Anayasa Mahkemesi (AYM) Ahlat’ta Van Gölü sahiline inşaa edilmekte olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için kıyının doldurulmasına, kazı yapılmasına, değiştirilmesine, duvar, çit, parmaklık gibi engeller oluşturulmasına izin veren yasa maddesini iptal etti.

MHP Genel Başkan yardımcısı Hidayet Vahapoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a “30 Ağustos birilerini hiç ilgilendirmeyebilir. Hatta onlar için 30 Ağustos yas günü bile olabilir” şeklinde tepki gösterdi.
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Beyaz Saray’da basına kapalı yapılan görüşmede Cumhuriyetçi senatörlerle Türkiye ve S-400 meselesini ele aldığı bildirildi. Görüşmeye 45 Cumhuriyetçi senatör katıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Düzce’ye selin ardından ekipman ve insan gücü desteği yapılması önerisini, Düzce’de valilik ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle reddetti.
F-35’leri üreten şirket olan Lockheed Martin, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ardından Türkiye’de üretilen parçaların ABD’de üretilmeye başlayacağını açıkladı.
Topkapı Sarayı’nda bulunan Karakol Restoran’da, ani bir şekilde restoranı büyütme çalışması başlatıldı. Restoranı eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yeğeni Emre Kocadağ “Emirgan Sütiş” ismiyle işletiyor.
Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği (DTTD) Başkanı Edip Paçal, her hafta Diyarbakır ve bölgeden bin 200 turistin Karadeniz bölgesine gittiğini ancak Trabzon’da yaşanan linç girişiminden sonra bölge genelinde yaklaşık 10 bin kişinin Karadeniz seyahatlerini iptal ettiğini söyledi.
Toplu taşıma aracında yolculuk yapan bir kadının fotoğraflarını gizlice çeken M.O., 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanık hakkında herhangi bir indirim ve erteleme uygulamadı.
Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın belediye şirketleri ile ilgili Melih Gökçek ve Mustafa Tuna dönemini kapsayan ilk suç duyurusunu yaptığını duyurdu.
İBB şirketlerinden BELBİM A.Ş.’nin eski yönetimi, görevden ayrılmadan önce AKP’li eski milletvekili Ali Turan’ın akrabalarına ait şirkete 280 bin liralık ihale verdi. Turan’ın meclis üyesi ve milletvekili olduğu dönemde de İBB’den aldığı ihaleler tepki çekmişti.
BİA (Bağımsız İletişim Ağı) Medya Gözlem Raporu’na göre, Türkiye’de son üç ayda;
-213 haberci yargılandı,
-10 gazeteci saldırıya uğradı,
-14 gazeteci gözaltına alındı.
Mardin’de yapılan ev baskınlarında, aralarında Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Ferhat Kut’un da bulunduğu üç kişi gözaltına alındı.
Diyarbakır’da Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Nursel Örmek, evine düzenlenen baskın sonucu gözaltına alındı.
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, 16 Temmuz’da açılan Bursa Şehir Hastanesi’nin şehir dışına yapıldığını belirtilerek şehir merkezindeki hastanelerin kapatılmasına tepki gösterdi.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ülkenin dört bir yanına kale gibi fabrikaları yaparken göğüslerinde Cumhuriyet Halk Partisi rozeti vardı. Bunların hepsini satanların göğsünde ise vicdan yok, AKP rozeti var!” diye konuştu.
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan bir derenin aniden renk değiştirerek koku yayması, bölgede yaşayanların panik yaşamasına neden oldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuyla ilgili çalışma başlattı.
Portekiz’de gelecek ay yürürlüğe girecek yasa gereği, yere izmarit atanlara 25 ila 250 avro arasında para cezası verilecek.
Hakan Atilla’yı İstanbul’da karşılayan Berat Albayrak “Çok değerli arkadaşımız, ailesine ve sevdiklerine kavuştu. 2,5 yıllık haksız tutukluluğu sona erdi, adalet yerini buldu. Milletimizin kıymetli evladı Atilla, çok özlediği ülkesine sağ salim ulaştı” dedi.
Tek başına Türkiye’ye en çok kredi veren yabancı kurum olan Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye yeni kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurdu. Karar Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına başlamasına karşı alındı.
