2 Aralık 2020, Çarşamba

Günden Kalan | AKP’nin israf tablosu Yenikapı’da sergileniyor

AKP dönemindeki israfın kanıtı olarak ihtiyaç fazlası kiralanan yüzlerce araç Yenikapı Meydanı’nda, İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı üzerine toplatılmaya başlandı. Araçların toplanmaya başlatılmasıyla birlikte Yenikapı Meydanı oto galeriye dönüştü. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da sosyal medya hesabından konuya dair, “Bu sadece ufacık bir başlangıç” açıklamasını yaptı.

İsraf ’meydana’ çıktı: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi söz verdiği gibi AKP döneminde ihtiyaç fazlası kiralanan yüzlerce aracı, israfın kanıtı olarak Yenikapı Meydanı’nda toplama talimatı verdiği iddia ediliyor. Meydandaki araç sayısı artıyor.

Salda Gölü’nün bulunduğu Burdur Yeşilova’nın Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, “Benim son duyduğum da şu; burası Suudlara söz verilmiş” dedi.

İstanbul’da AKP’li Sultanbeyli Belediyesi’nin 2018’de yaptığı 115 bin tonluk asfalt ihalesi yargıya taşınırken, CHP İlçe Başkanı Murat Kantekin, “2 milyona mal olan 115 bin ton asfalt 11 ay içinde Sultanbeyli’de nereye serildi? Sokaklarda asfaltın kullanıldığını gören yok” dedi.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baroların seçim sistemine müdahale edileceğini söylemesine karşın, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun suskun kalarak buna destek olduğu belirterek, “Feyzioğlu’nun, artık bizi temsil etmediği sonucuna vardık” dedi.

İstanbul’da Esenyurt Belediyesi, 2011 yılında dönemin AKP’li belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’nun da yönetiminde olduğu “Yeşilköy 2001 Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı”na tahsis edilen 25 dönümlük arsanın geri alınması için harekete geçti.

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından, belediyenin web sayfasındaki Kürtçe haber servisi durduruldu.

İETT Genel Müdürü Ahmet Bağış’ın istifasını duyurduğu saatlerde işletmenin iki ihalesinin de iptal edildiği açıklandı. Bununla birlikte İBB yönetimindeki değişiklik sonrası İETT’de iptal edilen ihale sayısı 6 oldu.

Resmi Gazete’de yer alan 1504 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Baykar, Kanyon, Rönesans Holding, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAİ) ve Asil Çelik’in gerçekleştirdiği toplam 13 milyar TL’lik bir dizi yatırıma devlet yardımı verildi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın Teknik Müdür olduğu Baykar’ın kuracağı insansız hava aracı (İHA) tesisi için, Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve iadesi, Vergi indirimi, Sigorta prim desteği ve Yatırım yeri tahsisi verilecek.

İstanbul Yenikapı’da toplanmaya başlanan araçlarla ilgili işlemlerin Pazar gününe kadar sonuçlanması bekleniyor.

AKP’li Başakşehir Belediyesi imzaladığı protokol ile, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV tarafından kurulan İbn Haldun Üniversitesi’ne her ay 50 bin TL olmak üzere yıllık 600 bin TL ödeyecek.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, diplomatik misyonların bulunduğu semt yakınında büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılarak, milli parklarda maden arama faaliyetlerinin önün açılmasının amaçlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu an itibarıyla partimizin 10 milyonun üzerinde üyesi var. Böyle büyük bir üye kaydına mensup bir başka parti söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Yargıtay verilerine göre 1 Temmuz itibariyle AKP’nin üye sayısı 10 milyonun altında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eylül’ün son haftasına kadar Fırat’ın doğusundaki güvenli bölge oluşumunu kendi istediğimiz şekilde fiilen başlatmakta kararlıyız.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından, Ağustos ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 385 TL, yoksulluk sınırı ise, 6 bin 653,16 TL olarak belirlendi.

