vakfı Başkanı Erdoğan Döner ve Onursal Başkanı İzzetin Doğan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay tepki çeken “Uzasa işi karıştıracağız” ifadeleri nedeniyle açıklama yaptı. Atalay, “Yanlış bir şey yapmadım. Dün de yapmadım, bugün de yapmadım. Noksan söylediğim, hata yaptığım olur. Üslubum biraz doğru olmamış. Onu söyleyeyim” dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu’nun, ‘çözüm süreci’nde kurulan “Yaşayan Diller Enstitüsü”nü kapatma kararı aldığı iddia edildi. Kürt yazar ve akademisyen Selim Temo kararı sosyal medya hesabından duyurarak, tepki gösterdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi müdahil olarak Murat Dağı için ÇED kararının iptal edilmesine dair açılan davaya katıldı.

Liverpool ile Chelsea arasında dün Vodafone Park’ta oynanan UEFA Süper Kupa Finali’nde sahaya atlayan kişi ile beraberindeki 4 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kişilere yurt dışı çıkış yasağı ve futbol maçlarını seyirden men cezası verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) “bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği” iddialarına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Elazığ 1 No’lu Cezaevi’nde maruz kaldığı kötü muamele ve işkence uygulamalarına karşı 18 gündür ölüm orucu eyleminde olan Mehmet Adsiz’in annesi Redda Adsiz, “Çocuklarımıza işkence yapmaktan vazgeçsinler. İHD ve siyasi partiler çare bulsunlar” çağrısında bulundu.

Çanakkale’de, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan yangın sonrasında yanan sahanın yeniden ağaçlandırılması için girişimler başlatıldı.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, bugün, İzmir, Mardin ve Şırnak’ta partisine yönelik ev baskınlarıyla ilgili açıklamasında, “AKP-MHP ittifakı, başarısızlığını HDP’ye saldırarak gizlemeye çalışmaktan vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

Kenya’da yüksek mahkeme, erkek eşcinsel ilişkilerini yedi yıla kadar hapis ile cezalandıran kanunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek iptaline karar verdi.

İsveç’te tek başına başlattığı “iklim için okul grevi” dünya çapında bir harekete dönüşen Greta Thunberg(@GretaThunberg), ABD’de yapılacak iklim zirvesine yelkenli tekneyle gidiyor. Greta, ikinci gün notunda “Sarsıntılı ama iyi uyudum, yunusları gördüm” notunu paylaştı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin sahil dolgu projesine karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme dolgu projesinin imar mevzuatına, ÇED yönetmeliğine ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığına hükmetti.

Türkiye’de Mayıs ayında işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1’lik artışla yüzde 12,8’e yükseldi. Genç işsizliği ise yüzde 23,3’ü buldu.

Uzun zamandır taşınması gündemde olan Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, Tınaztepe’ye taşınması netleşti.

Kanada Kaz Dağları ile Dayanışma Hareketi (Canada Solidarity with Kaz Mountains), Kaz Dağları’ndaki çevre katliamına karşı yarın Montreal’deki Cabot Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yapacak.

Gazeteci Melis Alphan, “Bu bir ihbardır! Sivas’ta bir kız çocuğu zorla evlendirilmek üzere” başlığı ile yaptığı haberde, Sivas’ta bir kız çocuğunun annesi tarafından üç kez zorla evlendirmeye çalıştırıldığını, son girişime engel olunmazsa kız çocuğunun evlendirileceğini belirtti.

İzmir Barosu’ndan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak yeni adli yıl açılış töreni için gönderilen davet yazısına yanıt: “Siyasi kararlarla, mesleki faaliyetleri gerekçe göstererek yüzlerce mensubunu tutsak ettiğiniz onurlu mesleğin temsilcileri olarak, daveti geri çeviriyoruz”

Yargıtay nafaka için emsal teşkil edecek bir karar verdi: İcra Ceza Mahkemesi, tedbir nafakası borcunu ödemeyen kişinin, ‘Nafaka hükümlerine uymamak suçundan’ İcra ve İflas Kanunu’nun 344/1. maddesi gereğince 3 aya kadar tazyik hapsi cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

996 gündür eylem yasağı olan Van’da, 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL gerekçe gösterilerek 21 Kasım 2016 tarihinde alınan eylem ve etkinlik yasağı kararı, Valilik kararıyla 15 gün daha uzatıldı.

