Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili açılan davanın dördüncü duruşması bugünÇorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü. Duruşmada sanıklardan Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Turgut Kurt’un adli kontrol kararlarının devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 21 Nisan 2020’ye ertelendi.

İstanbul Esenyurt’ta parkta zihinsel engelli bir kadını taciz ettiği iddia edilen 52 yaşındaki G.T. lise öğrencileri tarafından darp edildikten sonra polis tarafından gözaltına alındı.

#10AralıkİnsanHaklarıGünü’nde karanlık tablo: CHP Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı rapora göre, ocak-kasım ayları arasında yaklaşık 12 bin 465 hak ihlali yaşandı.
Fitch, 5 belediyenin kredi notunu yükseltti. İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Manisa büyükşehir belediyelerinin kredi notu görünümü ‘negatif’ten ‘durağan’a çevrildi.
Kütüphaneyi yıktılar, camiyi genişlettiler. Malatya’da 40 yıldır hizmet veren üç katlı halk kütüphanesi, “Yeni bina yapılacak” denerek yıkıldı. Yerine cami inşa edilen kütüphane için yer bulunamayınca kitaplar, Beşkonaklar Caddesi’de bir konağa taşındı.
Liyakat yok rektörlük var. Türkiye’deki 68 üniversite rektörünün uluslararası akademik yayını bulunmuyor. Bu rektörler içinde eski AKP Milletvekili Fatma Seniha Nükhet Hotar ve ATV’de vaizlik yapan Nihat Hatipoğlu dikkat çekiyor.
#CorluTrenKatliamı duruşmasında Av. Can Atalay, “İTÜ, ulaştırma alanında bilirkişi olarak görevlendirecek kimsenin olmadığı yönünde yanıt verdi. Bu şekilde kamu görevinden kaçınılması kabul edilemez. Yıldız Teknik ise, müzekkereye yanıt dahi vermemiştir” dedi.
Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Aziz Sancar,yazar Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine tepki gösterdi. Sancar, “Srebrenitsa soykırımı şehitlerinin yeşile sarılmış dizi dizi tabutlarının bir resmi vardı. O resmi 5 yıl ofisimin girişindeki tabelaya astım” dedi.
AİHM’den Osman Kavala için ‘ihlal’ kararı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gezi Parkı davasının tek tutuklu sanığı olan ve 770 gündür cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala’nın başvurusu hakkında ihlal kararı verdi. AİHM Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istedi.
Ceza infaz kurumunda 31 Aralık 2018 tarihindeki kişi sayısı, 2017 yılının aynı tarihine göre yüzde 14 artarak 264.842 oldu. Ceza infaz kurumunda bulunanların yüzde 96,1’ini erkekler oluşturdu. İstatistiğe göre, cezaevleri nüfusu hızla artıyor. 2013 yılı sonunda 140.098 olan cezaevlerindeki hükümlü nüfusu, 2018 sonuna geldiğimizde 264.842’ye yükseldi. Artış hızının özellikle OHAL dönemiyle birlikte hız kazandığı görülüyor.
Tecavüzle suçlanan profesörün avukatları çekildi. Ankara’da sahibi olduğu hayvan hastanesinde veteriner hekim Ç.B.’ye (23) tecavüz etmekle suçlanan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin davasında yarınki ilk duruşma öncesi avukatları Nizamettin Bulut ile Erol Yılmaz Aras çekildi.
ABD merkezli çevrimiçi sözlük Merriam-Webster, 2019 yılının sözcüğünü İngilizce’de bugüne dek ‘onlar’ diye bilinen, ama artık ‘o’ anlamında da kullanılan ‘they’i seçti. LGBTQ hakları hareketine koşut olarak, cinsiyet atfı içermeyen üçüncü çoğul şahıs olarak ‘they’ kullanılıyor.
“Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit” suça delil oldu: Üniversite öğrencisi, evinde Nihat Behram’ın İbrahim Kaypakkaya’yı anlattığı ‘Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ kitabı ve yıldızlı bere bulunması gerekçe gösterilerek 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine tepki: *Mesela Türkiye’den kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir. Niye mantık budur… Anlayış budur… Hiçbir zaman objektif bakıp evet bu ilim adamıdır biz buna ödül verelim…
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili davanın dördüncü duruşmasında sanıklardan Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Turgut Kurt’un adli kontrol kararlarının devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 21 Nisan 2020’ye ertelendi.
İstanbul Ümraniye’de Fıkıh-Der’e ait yatılı Kuran kursunda kalan çocukları istismara maruz bırakanların yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü. Duruşmada okunan mütalaada, 3 sanık hakkında 226 yıl hapis cezası istendi. Bir sonraki duruşma 20 Ocak 2020 tarihine ertelendi.
Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları kapsamında on binlerce ağacı kesmesiyle gündeme gelen Kanadalı Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik, bugün yaptığı yazılı açıklama ile 200 işçiyi işten çıkaracağını açıkladı.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırıya ilişkin Twitter’da “Sivas’ta otel önünde bekleyenlerle Çubuk’ta ev önünde bekleyenler aynı kandan” diye yazan eski CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etti.
Demirtaş’ın test sonuçları çıktı, HDP Milletvekili Necdet İpekyüz: “Sayın Demirtaş’a mide kontrolü yapılmak isteniyordu. Bu nedenle dün endoskopi yapıldı. Daha önce yapılan testlerde ise ciddi bir soruna rastlanmadı. Şu an durumu ve morali gayet iyi.”
#CerenÖzdemir’in adı müzik ve sanat atölyesinde yaşayacak: CHP PM Üyesi Eren Erdem’in çağrısına yanıt veren Çukurova Belediyesi, Ceren Özdemir’in adını Bülent Ecevit Kültür ve Sanat Parkı’nda oluşturulan Müzik ve Sanat Atölyesi’ne vereceğini duyurdu.