İBB’nin teşhir ettiği kiralık araçlar arasına Mercedes marka lüks bir otomobil de katıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ailesine yönelik cinsel saldırı imasında bulunan paylaşımlar yapan Hikmet Oğuz Beşel, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, “3 ay önce genel kurulumuzu yapmışız. ‘Biz ne yapmışız ki, bazı sevgili arkadaşlarım böyle tepki gösteriyor’ diye sordum arkadaşlarıma. Biz Yargı Reformu Strateji Belgesi ile bir kalemde 250 bin genç avukata yeni iş imkanı yaratıyoruz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Sayın Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara gibi 2 büyük şehre kayyum atamak gibi bir çılgınlığa kapılmayacağını düşünüyorum” dedi.

İstanbul’da AKP döneminde ihtiyaç fazlası olarak kiralanan yüzlerce araç Yenikapı’da toplanırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi “ASKİ Genel Müdürlüğü Kiralık Araç ve Şoför Hizmet Alım İşi” ihalesini canlı yayınladı.

Küba, Bahamalar’ın Dorian Kasırgası’ndan etkilenen bölgelerine doktor ve öğretmen gönderdi. 60 Kübalı sağlık ve eğitim hizmetlerinin yeniden inşasına katkıda bulunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na Dr. Ayhan Koç getirildi. Ayhan Koç, yerel seçimlerde CHP Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı olmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkentgaz AŞ yönetiminde belediyenin temsilcisinin bulunması için EPDK’ya başvuru yaptıklarını söyledi. Yavaş, “Sayaçlarının değiştirilmesi için zorlanan Ankaralı hemşehrilerimizden ilave bedeller alınmaktadır” dedi.

Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkilleriyle yarın görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir kez daha başvuruda bulundu.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde diş ağrısı nedeniyle Aile Sağlık Merkezi’ne giden N.P. adlı kadın, kendisine antibiyotik yazmayan kadın doktor E.O.’yu darp etti. Doktorun kullandığı eşyalara da zarar vererek kaçan şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Hatay’ın Arsuz ilçesinde yaklaşık 80 yaşında olduğu değerlendirilen yaralı caretta caretta karaya vurdu. Aldığı darbe sonucu kafatasının kırıldığı belirlenen caretta caretta tedavi altına alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, öğretmen atamalarına ilişkin, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a göre ihtiyaç 117 bin. Bizim tespit ettiğimiz ise acil olarak göreve başlaması gereken 200 bin öğretmen var. Bunun derhal yapılması lazım” dedi.

AKP’li Güngören Belediyesi’nin, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 10 binek araç; Kaymakamlığa ise makam arabası tahsis edilmesi için Belediye Meclisi’nden yetki istediği ortaya çıktı. Belediye Meclis Üyesi CHP’li Ali Şar, konuya dair Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmasını paylaştı.

Almanya’nın Bavyera bölgesinde Münih Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, FinFisher adlı yazılım şirketinin Türkiye hükümetine, muhalefetin telefonlarının dinlenebilmesi için casus yazılım sattığı iddia ediliyor.

Nurcu Hizmet Vakfı’nın MEB ile Temmuz 2014’te imzaladığı, “Değerler Eğitimi Verilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” kapsamında okullarda öğrencilere Said Nursi propagandası yapıldı. Ayrıca Said Nursi’nin yazdığı Risale-i Nur’dan bölümler öğrencilere okundu.

9 eylül pazartesi günü saat 06.00 ile 14.00 arasında okulların açılması sebebiyle, İstanbulkart entegrasyonuna dahil tüm araçlar ücretsiz ulaşım hizmeti verecek.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de boşanmak üzere olduğu eşi tarafından ağır yaralanan Öznur Sazlar’ı hastanede ziyaret etti. Çakırözer, “Koruma talebine hemen karşılık vermeyen yetkililerin bu vahşette sorumlulukları hiç yok mu?” dedi.

HDP Çorlu ilçe binasına polis tarafından baskın düzenlendi. Polisler, ilçe eşbaşkanı Selahattin Atay ile Özcan Dayan’ı gözaltına aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un eniştesi Ahmet Nehar Poçan, Emniyet Genel Müdürlüğü İnşaat ve Emlak Dairesi’ne daire başkanı olarak atandı.

