Meclis’e sunulan yeni yasa teklifiyle hükümete, borçlanma yetkisine ilave olarak 2020 yılında 70 milyar liralık ilave borçlanma hakkı daha veriliyor.  2020 bütçe yasa teklifine göre Hazine önümüzdeki yıl en fazla 140 milyar 56 milyon liralık iç ve dış borçlanma yapabilecek, ihtiyaç duyulması halinde 7 milyar 2 milyon TL, bunun da yetmemesi halinde ikinci bir 7 milyar 2 milyon lira ek borçlanma yapabilecek.

Tekirdağ Süleymanpaşa’da ilçe müftüsü Ayhan Okur, hakkındaki soruşturmaya rağmen terfi etti. Okur, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, CHP’nin “Yahudi şapkası takmayanları astığını” öne sürmüş, Ramazan’da tatile çıkanlara da “Şerefsizler” demişti.
2020’de 8’nci sınıftan mezun olacak öğrenci sayısı yüzde 50 artışla 1.2 milyondan bu yıl 1.8 milyona çıkacak. Eğitimciler liselerde yeterli kontenjan bulunmadığını dile getiriyor.
İstanbul’da, Eylül ve Ekim aylarının yağışsız geçmesi, kuraklık ve olası su krizini gündeme getirdi. Prof. Dr. Orhan Şen, “Kasım ve Aralık ayındaki yağışlarda yüzde 20 azalma olursa uyarı, yüzde 25 azalma olursa alarm vermek gerekir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesine denk gelen Cuma hutbesinde Cumhuriyet Bayramı’ndan tek kelime söz edilmedi.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 350 bin TL ödenek ayrılan temsil ve tanıtım giderleri için 2019’un ilk sekiz ayında 1,3 milyon TL harcadı.
Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, 126 bin 200 başvurudan 92 binini karara bağladı. Komisyon sadece 8 bin 100 başvuruyu kabul etti.
Kayseri Meysuspor’da görev alan antrenör Halit Kurt’un, soyunma odasında genç futbolculara sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığı görüntüleri sosyal medyada tepki çekti.
Enver Ayvacı, AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde çalıştığı sırada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile fotoğrafından dolayı işten çıkarıldığını iddia etti.
İngiltere’de, ofis koşullarının değiştirilmemesi halinde çalışanların gelecekte geleceği hali göstermek için “Emma” adlı robot üretildi.
4 aydır ücretleri ödenmediği için Eskişehir’den Ankara’ya yürümek isteyen Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine iş yerlerinde çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler bugün de polis tarafından engellendi.
Meclis’e sunulan yeni yasa teklifiyle hükümete 2020 yılında 70 milyar liralık ilave borçlanma hakkı verilecek.
Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, makarna tüketiminin günden güne arttığını belirtti.
Şili’de protesto gösterileri büyürken, bir eylemci polis müdahalesine aldırmadan ‘El Pueblo unido, jamás será vencido’ şarkısını söyledi.
Greenpeace Akdeniz’in plastik kirliliğe dikkat çekmek için yaptığı incelemelerde balıklarda mikro plastik bulundu.
ABD Arkansas’ta geyik avına çıkan bir adam, öldürdüğünü zannettiği geyiğin tekmelemesi sonucunda öldü.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan camide konuştu. Fetih Suresi’ni okuyan Erdoğan “Hadis-i Şerif’te küffara karşı şiddetli olmamızı Rabb’im bizlere emrediyor. O bizler kim? Muhammed ümmeti” dedi.
ABD Başkanı Donald Trump, attığı tweette “Türkiye, Güvenli Bölge olarak bilinen alanı terk ederken Kürtlere ateş açmaması gerektiğini anlıyor. İhlal halinde, büyük çaplı yaptırımların uygulanacağını tekrarlamama gerek yok. İyi gidiyor!” ifadelerini kullandı.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Mardin Midyat’ta yaşayan Süryaniler hakkında hazırladığı raporda kültürel mirasın yok edilmesine ve baskılara dikkat çekti.
