GÜNDEM

Günden Kalan | CHP’den YSK’ya çifte başvuru

CHP, İstanbul’daki ilçe seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin iptali için YSK’ya başvurdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek:
“Sandık kurullarında görev yapan kişilerin o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil Ak Parti’nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya konulmadı.”

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararının ardından CHP’ye destek istemek amacıyla DSP Genel Merkezi’ne gitti.

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etme kararının ardından Ekrem İmamoğlu’na destek veren sanatçıları fişledi.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ”İstanbul seçimleri ile ilgili kararımızı geniş bir istişareden sonra vereceğiz” dedi.
SP adayı Necdet Gökçınar “Seçime aynı adayla katılmak yönünde görüş oluşmuştur” açıklaması yapmıştı.

HDP Grup Başkan vekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, İstanbul seçimlerinin iptal kararına gerekçe edilen iddiaların araştırılması için meclis araştırma önergesi verdi.

MHP lideri Bahçeli’den “İl Genel Meclis”li ilginç oy hesabı:
“MHP’nin oy oranı yüzde 18.81 ise Ak Parti’nin de yüzde 35’tir dediler. Halbuki İl Genel Meclis seçiminde MHP’nin oyu yüzde 18.81, Ak Parti’nin ise yüzde 41.61’dir. İki partinin toplam oyu yüzde 60.42 düzeyindedir.”

İstanbul Okmeydanı’nda polis tarafından başından gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın duruşması, 10 Mayıs’ta gerçekleşen keşfe dair bilirkişi raporu sunulmadığı ve ifadesi alınacak tanık polisler hazır bulunmadığı gerekçesiyle 19 Haziran tarihine ertelendi.

Seçimi kazanmasına rağmen KHK’lı olduğu için mazbatası verilmeyen HDP’li Zeyyat Ceylan’ın yerine Diyarbakır Bağlar Belediyesi Başkanlığı koltuğuna oturan AKP’li Hüseyin Beyoğlu’nun ilk icraatı kardeşi Haşim Mertoğlu’nu Başkan Yardımcısı olarak işe almak oldu.

Samsun Çevre Platformu Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelinde oluşan çatlaklarla ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

Venezuela’daki darbe girişimine katılan ve haklarında yasal süreç başlatılan muhalif Ulusal Meclisin 7 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırıldı.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik:

dokuz8HABER’i takip edin

Video