HDP Ankara İl Örgütü’nün, “Kayyumlar gidecek seçilmişler gelecek” sloganı ile Sakarya Caddesi’nde yapmak istediği oturma eylemine polis, ikinci günde de saldırdı. Eylemde polis, en az 10 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

İsviçre’nin Bern kentinde yapılan törende Avrupa Arkeolojik Miras Ödülü bu yıl, Türkiye’de risk altında olan kültürel mirası korumak amacı ile çalışmalar yürüttüğü gerekçesi ile, Gezi Davası kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan Osman Kavala’ya verildi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde kayyum atamalarını protesto etmek isteyenlere yapılan müdahalede, Lice Belediye Başkanı Tarık Mercan’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, olağanüstü genel kurul çağrılarını görüşmek üzere 22 Eylül’de baro başkanlarını Ankara’da toplayacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Atatürk Orman Çiftliği’yle ilgili sosyal medya hesabından bir video yayımladı: “Özel kanunla korunan Atatürk Orman Çiftliği yok ediliyor. AOÇ özgürlüktür, demokrasidir, sanattır, dayanışmadır.”

Diyarbakır’da kesinleşen cezası kendisine tebliğ edilmeden tutuklanan 70 yaşındaki Raife İnatçı, avukatının yaptığı infazın durdurulması talebi sonrası tahliye edildi.

Samsun’da acil servis doktoru S.G., Bafra ilçesi Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görev başındayken 2 özel harekat polisi tarafından darp edildiğini iddia etti. Olayın ardından acil servis doktoru S.G., şikayetçi oldu.

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, bu yıl 31’inci kez düzenlenen 2019 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Hollanda’yı 3-0 yenerek yarı finale yükseldi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) verdiği bilgiye göre otogazda litre başına 3 kuruş zam yapıldı. Zam, 6 Eylül’den itibaren geçerli olacak.

“Kayyumlar gidecek seçilmişler gelecek” sloganı ile Ankara’daki Sakarya Caddesi’nde yapılmak istenen kayyum karşıtı eylemde polis müdahalesi sonucu, 31 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ankara Barosu’nun ardından Adana Barosu da TBB’de seçimli olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı: “Katılmayan barolara kayıtlı avukat sayısının Türkiye’deki tüm avukatların yaklaşık % 90’ını oluşturmasına rağmen bu durumu TBB’nin gözardı etmesi temsiliyet sorunu oluşturdu.”

AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında ihraçları istenen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başcı’ya savunma yapmaları için tebligat gönderildi.

SES Diyarbakır Şubesi’nde, kayyum atamalarına dikkat çekmek için asılan “İrademe Dokunma“ pankartı emniyet görevlileri tarafından indirildi. Duruma tepki gösteren üyeler, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganını attı.

“Çardakaltı Sohbetleri”nde Yekta Kopan’ın konuğu olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP döneminde ihtiyaç fazlası kiralanan ve Yenikapı’da sergilenen araçlar hakkında konuştu: “Araçları iade edeceğiz. Bir kısmını bulamadık. Baktık, bizden önce devretmişler 23 Haziran’a yakın.”

Bitlis Tatvan’da Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş.(VEDAŞ), elektrik borcundan dolayı Tatvan Belediyesine ait ilçeye su veren en büyük su deposunun elektriğini kesti. Olaya tepki gösteren Belediye ise VEDAŞ’ın hizmet binasının ruhsatsız yapı olduğu gerekçesiyle binayı mühürledi.

15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunanlara karşı okunan selaları susturulması talimatını veren Kayseri’nin Hacılar ilçe kaymakamı Yasin Tikdağ’a, ‘FETÖ’ üyeliğinden yedi buçuk yıl hapis cezası verildi.

Devrimci Yapı, Yol ve İnşaat İşçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018 yılı Şubat ayında gerçekleşen eylemlerden sonra 3’üncü Havaalanı işçileri için açılan işe iade davalarından birisi, 1,5 yıl sonra kazanıldı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, araç ihalesiyle ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaptı: “4 Ağustos 2019 tarihli araç ihalesi, İBB yönetimimiz tarafından tespit edildiği an iptal edilmiş olup, herhangi bir alım yapılmamıştır. Doğal olarak iddiaya konu tüm beyanlar geçersizdir.”

