Anayasa Mahkemesi (AYM), ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atmaları nedeniyle mesleklerinden ihraç edilen ve “terör örgütü propagandası” suçundan haklarında dava açılan akademisyenlerin bireysel başvurusunu karara bağladı.  AYM, akademisyenlerin bir bölümünün yaptığı bireysel başvuruda ‘hak ihlali’ kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin, Barış Akademisyenleri’nin yaptığı bireysel başvuruda, karar için kullandığı oylamanın sonucu 8’e 8 oldu. Bu durumda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın ihlal yönündeki tercihi yasa gereği iki oy sayıldığı için, 9 oyla ihlal kararı verilmiş oldu.
İngiltere’de Arsenal forması giyen futbolcu Mesut Özil’e yönelik Londra’da bir restoran çıkışında bıçaklı saldırı girişimi yaşandı.
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, “Daha fazla yaptırım gelebilir.” dedi.
4.5 milyondan fazla göçmenin bulunduğu Türkiye’de, 1.5 yıl içerisinde 140’ı Afganistan uyruklu olmak üzere toplam 160’a yakın yabancı uyruklu çocuk esrarengiz şekilde kayboldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi’ne tahsis edilen sermayenin 80 milyon liraya çıkarılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Anayasa Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında pasaportu iptal edilen kişilerin eşlerine ait pasaportların da “genel güvenlik” gerekçesiyle iptal düzelmesine ilişkin KHK hükmünü anayasaya aykırı bularak iptal etti.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde seçim takviminin açıklandığı 14 Aralık’tan Mansur Yavaş’ın mazbatasını aldığı 8 Nisan’a kadar geçen sürede 853 kişi işe alındı.
Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın havzasına yapılacak altın madeni projesi için yapılan katliamın boyutlarını tespiti için bölgeye giden Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay, jandarma tarafından engellendi.
CHP’nin Katar tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hibe edilen ve uzun süre tartışmalara neden olan lüks uçağın iadesini düzenleyen yasa teklifi, Meclis Başkanlığı tarafından “kaba ve yaralayıcı olduğu” gerekçesiyle geri verildi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gece yolda kalan ve kendisine ulaşan bisikletçilere otobüs yollayarak bulundukları yerden aldırdı. Bisikletçiler Yavaş’a teşekkür etti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanları çalıştayında konuşuyor. Kılıçdaroğlu “Eskiden kişi başı gelir 10 bin 849 dolardı, tek adam rejiminde 9 bin 76 dolara düştü. Boşuna mutfakta yangın var demiyoruz. Yarım kilo et alırken artık gramla alıyoruz” dedi.
Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mansur Yavaş’ı eleştirmeye çalışırken, kendisinin yerine getirilen AKP’li Mustafa Tuna’yı eleştirdi. Gökçek’in Yavaş dönemi sanıp alıntıladığı tweet, Tuna dönemine ait.
HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bugünkü duruşmasında “Siyasi iktidarın anti demokratik uygulamaları sonucu tutuklandıklarını” söyledi ve “Geride bıraktığımız bu sürede bizler tasfiye olmadık. Bizleri tasfiye etmeye çalışanların siyaseti tasfiye oldu” dedi.
Türkiye İstatistik Kurumu 2018 verilerine göre, hanehalkının yaptığı harcamalarda en yüksek pay yüzde 23.7 ile konut ve kira harcamaları oldu.
AKP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin eksikliklerini belirlemek için kurulan komisyona MHP’den de bir üye istedi. MHP, “yürütme içinde olmadığı için” bu isteği kabul etmedi.
Diyarbakır’da Sur Belediyesi’ne 2016’da kayyum atanan Bilal Özkan’ın, Ankara Valiliği tarafından kendisine tahsis edilen Mercedes S500 marka zırhlı araç için belediye bütçesinden 110 bin lira değerinde 4 lastik aldığı ortaya çıktı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada Alinur Aktaş’ın 50 bin lira “huzur hakkı” aldığı yalanlanırken, Aktaş’ın tüm şirketlerin yönetim kurulu başkanı olduğu ise doğrulandı.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinin ardından kentte toplu taşımada kullanılan “İstanbulkart”ların üzerindeki cami görselini kaldırdığı iddia edilmişti. İddiaya konu olan İstanbulkartların, Ara Güler için hazırlanan “hatıra kartları” olduğu ortaya çıktı.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 2019 Temmuz ayı açılık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2,075 lira, yoksulluk sınırı 6,760 lira olarak belirlendi.