Son Haberler

Defineciler Karadağ Köyü’ne saldırdı

Denizli'de Çan ilçesinin Karadağ Köyü son günlerde definecilerin kaçak kazıları nedeniyle saldırıya uğradı. Madene direnen köylüler definecilere direnemedi. Çan’ın Karadağ Köyü son günlerde definecilerin kaçak...

Fahrettin Koca son 3 günde en çok vaka görülen illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Covid-19 nedeniyle 15 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1182 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Türkiye'de koronavirüs nedeniyle bugün 15 kişi hayatını...

Nuriye Gülmen tutuklandı

İstanbul'da bulunan İdil Kültür Merkezi'nden gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı. Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş, 4. Sulh Ceza Hakimlliği'nde görülen...

Af Örgütü: Belarus’ta polis korkunç bir şiddet uyguluyor

Uluslararası Af Örgütü'nün Belarus temsilcileri, başkanlık seçimleri sonrasında gerçekleşen protestolarda polisi 'korkunç' bir şiddet uyguladığını söyledi. Belarus'un başkenti Minsk'te devam eden protestolarda polislerin şiddetin dozunu...

Çok Okunanlar

Kanal İstanbul’un yapımı için mevzuat tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul'un yapımı için ortak mevzuat çalışmasını tamamladı. Taslağa göre,...

Koronavirüs: 14 kişi hayatını kaybetti 1193 yeni vaka kaydedildi

Türkiye'de son 24 saatte 1193 kişiye koronavirüs tanısı koyuldu, 14 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 241 bin 997'ye,...

Yunanistan sularına giren Türk teknesine ateş açıldı: 3 yaralı

İçinde ikisi Türkiyeli biri Suriyeli olan 3 kişinin bulunduğu tekne gece Yunanistan sullarına girince Yunanistan güvenlik güçleri tarafından kendilerine...

Erdoğan’dan kabine toplantısı sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik gidişatın kötülüğünü Gezi Direnişi'ne bağladı. Cumhurbaşkanı ve AKP...

Gizli Servis araya girdi; Trump’ın basın toplantısı yarıda kesildi

ABD Başkanı Donald Trump, basın toplantısı sırasında yanına gelen bir Gizli Servis elemanının uyarısıyla toplantıyı terk etti. ABD Başkanı Donald...

Diyarbakır’da yangın ve patlama

Diyarbakır'da bir apartmanın en üst katında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangının ardından evde tüpten kaynaklandığı düşünülen bir...

AKP’nin karşı olduğu Netflix’e alternatif için Acun Ilıcalı harekete geçti

AKP'nin kapatmak istediği Netflix'e ilişkin AKP'ye yakınlığı ile bilinen medya patronu Acun Ilıcalı alternatif için harekete geçti. Ilıcalı'nın AKP'nin...

Soner Durgun isimli erkek Merve Yeşiltaş’ı vahşice katletti

Ordu'da Soner Durgun isimli erkek, sevgilisi Merve Yeşiltaş'ı vahşice öldürdü. Ordu'nun Fatsa ilçesinde Soner Durgun, sevgilisi Merve Yeşiltaş'ı vahşice katletti. KENDİSİ...

Bilim insanları 14 farklı maskeyi inceledi, ideal maskeyi belirledi

ABD’li bilim insanları, 14 farklı maske türünü inceleyerek salgına karşı ‘ideal’ maskeyi belirledi. Uzmanlar bandana, boyunluk ve örgü maskelerin...

Pamukkale Üniversitesi Rektörü görevden uzaklaştırıldı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, Personel Daire Başkanlığı kadrosunda adeta ‘adrese teslim’ ilan açtı. Kriterleri karşılayan ve başvuran tek...

Gözden Kaçmasın