Antrenör Halit Kurt, sporculara tokat atması hakkında “Dayak cennetten gelme, okullarda bile bir öğretmen gerektiğinde öğrencisine tokat atmalı” açıklaması yaptı.
Emniyette uğradığı işkence sonucu intihar eden ODTÜ öğrencisi Onur Yaser Can’ın ölümüyle ilgili davada sanıklar Soner Gündoğdu ve Salih Bahar hakkında toplam 6 yıl 5 ay hapis cezası verildi. Sanıklar hakkında tutuklama kararı çıkmadı.
AFAD’dan yapılan açıklamaya göre Marmara Denizi’nde 3.2 şiddetinde bir deprem meydana geldi. İstanbul ve çevre illerde hissedilen deprem kısa süreli paniğe neden oldu.
Koton çalışanlarının “Kotonçalışanları” adlı instagram adresini takip etmesi gerekçesi ile işten çıkarıldığı iddia edildi.
Gazeteci Hüseyin Aykol’un infazının durdurulması için avukatları tarafından yapılan başvuru sonucu tahliyesine karar verildi.
Bugün Cumhuriyet Gazetesi davası kapsamında cezaevinde bulunan Emre İper hakkında tahliye ve temyiz başvurusu yapıldı. Başvurunun ardından İper hakkında tahliye kararı verildi.
Malatya’nın Pütürge ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerinde oy verme işlemi sırasında Saadet Partili 2 kişiyi öldüren, 1 kişiyi de yaralayan sanıkların avukatlığını TBB Başkanı Metin Feyzioğlu üstlendi.
Sosyal medyada 19 yaşındaki kızına evinde şiddet uyguladığı görüntülerle tepki çeken ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan baba Muzaffer A.’nın iddianamenin mahkemece kabul edilmesiyle birlikte tahliyesine karar verildiği ortaya çıktı.
Lise öğrencilerini taciz eden erkek serbest bırakıldı . Konya’da lisede 3 kız öğrenciye tacizde bulunduğu ileri sürülen hizmetli Mehmet E, gözaltına alındı. Mehmet E. çıkarıldığı mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek’in hizmetinde kullandığı devlete ait lüks arazi araçlarını ihaleyle satışa çıkarttı. Buna göre Gökçek’in hizmetinde kullanılan 2013 model Toyota Land Cruiser V8 4.5 arazi aracınının muhammen bedeli 535.060,67 TL.
Yine cinsel istismar yine serbest bırakma: Antalya’da 12 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı iddiasıyla tutuklandıktan 4 gün sonra serbest bırakılan üvey dede Mestan A.’nın tutuklanma talebi reddedildi.
Kartal’da intihar girişimi: Kiramı ödeyemiyorum. İstanbul Kartal’da Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nin çatısına çıkan bir yurttaş kira borcunu ödeyemediği için intihar girişiminde bulundu.
İngiltere’deki TIR’da cansız bedeni bulunan genç bir kadının son mesajı: “Ölüyorum anne, özür dilerim”. Kadının annesine “Yurt dışına çıkışım başarısız oldu. Anne, seni çok seviyorum. Ölüyorum, çünkü nefes alamıyorum” diye mesaj attığı ortaya çıktı.
İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg’in ismi, Ptiliidae familyasından bir böcek türüne verildi. Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde görevli bilim insanı Michael Darby, “Bu genç mücadelecinin yaptığı işten çok etkilendiğim için bu ismi seçtim” dedi.
Vali’den kamu personelinin ‘sosyal medyasını’ takip edin talimatı: Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına, ‘memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, disiplin cezası uygulansın’ talimatı verdi.
Antalya’da bir çocuk annesi kadın, kuzeni Selahattin S. tarafından 2 kez istismar edildiğini ve evlenince “Elimde fotoğrafların var” tehdidiyle cinsel saldırıya uğradığını açıkladıktan sonra intihar etti. Mahkeme, “delil yetersizliği” iddiasıyla Selahattin S.’yi serbest bıraktı.