Mardin’de gözaltına alınan Nusaybin Belediye Eş Başkanı Ferhat Kut ile DBP Mardin İl Eş Başkanı Leyla Bozkurt için 24 saatlik görüş yasağı getirildi.
Geçtiğimiz ay yasalaşarak yürürlüğe giren bedelli askerlik için başvurular başladı. 2019’da silah altına alınmak isteyen ve yoklaması olmayanlar 31 Temmuz’a kadar e-devlet üzerinden veya askerlik şubesinden yoklamalarını yaptırabilecek.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, seçim döneminde sözünü verdiği şehir merkezinden hastaneye ulaşım kolaylığı sağlayacak ekspres hattın devreye sokulması için EGO Genel Müdürlüğü’ne talimat verildi.
Britanya’da Theresa May, istifasını Kraliçe II. Elizabeth’e sundu. Kraliçe, Boris Johnson’ı İngiltere’nin yeni başbakanı ilan etti.
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nde (GSF) idari görevlerinden alınan akademisyenler kararı yargıya taşırken öğrenciler de fakültenin taşınması kararına karşı “yürütmeyi durdurma” davası açtı.
Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesindeki Şehitler Polis Merkezi’ne silah ve el yapımı patlayıcı ile saldırı düzenlendi. Saldırıyı yapanların iki kişi olduğu belirtildi. Patlamada bölgede bulunan dört kişi yaralandı.
Rıza Sarraf’la İran ambargosunu delmekten suçlu bulunan Halk Bankası yöneticisi Hakan Atilla cezasını çekip bu sabah Türkiye’ye döndü. Atilla’yı övgü dolu sözlerle karşılayan Maliye Bakanı Albayrak, “Ülkemizin ne kadar güzel evlatlar yetiştirdiğine bir kez daha şahit oldum” dedi.
Samsun Atakum Belediyesine ait Atakum İmar İnşaat Ltd. Şti.’nin Samsun esnafına ve çeşitli kamu kurumlarına olan 40 milyon TL’lik borcu nedeniyle şirket bünyesinde olan 6 araç haczedildi. Hacze konu olan işlemlerin içerisinde “37.5 ton lop et” borcu da yer aldı.
İstanbul’da, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası adı “15 Temmuz Demokrasi Otogarı” olarak değiştirilen Esenler Otogarı’nın otoparkının İSPARK’a devredilmesi kararı, mahkeme tarafından durduruldu.
Aylardır maaşları, mesai ücretleri ve ihbar tazminatları ödenmeyen ve direnişe geçen Özsüt işçilerinin eylemlerine polis saldırdı. 18 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Menzil şeyhi, İstanbul Pendik’te yaptırdığı Emsey Hastanesi’ni gezdi. Ziyaret esnasında şeyhe takkeli ve el pençe divan duran doktorların ”Gavs’ım” şeklinde hitap ettikleri duyuldu.
AKP Trabzon Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun kendisini Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı TRABEL şirketine müdür olarak atadığı ortaya çıktı.
HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı OLEYİS Sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlayamadığı Adana HiltonSA Oteli’nde yarın saat 11.00’de greve gideceklerini duyurdu.
Ankara’da Belarus Müsteşarı Alexander Poganshev, çocuğuyla yürürken komşusu tarafından uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. Olayın ardından saldırgan, intihar etti.
Esenler Otogarı’nın otoparkının İSPARK’a devredilmesi kararının mahkeme tarafından durdurulması üzerine açıklama yapan İBB, kararın rutin bir işlem olduğu ifade etti.
NTV’de canlı yayına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da 12 Temmuz’dan itibaren altı bin 122 ‘kaçak göçmen’in yakalandığını, bunların ‘Suriyeliler hariç’ geri gönderildiğini belirterek “Benim ülkemde bilmediğim, kayıtlı olmayan kimsenin yaşamaması lazım” dedi.
Antalya Lara’daki Rixos Otel’de staj yaparken, otel tarafından lojman olarak tahsis edilen pansiyonun boş havuzunda ölü bulunan 16 yaşındaki Burak Oğraş’ın babası Murat Oğraş, Müge Anlı’nın programına katılımlarının yayına 10 dakika kala iptal edildiği iddiasında bulundu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ’de, 31 Mart yerel seçimlerinden 10 gün önce “Kişisel Koruyucu Donanım Teknik Malzeme Alımı” adlı bir açık ihale gerçekleştirildiği öğrenildi.