Van’ın Çaldıran Belediyesi’nden İçişleri Bakanlığı tarafından farklı zamanlarda görevlerinden uzaklaştırılan 5 HDP’li meclis üyesinin yerine memurlar, kayyum olarak atandı.

Son Haberler

Ankara’da IŞİD’e yönelik operasyon

Ankara'da IŞİD'e yönelik operasyon sonucu 18 kişi gözaltına alındı. Ankara polisinin düzenlediği operasyonda IŞİD ve çatışma bölgeleriyle irtibatları belirlenen Irak uyruklu 18 kişi gözaltına alındı....

“Şoför esnafı, bugün evine ekmek bile götüremeyecek noktaya geldi”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Servis sürücüsü, şoför, esnaf, çiftçi ve işçiler için TBMM de yaptığı konuşmada, “Gelir kaybını destekleme ve işsizliğe karşı...

“Hastalar sıra beklerken can veriyor, hekimler seçim yapmak zorunda kalıyor”

Koronavirüs salgınında gelinen noktaya ilişkin açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, "İstanbul’da birçok hastanede hastaları acil servislerde yatış sırası beklerken can veriyor ve hekimler de...

Pfizer-BioNTech aşısını onaylayan ilk ülke İngiltere oldu

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısı İngiltere'de kullanım onayı aldı. İngiltere, dünyada Pfizer-BioNTech aşısını onaylayan ilk ülke oldu ve aşının gelecek haftadan itibaren piyasaya...

Çok Okunanlar

İstanbul’da bir bölge daha ‘riskli alan’ ilan edildi

İstanbul'un Bağcılar ilçesindeki bir bölge "riskli alan" ilan edildi. Alınan karar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi...

Spotify, 2020’de Türkiye’de ve dünyada en çok dinlenen şarkıları ve sanatçıları açıkladı

Spotify, dünya genelinde ve Türkiye’de toplam 320 milyon insanın audio dünyasında neler dinlediğini ve keşfettiğini ortaya koyan yılın en...

İstanbul’da mesai saatleri değişti

Mesai saatlerinin değiştiğini açıklayan İstanbul Valisi Yerlikaya, "Yarından itibaren mesai saatleri 10.00-12.30, 13.00-16.00 olarak uygulanacak" bilgisini paylaştı. İstanbul Valisi Ali...

TTB duyurdu: “Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti”

Türk Tabipleri Birliği, koronavirüs nedeniyle bir günde 7 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini duyurdu. Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüs (Covid-19) salgını...

Kısa çalışma ödeneği için başvurular yeniden başladı

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayan iş yerleri için başvurular bugünden itibaren alınmaya başlandı. Kısa çalışmada olan işyerleri de ilave işçiler...

Kamu çalışanlarının mesai saatlerine düzenleme

Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitme saatleri 10:00-16:00 olarak belirlendi. Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede alınan tedbirler...

İçişleri Bakanlığı yeni kısıtlamaların ayrıntılarını içeren genelgeyi yayınladı

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelge gönderildi. Hafta sonu bakkal, marketler 10-17 saatleri arasında faaliyet...

Rusya’yı zora sokacak iddia: Sputnik V aşısının birinci dozunu alanlardan 20 kişi enfekte

Covid-19 salgınında karşı Rusya'da Sputnik V aşısının testlerinde aşının birinci dozunu alan 20 kişi enfekte oldu. Rusya ön denemeler...

Koronavirüsün yeni belirtisi: Ani diş kaybı

Mutasyona uğrayan koronavirüsün yeni belirtileri ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmada, diş kaybının da koronavirüs belirtileri arasında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. ABD’de...

2020-KPSS ortaöğretim soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayılandı

ÖSYM, 2020 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim oturumunun temel soru kitapçığı ve cevap anahtarının yayınlandığını duyurdu. Ölçme Seçme ve...

Gözden Kaçmasın