Adıyaman’da önceki dönem AKP’li Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, kardeşi Hamit Toprak’ı işe aldı. Kardeş Toprak’a, “Asgari ücretin yüzde 160 fazlası ile” maaş ödendi. Saadet Partili yeni Başkan Yusuf Turanlı, “Asgari ücretle çalış” dedi. Toprak istifa etti.
Tunceli Valiliği tarafından Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde gösterilmek istenen Cumartesi Anneleri belgeselinin gösterimi “genel ahlakın korunması” gerekçesiyle yasaklandı.
İstanbul’da açlık grevindeki meslektaşlarının durumuna dikkat çekmek için dilek feneri uçuran 7 avukat hakkında iddianame hazırlandı. ddianamede, gözaltı aracında kamera cihazının şarjı bittiği için çalışmadığı öne sürüldü.
ABD’de 2010’da vurularak öldürülen NBA oyuncusu Lorenzen Wright’ın eşi Sherra Wright, 9 yıl sonra cinayete yardım ve yataklık ettiğini itiraf etti. Sherra Wright, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” Haziran 2019 verileri yayımlandı. TCMB’nin resmi rezerv varlıkları, önceki aya kıyasla yüzde 0,7 artarak 96,3 milyar dolara ulaştı.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Hrant Dink cinayeti davasında 2007 yılında tutuklanıp serbest bırakılan ve geçtiğimiz günlerde dava kapsamında 15 yıl hapse çarptırılan Tuncay Uzundal bugün İzmir’de yakalandı. Uzundal tutuklanarak cezaevine gönderildi.
İstanbul’da Beyoğlu Kent Konseyi Genel Kurulu’na AKP’liler tarafından delege olmayanlar alındı ve Kent Konseyi’nin seçimi “Açık oylama” ile yapıldı. Başkan Adayı Elvan Kıvılcım’la birlikte meslek odaları ve sendikalar genel kurul salonunu terk etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevden aldığı eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından kurulan ve TCMB’nin muhasebe, bilişim gibi rutin işlerinden sorumlu olan genel koordinatörlük birimi lağvedildi. Birimde görev yapan 4 koordinatör görevden alındı.
DİSK Basın-İş, karikatürist Musa Kart ve hapisteki gazetecilerle dayanışma için karikatür kampanyası başlattı. Kampanyanın amacı hapisteki gazetecileri gündemde tutmak ve Türkiye’nin dünyanın en büyük “gazeteci hapishanesi” olduğunu hatırlatmak.
Ankara’da 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren faciasının nedenleri, TCDD yöneticileri tarafından anlatıldı. Üst düzey yöneticiler, “makasların tamirinin uzun sürmesi nedeniyle hat değişikliğine gittiklerini” söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında yorum yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Cumhurbaşkanı devleti ve milleti temsil etmek yerine belli bir siyasi görüşün temsilcisi haline gelmiştir Bu da Cumhurbaşkanlığı makamının denge unsuru olmaktan uzaklaşmasına yol açmıştır” dedi.
Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nin basımında ‘Kürdistan’ kelimesinin sansür edildiği iddialarına dair açıklama yapan Yapı Kredi Yayınları “Günümüz Türkçesine aktaranlar bu ifadeleri daha uygun bulmuşlardır. Kaldı ki yine aynı yayının 280. sayfasında Kürdistan ifadesi vardır” dedi.
İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg ile her cuma günü İsveç Parlamento binası önünde oturma eylemi yapan okul arkadaşları, tüm sendikalara iklimin korunması için greve gitmeleri çağrısı yaptı.
Dünya Yüzme Şampiyonası’nda iki yeni dünya rekoru kırıldı. Erkekler 100 metre kelebekte yarışan Caeleb Dressel, 49.50’lik derecesiyle Michael Phelps’in; kadınlar 200 metre sırtüstü yarı finalinde Regan Smith, 2.03.35’lik derecesiyle Missy Franklin’in rekorunu geride bıraktı.
Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörü Avukat Esra Yurum Aktaş, 2019’un ilk 6 ayında 12 ila 16 yaş aralığındaki 378 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını açıkladı.
TİGEM 69’uncu Geleneksel Hasat Bayramı programında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yağlı tohum ve hububatta ödemeleri olan üreticilerimize müjde veriyorum. Yağlı tohum, hububatta bekleyen 1 milyar 200 milyon lira desteği Kurban Bayramı’ndan önce ödeyeceğiz”
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geleneksel Hasat Bayramı’nda “Artık devletler tarımı, milli güvenliklerinin yapı taşlarından biri olarak görüyor. Gıda güvenliğini garanti altına almak, altını çizerek söylüyorum; ülkemiz için bir milli güvenlik meselesidir” dedi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil’deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin öldürüldüğü saldırı ile ilgili toplamda 6 kişinin yakalandığını ve saldırı talimatının PKK tarafından verildiğini duyurdu.
Anayasa Mahkemesi, ülkeye izinsiz döviz sokmak istedikleri gerekçesiyle yaklaşık 5 milyon TL idari para cezası kesilen 7 Suriyeli’nin başvurusunda ‘ihlal’ kararı verdi.
Sosyal medyada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Fethullah Gülen’i bir arada gösteren fotoğrafın, fotomontaj ile yapıldığı ortaya çıktı. Fotomontajın, İmamoğlu’nun KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile olduğu fotoğraftan kesilerek oluşturulduğu anlaşıldı.
Nijerya’nın Kwara eyaletinde, kimliği belirsiz kişiler tarafından fidye için kaçırılan 4 Türk vatandaşı kurtarıldı.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ‘yargı reformu’yla ilgili, “Türkiye bu konuda ciddi değildir, oyalama taktiği içindedir, hukuk devletini güçlendirme niyeti yoktur, demokrasiden sapmıştır’ diyenlere tokat gibi cevap olacaktır” dedi.
Partisinin İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri parti kuruyormuş, şu oluyormuş. Kafanıza takmayın. Bu tür ihanetlerin içerisinde olanlar bedelini de ağır öderler” diye konuştu.
Türkiye’nin Merkez Bankası ve Hazine’ye bağlı bazı kurumlarının İstanbul’a taşımasına yıl sonuna kadar başlayacağı bildirildi. Reuters’in haberine göre, Merkez Bankası’nın operasyonlarının büyük bir kısmının taşınmasının iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.
Anayasa Mahkemesi (AYM), Eğitim-Sen üyesi Erdal Karadaş’ın bildiri dağıtıp basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle kesilen idari para cezasına karşı yaptığı başvuruda hak ihlali kararı verdi.
Hindistan’da, Müslüman erkeklerin üç kez “Boş ol” diyerek eşlerini boşayabilmesini yasaklayan tasarı parlamentoda 82’ye karşı 302 oyla kabul edildi. Tasarıya göre, yasağa rağmen bu yola başvuran erkekler üç yıl hapis cezası alacak.
Eski AKP Milletvekili Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu tür ihanetlerin içerisinde olanlar bedelini de ağır öderler” yorumu hakkında “Türkiye hukuk devletidir, adaletle yönetilmelidir. Cumhurbaşkanımızın bu tür dillerden vazgeçmesi gerekiyor” dedi.
Çorum’daki Bölge Göğüs Hastanesi’nde, Atatürk’ün posterinin ve Türk Bayrağı’nın indirilmesiyle başlayan süreç, devlet memuru Sedat Kantarcı’nın ihraç edilmesiyle son buldu.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Barış Akademisyenleri’nin hak ihlaline uğradığına yönelik kararı hakkında “Yapılanlardan dolayı amasız, fakatsız bir özür bekliyoruz” açıklamasında bulundu.
Barış bildirisi nedeniyle yargılanan ve ihraç edilen Anaya Hukukçusu İbrahim Kaboğlu, AYM’nin hak ihlali kararına yönelik “Karar, politikanın hukuku araçsallaştırmasının yol açtığı derin olumsuzlukları teşhir etmesi bakımından anlamlı ve ibret vericidir” dedi.